Dzbanki filtrujące zyskują na popularności. Fakt ten nie powinien dziwić. Pierwszym poważnym impulsem zachęcającym do ich używania był rozwój technologii oczyszczania wody w naszym kraju. Obecnie, w niemal każdym mieście woda z kranu jest czysta i nadaje się do picia. Drugi impuls stanowią względy ekologiczne – wzrost spożycia wody z kranu przekłada się na ograniczenie ilości kupowanej wody butelkowanej. W rezultacie – stosując dzbanki filtrujące, zmniejszamy ilość powstających odpadów plastikowych, tak groźnych dla naszego lokalnego i globalnego środowiska.
Jak działa dzbanek filtrujący?
Budowa niemal wszystkich dzbanków filtrujących jest dość podobna. Najważniejszym z elementów jest oczywiście filtr, który należy cyklicznie wymieniać. Filtr stosuje się w celu poprawy podstawowych właściwości wody.
W wodzie z kranu mogą bowiem znajdować się składniki odpowiedzialne za jej niezbyt przyjemny zapach i smak. Należą do nich przede wszystkim śladowe ilości metali ciężkich, a także chlor, fragmenty rdzy czy mikroorganizmy. Oprócz zmieniania smaku wody na gorszy, mogą one także – spożywane w dużych ilościach – stanowić zagrożenia dla zdrowia naszego organizmu.
Dzięki stosowaniu filtrów składniki te zostają zatrzymane, a spożywana przez nas woda jest maksymalnie zdrowa i czysta.
Woda filtrowana – czystsza i zdrowsza
Używanie dzbanków filtrujących jest szczególnie zalecane w przypadku osób regularnie przyrządzających kawę z ekspresu oraz amatorów herbat i naparów z ziół. Przygotowywanie tych trunków na bazie zwykłej wody z kranu może nie tylko zaburzyć ich ostateczny smak, ale także uszkodzić nasz ekspres do kawy.
Stosując wodę filtrowaną, w urządzeniach osadza się mniejsza ilość kamienia, a tym samym – przedłużamy ich żywotność i funkcjonalność. Ponadto, aromat kawy czy herbaty zostaje pozbawiony nieprzyjemnego metalicznego posmaku, kojarzącego się z systemami kanalizacyjnymi.
Zakup dzbanka filtrującego – na co zwrócić szczególną uwagę?
W wyborze dzbanka filtrującego warto wziąć pod uwagę kilka najważniejszych parametrów. Przede wszystkim – istotna jest ilość osób, które z danego dzbanka będą korzystać. Im jest ich więcej – tym oczywiście bardziej pojemny dzbanek powinniśmy nabyć. W przypadku, gdy z dzbanka korzystać będzie regularnie tylko jedna osoba – wystarczającym rozwiązaniem będzie zakup dzbanka 1-litrowego. Dla dwóch osób dzbanek o pojemności 1,5 litra powinien być wystarczający.
Rodzaj stosowanych filtrów to druga istotna kwestia. W zależności od producenta danego dzbanka, będziemy musieli zaopatrywać się w określony rodzaj filtrów. Warto więc przed zakupem upewnić się, czy filtry tej samej marki są dostępne. W wielu przypadkach, oprócz filtrów oryginalnych (czyli produkowanych przez dokładnie tego samego producenta, co nasz dzbanek) można także znaleźć filtry zamienne. Często są one tańsze, a zarazem – pasują do dzbanka zupełnie niczym oryginał (zamienników szukaj na: Aquamelior.pl).
Kolejnym ważnym elementem jest wskaźnik poziomu zużycia. Filtr bowiem należy mniej więcej co 30 dni wymieniać na nowy. Po tym okresie traci on swoją przydatność w oczyszczaniu wody. Sposób wskazywania poziomu zużycia jest różny – może mieć formę wskaźnika manualnego, który musimy wciskać przy każdej wymianie filtra, jak i mieć postać zupełnie elektroniczną.
Average Rating