Święto Dziękczynienia w USA kojarzone jest z bogato zastawionym stołem i pieczonym indykiem, który jest główną atrakcją wieczoru. Jednak i u nas coraz popularniejsze stają się dania rodem z Zachodu. Według Foodpanda.pl, serwisu umożliwiającego zamawianie jedzenia online, w ostatnim miesiącu największą popularnością cieszyła się kuchnia amerykańska
Poniżej przedstawiamy przepis na pieczonego indyka, rodem ze Stanów.
Potrzebne będą:
- Indyk (najlepsze sztuki mają 5-6 kg)
- Oliwa z oliwek
- Ulubione zioła do mięsa
- Sól i pieprz
- Nadzienie (2 kwaśne jabłka, migdały, orzechy włoskie, orzechy laskowe, rodzynki, suszona żurawina, miód – po 2 łyżki)
Przygotowanie nadzienia:
Migdały zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na 20 minut, po czym obieramy. Obrane migdały i orzechy układamy na blaszce wyłożonej folią aluminiową. Wkładamy to do rozgrzanego do 175 stopni piekarnika i czekamy, aż się zrumienią. Odstawiamy do ostygnięcia. Jabłka obieramy ze skórki i kroimy w kostkę. Wszystkie składniki nadzienia mieszamy razem dodając miód.
Przygotowanie:
Prawdziwy pieczony indyk wymaga dużo cierpliwości i czasu. Najpierw musi poleżeć w zimnej, osolonej wodzie z ziołami przez ok. 12 godzin. Następnie go osuszamy z wody, doprawiamy solą, pieprzem i faszerujemy przygotowanym nadzieniem. Zszywamy bawełnianą nitką. Tak przygotowanego indyka smarujemy oliwą i wkładamy do też polanej oliwą brytfanny. Pieczemy przez 30 minut w temperaturze 200 stopni, a następnie zmniejszamy ją do 170, aby mięso pozostało soczyste w środku. Czas pieczenia indyka zależy od jego masy – każdy kilogram to 40 minut pieczenia. Orientacyjny czas dla 5 kilogramowej sztuki to około 3,5 godziny. Ważne jest również regularne polewanie mięsa sosem własnym lub wodą. Gotowego indyka odstawiamy na 20 minut do ostygnięcia i dopiero wówczas go kroimy. Do każdego kawałka dodajemy łyżkę farszu, który doskonale komponuje się z mięsem.
Average Rating