Pranie jakie jest, każdy widzi. Kiedy uporamy się z jednym, czeka na nas kolejne. I tak bez końca. Są tacy, dla których pranie to czysta przyjemność i nigdy nie pozwalają, aby brudne ubrania czekały na swoją kolej zbyt długo. Są też tacy, dla których pranie to „zło konieczne” i zwlekają z nim do ostatniej chwili, kiedy w szafie zabraknie już czystej pary spodni. Bez względu na to, czy uważacie się za profesjonalistów, czy czujecie, że to „nie wasz konik”, przeczytajcie. Znajomość poniższych zasad przyda się każdej perfekcyjnej pani i panu domu. Tym nieperfekcyjnym również
W 5 krokach do ideału
Chociaż robienie prania może być nie lada wyzwaniem, warto podjąć rękawicę. Mając w głowie kilka prostych zasad możemy opanować tę sztukę do perfekcji. Postępując zgodnie z wytycznymi zapomnimy o pofarbowanych koszulkach, skurczonych spodniach, czy pogubionych skarpetkach. Z myślą o wszystkich zmagających się z tym zadaniem przedstawiamy kilka drogowskazów. Do dzieła.
Białe, czarne, kolorowe – podzielone
Pamiętajmy o odpowiednim sortowaniu ubrań – ze względu na kolor oraz tkaninę. Nie mieszajmy ze sobą jasnych i ciemnych kolorów. Do białego prania nigdy nie wrzucajmy kolorowego – pierzmy je oddzielnie, a nasze białe ubrania na długo zachowają blask. Wymagające, delikatne materiały powinniśmy prać oddzielnie, używając odpowiedniego programu pralki. Dzięki temu unikniemy zniszczenia, zmechacenia oraz zniekształcenia tkaniny.
Płyn i proszek idealny
Obecnie rynek oferuje nam ogromny wybór proszków, płynów oraz żeli do prania. Stojąc przed półką sklepową, starając się dokonać odpowiedniego wyboru, możemy czuć się zdezorientowani. Na który produkt się zdecydować? Kiedy rozpościera się przed nami rząd detergentów, a każdy produkt wydaje się potrzebny, wybór nie jest łatwy. Pamiętajmy, jakie właściwości są dla nas kluczowe. Trzymajmy się konkretów. Po pierwsze, czy ma to być produkt do jasnego, czy ciemnego prania? Czy chcemy, aby nasze ubrania były delikatnie zmiękczone? A może mamy wrażliwą skórę i potrzebujemy hipoalergicznych detergentów, które jej nie podrażnią? Czytajmy etykiety! Wtedy wybór okaże się o wiele łatwiejszy i pozostanie nam jedynie wybór nuty zapachowej płynu lub proszku. A to już sama przyjemność.
Mniej znaczy więcej
Kiedy podzieliliśmy już nasze ubrania, wybraliśmy odpowiedni detergent, czas załadować pralkę. Pamiętajmy, żeby nie przeładować pralki. Bęben powinien być zapełniony do połowy, aby ubrania mogły w nim swobodnie wirować. Za duża ilość ubrań sprawi, że nie będą one dokładnie wyprane. Podobna zasada dotyczy proszku do prania. Jeśli dodamy go za dużo, istnieje ryzyko, że osadzi się on na naszych ubraniach. Zatem – umiar.
Temperatura ma znaczenie
Ulubiona bluzka skurczyła się w praniu? Nie mieścisz się w nowe jeansy? Może być to wina nieodpowiedniej temperatury prania. Dlatego zawsze sprawdź zalecenia producenta znajdujące się na metce… i STOSUJ SIĘ do nich! Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek – w tym skurczonych ubrań.
Dobierz właściwy program i gotowe
Przed nami ostatni krok. Posortowane ubrania czekają już w pralce, a starannie dobrane detergenty są już w odpowiednim miejscu. Należy już tylko wybrać odpowiedni program pralki. Dostępne są bardzo różne – dostosowane do koloru i materiału ubrania, do długości prania oraz jego temperatury. Dobrze wybrany program nie zniszczy naszych ubrań i zapewni im dobrą jakość na długo.
Najlepszy przewodnik
Najważniejszą wskazówką dotyczącą prania są symbole zamieszczone na metce. Ten niepozorny kawałek materiału to rodzaj przewodnika, który pokazuje jak wyprać dane ubranie i jakie są wymagania materiału. Choć wygląda jedynie jak zbiór znaczków, w rzeczywistości dokładnie pokazuje nam, jak zrobić pranie.
Profesjonalne pranie
W praniu, jak w życiu, zdarzają się sytuacje, kiedy nasze najlepsze chęci nie wystarczą. Co wtedy robić? Jednym z rozwiązań jest skorzystanie z usług profesjonalnej pralni. Spośród wielu propozycji, najlepiej wybrać te, w przypadku których jesteśmy pewni jakości usług. Jak sprawdzić, której pralni możemy zaufać? Po pierwsze – niezawodna jest poczta pantoflowa. Pytajmy sąsiadki, koleżanki i kolegów. Nie ma jak rekomendacja. Po drugie – certyfikaty. Sprawdźmy, czy pralnia, którą wybraliśmy, posiada wiarygodne potwierdzenie jakości usług. Jak to zrobić? Rozwiązaniem może być „Gwarant Czystości i Higieny”, który przyznawany jest między innymi pralniom. Program, stworzony przez renomowaną jednostka audytującą TÜV Rheinland Polska Sp. z o.o. oraz branżową Polską Izbę Gospodarczą Czystości, pozwala na weryfikację jakości usług firm działających na tym rynku i nadanie najlepszym certyfikatu otwierającego drzwi do najbardziej wymagających klientów. Czyli… do nas. Ulubione ubrania są tego warte.
Average Rating