Styl scandi w salonie – prostota i naturalność
Czas czytania:2 min

Styl scandi w salonie – prostota i naturalność

0 0

Od lat wiele się słyszy o stylu skandynawskim. Prawdopodobnie jest to najbardziej modny sposób aranżacji wnętrz w naszym kraju. Podpowiadamy, jak wprowadzić go do swojego salonu.

“Po skandynawsku” nie znaczy “mrocznie”

Skandynawia kojarzy nam się z chłodem i mrokiem. Tymczasem wnętrza aranżowane w stylu scandi przyciągają przytulnością i jasnymi barwami. Praktyczne szarości, rozbielone pastele i kolory ziemi to gama, na podstawie której projektanci wyczarowują meble i dodatki inspirowane Północą. Zatem jeśli chcesz zaprosić do swojego salonu skandynawskiego ducha, zrezygnuj z mrocznych i sztucznych odcieni na rzecz barw inspirowanych naturą. Dotyczy to zarówno koloru ścian, jak i mebli i dodatków: tekstyliów, porcelany, ozdób.

Z naturą za pan brat

styl skandynawski w salonie

Styl skandynawski bazuje nie tylko na naturalnych kolorach, ale także naturalnych materiałach. Ulubionym tworzywem projektantów skandynawskich jest drewno, z którego wykonywane są meble i akcesoria. Wyraźny rysunek słojów i oryginalna tekstura tego materiału jest także inspiracją do tworzenia wzorów na tkaninach i przedmiotach użytkowych. Oprócz drewna we wnętrzach skandynawskich nie brakuje też kamienia, szkła, wikliny i kunsztownie profilowanego metalu. Jak sugeruje Elle Decoration, warto pomyśleć nad wprowadzeniem do wnętrz owczej wełny, lnu i czystej bawełny o najwyższej jakości. Styl skandynawski jest zatem doskonałą propozycją dla osób, dla których ekologia nie jest pustym słowem.

Minimalizm czy maksymalizm?

styl skandynawski w salonie

Wbrew pozorom, wnętrza skandynawskie wcale nie muszą być minimalistyczne. Jeśli jesteś miłośnikiem drobiazgów i otaczania się pamiątkami – nie musisz z nich rezygnować w skandynawskich wnętrzach. W salonie scandi pięknie będą się prezentować drewniane i metalowe ramki, wazony o oryginalnych kształtach, tematyczne figurki i inne ozdoby. Szukasz inspiracji i wysokiej jakości dodatków do skandynawskiego salonu? Sprawdź nasze propozycje modnych dodatków do salonu Missdeco.pl!

Gra świateł

W Twoim skandynawskim salonie nie może zabraknąć oryginalnych lamp, które nadadzą wnętrzu charakteru. Jeśli cenisz nowoczesne propozycje, z pewnością do gustu przypadną Ci proste, metalowe lampy lub tzw. zwisy z ozdobnymi żarówkami. Dla większych tradycjonalistów dobrą propozycją okażą się misternie plecione abażury z wikliny. Wszystkie wymienione rodzaje lamp doskonale spełniają swoją funkcję oświetleniową, a także stanowią dekorację i dopełniają całościowej aranżacji. Warto umieszczać je w centralnym punkcie salonu – np. duże lampy wiklinowe najlepiej prezentują się nad stołem. Z kolei zwisy tworzą ciekawe kompozycje z komodami i szafkami RTV umieszczonymi pod ścianami. Portal DobrzeMieszkaj.pl wspomina, że najpopularniejsze modele lamp skandynawskich powstały w latach 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku. Bez wątpienia jest to zatem gratka dla osób doskonale czujących się w klimatach vintage i retro.

Miękko się przytul

styl skandynawski w salonie

W skandynawskim salonie nie może zabraknąć poduszek i pledów, którymi można się otulić w trakcie czytania książki czy rodzinnego oglądania filmu. Tekstylia to także świetny sposób na wprowadzenie sezonowej odmiany do salonu – wiosną sprawdzą się lekkie kocyki i poduszki z kwiatowymi motywami. Z zimowym krajobrazem za oknem lepiej komponować się będą grube, pikowane kapy.

Aranżując salon w stylu skandynawskim należy pamiętać, że nie istnieje jedna wersja tego stylu – jest on bardzo podatny na indywidualny charakter projektanta danego wnętrza. Sięgnij po inspiracje i stwórz salon ze swoich marzeń!

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Potrawy z rusztu dla miłośników drobiu
Next post Jak zorganizować weekend za miastem z dzieckiem ze spektrum autyzmu