Ciąża i oczekiwanie na maleństwo to wspaniały czas dla każdej mamy. Szczególnie kilka miesięcy przed rozwiązaniem, kiedy rozpoczyna się tzw. „wicie gniazda”. Planowanie, przygotowania, aranżacja dziecięcego pokoju, wybór ubranek i przeróżnych akcesoriów, które będą potrzebne – szczególnie na początku macierzyństwa – to codzienność każdej, przyszłej mamy w ostatnich miesiącach ciąży. Czy spośród tych rzeczy w wyprawce powinny znaleźć się również butelki i smoczki? Tak! Oczywiście zakładamy, że będziemy karmić piersią, ale co w przypadku, jeśli na początku możemy nie mieć pokarmu, albo maluszek nie będzie umiał ssać piersi? Wtedy właśnie przydadzą się butelki, którymi mama może nakarmić maluszka swoim pokarmem. Pojawia się wiele pytań: wybrać butelkę szklaną czy plastikową? Butelkę wąską czy szeroką? Zwykłą czy antykolkową? Smoczek silikonowy czy kauczukowy?To tylko część wątpliwości…
Na co zwrócić uwagę wybierając butelkę do karmienia dziecka?
Na rynku jest tak wiele rodzajów butelek, że początki poszukiwań tej idealnej mogą przyprawić o zawrót głowy. Przede wszystkim trzeba zdecydować, czy chcemy wybrać butelkę plastikową, czy szklaną. Każda z nich ma swoich zwolenników i przeciwników. Szklaną wykonaną z naturalnego surowca zdecydowanie łatwiej jest utrzymać w czystości, jednak można ją potłuc, kiedy np. zaspane w nocy chcemy podgrzać nasz zamrożony pokarm czy w przygotowaniach do karmienia pomaga nam starsze dziecko. Z tego powodu mamy zazwyczaj sięgają po bardziej uniwersalne, plastikowe butelki. Kolejnym ważnym aspektem jest wybranie odpowiedniej pojemności. Na początku, kiedy dziecko je częściej, ale w mniejszych porcjach, wystarczy mniejsza butelka np. 120 ml. Dla dziecka, które jest już starsze, ma więcej niż 5 miesięcy i je szybciej, możemy kupić większe butelki o pojemności 250 ml.
Bardzo często nasze małe pociechy mają problemy z brzuszkiem, męczy je tzw. kolka, a przez to spędza sen z oczu zarówno dziecku, jak i rodzicom. Dlatego też dla maluszków mających takie problemy przeznaczone są tzw. butelki antykolkowe. Posiadają specjalny system odpowietrzający, dzięki któremu dziecko w czasie jedzenia połyka mniejszą ilość powietrza.
Jak wybrać odpowiedni smoczek?
Kiedy mamy już właściwą butelkę, powinniśmy wybrać także odpowiedni smoczek uspokajający. Rodzice często zastanawiają się nad podawaniem smoczka, obawiając się, że może mieć szkodliwy wpływ na zgryz, czy w późniejszym etapie na prawidłowy rozwój mowy dziecka. Wszystkie smoczki mają jedną funkcję – uspokajającą. W okresie niemowlęcym smoczek jest bardzo pomocny – zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Jeśli dziecko miewa kolki, problemy z zasypianiem lub płacze, pomoże on uspokoić jego emocje, wyciszyć się. Smoczki rekomendowane są już nawet wcześniakom, aby pomóc im wykształcić odruch ssania, więc nie musisz obawiać się niczego przed pierwszym podaniem. Zaspokajają takie potrzeby maluszka jak: potrzebę ssania, wyciszenie, odcięcie się od bodźców.
Smoczek uspokajający dla dziecka karmionego piersią?
Niektóre maluszki mają o wiele większy odruch ssania niż ich rówieśnicy, a także mogą być na co dzień bardzo wymagającymi dziećmi, którym nie jest łatwo uspokoić się bez dodatkowych „wspomagaczy”. Na rynku możesz znaleźć smoczki dynamiczne, których zadaniem jest prowokowanie naturalnego ssania. Rodzaj smoczka, powinien być dobrze dobrany do wieku oraz etapu rozwoju maluszka. Podobnie do smoczka, który jest w zestawie z butelką, najlepiej, aby był to tzw. smoczek dynamiczny. Czyli taki, który wykonany jest z silikonu odpornego na rozciąganie, który ma niejednorodną strukturę: warstwa silikonu u podstawy smoczka jest twarda, zaś końcówka jest cienka i miękka. Takie struktury silikonu powodują, że maluszek ssie bardzo aktywnie, podobnie jakby ssał pierś mamy. Smoczek dynamiczny LOVI Stardust, został stworzony we współpracy z lekarzami pediatrami oraz neurologopedami. Co ważne – aż 90% położnych i rodziców poleciłoby dynamiczny smoczek uspokajający LOVI innym rodzicom**.
Average Rating