Prasowanie to jedna z najmniej lubianych czynności domowych. Trudne zagniecenia, wymagające materiały, sterta prania… u wielu takie widoki wzbudzają niechęć i rezygnację. Jak więc ułatwić sobie prasowanie i przyspieszyć cały proces? Sprawdź nasze sposoby!
#1 Pierz mniej rzeczy na raz
Okazuje się, że to, jak wiele czasu spędzasz przy prasowaniu zależy przede wszystkim od sposobu prania. Nie wystarczy jedynie odpowiednio posegregować tkaniny. Zadbaj także o to, aby w bębnie pralki nie znajdowało się za dużo ubrań. Jeśli włożysz zbyt wiele tkanin na raz, nie zostaną prawidłowo wyprane i wypłukane. Ponadto, działanie pralki na wysokich obrotach pogniecie materiały, które po wyschnięciu będą trudne do wyprasowania. Zapomnij również o suszeniu w suszarce bębnowej. Pozwól ubraniom wyschnąć samodzielnie! Zadziała wtedy siła grawitacji, która po części wygładzi materiał. A to oznacza, że prasowanie będzie łatwiejsze.
#2 Starannie rozwieszaj pranie
Jeśli zależy Ci, aby skrócić czas prasowania, zainwestuj w porządną suszarkę – to jak suszysz ubrania wpływa bezpośrednio na ich późniejsze prasowanie. Wybierając suszarkę weź pod uwagę te modele, które posiadają grube aluminiowe druty (np. suszarka Infinity marki Vileda). Zapobiegną one powstawaniu charakterystycznych zagnieceń wzdłuż materiału, dzięki czemu prasowanie pójdzie Ci dużo łatwiej i szybciej. Rozwieszaj pranie tak, by szwy pokrywały się ze sznurem suszarki. Podczas suszenia na świeżym powietrzu ogranicz także wykorzystywanie klamerek, które tworzą nieestetyczne zagniecenia. Wewnątrz pomieszczeń możesz w ogóle z nich zrezygnować.
#3 Segreguj ubrania
Prasowanie, podobnie jak pranie, wymaga segregacji ubrań. Uporządkuj tkaniny rozpoczynając od tych, które wymagają najniższej temperatury prasowania, a kończąc na materiałach o wyższej tolerancji na ciepło. Odpowiednie pogrupowanie pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu i zapobiegnie uszkodzeniu materiału przez gorące żelazko. Pamiętaj, aby po prasowaniu, pozostawić ubrania do wystygnięcia, ponieważ wysoka temperatura może pomarszczyć złożoną w szafie odzież.
#4 Postaw na odpowiednią deskę
Dobrze dobrana deska zapewnia komfort pracy i przyspiesza prasowanie. Przed zakupem weź pod uwagę przede wszystkim jej stabilność oraz wymiary. Szeroka deska sprawdzi się idealnie do prasowania firan i zasłon. Idealnie, jeśli posiada dodatkowy wspornik, który chroni długie pranie przed dotykaniem podłogi (model Perfect 2in1 Plus od Viledy). Do prasowania ubrań wystarczy standardowy rozmiar blatu. Warto zwrócić uwagę na to, aby zakończony był zwężaną końcówką, która ułatwi prasowanie koszul. Przydatne mogą okazać się także antypoślizgowe stopery gwarantujące stabilność nawet na śliskiej powierzchni. Zastosowane w deskach gniazdka oraz antenki ułatwiają manewrowanie żelazkiem i zapobiegają plątaniu się kabla (np. deska Total Reflect Plus od Viledy). Sprawdź, czy deska ma regulację wysokości deski – ta funkcja pozwali Ci na dopasowanie jej do Twojego wzrostu i zapewni komfort prasowania. Z kolei mechanizm blokujący przy transporcie umożliwi Ci jej przenoszenie, bez obaw o rozłożenie lub złożenie.
#5 Wybierz pokrowiec z metaliczną warstwą
O skutecznym i sprawnym prasowaniu w dużej mierze decyduje odpowiedni pokrowiec. Najlepiej wybrać taki ze 100% metaliczną warstwą, która całkowicie odbija parę (pokrowiec Total Reflect marki Vileda). Już jednostronne prasowanie pozwoli Ci naszybkie i precyzyjne usunięcie nawet najtrudniejszych zagnieceń. Taka technologia zapobiega także skraplaniu się pary pod deską, nawet jeśli prasujesz dużą ilość prania z użyciem stacji parowej czy żelazka na najwyższej temperaturze.Ważne, aby pokrowiec był odpowiednio dopasowany do deski tak, by ubrania nie przesuwały się podczas prasowania. Dlatego przed zakupem sprawdź, czy model wyposażony jest w ściągacze i stopery. Warto wybrać uniwersalny pokrowiec jak Total Reflect – sprawdzi się na wszystkich deskach, których rozmiar nie przekracza wymiarów 130×44 cm.
#6 Prasuj pełną parą
Materiały trudne do rozprasowania najlepiej wieszaj zupełnie mokre. Strzepnięcie ubrań sprawi, że już na wstępie, będą nieco wygładzone. Po wyschnięciu najlepiej prasuj z parą. Wysoka temperatura i wilgoć poradzą sobie nawet z najcięższymi zagnieceniami. Pamiętaj jedynie, żeby przed rozpoczęciem prasowania wykonać test na małym kawałku materiału, by zapobiec jego pomarszczeniu. Gdy zauważysz, że tkanina źle reaguje na parę – rozprasuj ją na sucho.
#7 Trudne materiały? Włóż je do zamrażalnika!
Istnieją materiały, które wykazują dużą odporność na działanie żelazka i mimo usilnych prób, ubrań nie można dokładnie wyprasować. W takim przypadku wypróbuj sposób z zamrażalnikiem. Wystarczy, że skropisz tkaninę wodą, a następnie włożysz ją do chłodziarki. Gorące żelazko w zetknięciu z zimnym materiałem poradzi sobie z rozprasowaniem nawet najtrudniejszych zagnieceń.
Właściwe wcześniejsze przygotowanie oraz zastosowanie odpowiednich akcesoriów pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu i sprawi, że prasowanie będzie po prostu łatwe.
Average Rating