Zdrowe obuwie, czyli jakie?
Czas czytania:2 min

Zdrowe obuwie, czyli jakie?

0 0

Stalowa sprężyna, odpowiednio wyprofilowana podeszwa czy drewno bukowe to elementy, które tworzą tzw. zdrowe obuwie. Jest ono projektowane z myślą o osobach zmagających się z dolegliwościami nóg i kręgosłupa, a także wykonujących pracę stojącą. Może korzystać z nich każdy, kto chce uniknąć problemów zdrowotnych

Jakie właściwości?

Buty medyczne (drewniaki czy klapki) kupujemy, gdyż:

– zwiększają komfort chodzenia i długotrwałego stania

– zapewniają pewny i stabilny chód

– amortyzują całe ciało, odciążają kręgosłup

– zapobiegają urazom stawów i kręgosłupa

– zmuszają układ limfatyczny do prawidłowej pracy.

Dzięki jakim elementom obuwie posiada prozdrowotne właściwości?

Stalowa sprężyna.

Znajdująca się między warstwami podeszwy stalowa sprężyna amortyzuje mikro wstrząsy, które powstają podczas chodzenia i zapobiega ich przenoszeniu na kręgosłup. Poza tym redukuje stres, atakujący chrząstkę stawową, który powstaje podczas długotrwałego stania.

Odpowiednio wyprofilowana podeszwa.

Podeszwa butów zdrowotnych powinna posiadać:

1. Zagłębienie pod piętę, które utrzymuje stopę w prawidłowej osi w stosunku do podudzia i zapobiega przesuwaniu się jej na boki.

2. Pelotę metatarsalną pomagającą w prawidłowym rozłożeniu nacisków – na spodniej części stopy.

3. Wałek podpalcowy, który zapobiega przesuwaniu się stopy do przodu, podczas chodzenia.

Naturalne materiały wykonania.

Zarówno klapki, jak i chodaki powinny być wykonane z drewna, najlepiej bukowego. Podeszwa buta od strony stopy powinna być obciągnięta naturalną skórą, która znacznie zwiększa komfort noszenia. Z bardzo miękkich skór pochodzenia naturalnego powinny być wykonane cholewki – dzięki temu łatwo dopasują się do kształtu stóp.

Antypoślizgowe tworzywo.

Podeszwa od spodu buta powinna być pokryta gumową wyściółką, która wykonana jest z tworzywa antypoślizgowego. Znacznie zwiększa ona bezpieczeństwo chodzenia. Dzięki odpowiedniej technologii łączenia materiałów, gumowa podeszwa jest bardzo mocno przytwierdzona do bukowej części podeszwy.

Zdrowe obuwie zalecane jest osobom:

1. Pracującym na stojąco.

Gdy stoimy przez godzinę czy dwie nie jesteśmy narażeni na problemy zdrowotne. Jednak kilka lub więcej godzin ciągłego stania, przez kilka dni w tygodniu, może odbić się na naszym zdrowiu. Dochodzi do zmęczenia mięśni kończyn dolnych czy bólu pleców. Dlatego ten rodzaj obuwia zalecany jest tym, którzy wykonują długotrwałą pracę stojącą (fryzjerki, kosmetyczki, kucharze, pracownicy przy produkcji), a także osobom, które w pracy często chodzą (np. pielęgniarki).

2. Z dolegliwościami nóg.

Buty medyczne wybierają osoby, które zmagają się z takimi dolegliwościami jak: żylaki, obrzęki, opuchlizny, płaskostopie, zmiany zwyrodnieniowe w stawie skokowym, haluksy, palce młotkowate, odciski czy modzele. Zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i profilują prawidłowo sklepienia stóp. Zapobiegają ich zmęczeniu i odciążają narażone na uciski i przeciążenia punkty na stopach.

3. Ze schorzeniami kręgosłupa.

Niewłaściwie dobrane buty mogą prowadzić do zniekształcenia sklepienia podłużnego i poprzecznego stopy, co wywołuje problemy ze stawami kolanowymi, biodrami i z kręgosłupem. Mogą być przyczyną bólu pleców (nawet uporczywego). Np. częste noszenie szpilek powoduje długotrwałe napięcie mięśni w okolicach kręgosłupa, co może prowadzić do poważnych urazów odcinka lędźwiowo-krzyżowego i szyjnego. W zdrowym obuwiu powinny chodzić osoby, które zmagają się z dyskopatią (i innymi chorobami kręgosłupa) czy z rwą kulszową.

4. Z wadami postawy.

Nogi mają wpływ na to jak chodzimy, a to z kolei oddziałuje na postawę całego ciała. Prawidłową postawę zaburzać może napinanie mięśni, więzadeł i całego układu ruchu, które jest skutkiem noszenia nieodpowiedniego obuwia. Np. wysokie obcasy powodują zmiany w ustawieniu nóg, miednicy i kręgosłupa. Skutkuje to poważnymi wadami postawy, których leczenie bywa trudne i długotrwałe.

Nieodpowiednie obuwie może powodować skutki dla całego ciała. Dlatego myśląc o poprawie zdrowia powinniśmy zwracać większą uwagę na to w czym chodzimy.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Puzzle piankowe, czyli bezpieczna zabawa na wiele godzin
Next post 24 listopada – Dzień Buraka