Głównym zadaniem przedszkola jest przygotowanie dziecka do nauki w szkole. Jaką jeszcze spełnia rolę w wychowaniu malucha? Odpowiedzi udziela psycholog Dominika Słowikowska
Edukacja przedszkolna jest niezwykle istotna dla rozwoju dziecka. Ma wiele zalet i wpływa na społeczny, emocjonalny, intelektualny, językowy oraz motoryczny rozwój kilkulatka. Przedszkole to też start w nowy i pełen wyzwań etap życia, który jako rodzice powinniśmy umiejętnie wspierać.
Wpływ przedszkolnych znajomych na rozwój dziecka
Przedszkole wprowadza nasze dziecko w zupełnie nowy dla niego świat (o ile jest to pierwsza placówka, do której będzie uczęszczać). Maluch zostaje bez opieki kochających go osób w całkiem obcym dla niego otoczeniu. Musi przyzwyczaić się nie tylko do nowej „cioci”, ale również do rówieśników. Grupa przedszkolna stanowi małą, lecz niezwykle różnorodną społeczność. Uwidaczniają się w niej różne charaktery i temperamenty, co ma wpływ na naukę tolerancji oraz kształtowania postaw akceptacji. Ponadto maluch zdobywa wiele cennych informacji o otaczającym go świecie, nawiązuje bliższe i dalsze znajomości, a także próbuje rozumieć i akceptować uczucia innych. Zabawa w grupie rówieśniczej kształtuje postawy akceptacji, umiejętności współpracy i cierpliwości.
– W przedszkolu dziecko uczy się funkcjonowania wśród rówieśników i zaczyna przyswajać reguły panujące w grupie. Maluch dowiaduje się, czym jest empatia, a także poznaje zasady współpracy, dzielenia się z innymi dziećmi oraz rozwiązywania konfliktów. A tych umiejętności, mimo najszczerszych chęci, nie nabędzie przebywając jedynie z nianią, ciocią, a nawet z rodzicami — tłumaczy Dominika Słowikowska, psycholog, coach, autorka bloga Pomogę Ci Mamo i ekspertka marki Coccodrillo — Obcowanie w grupie rówieśniczej ma również duży wpływ na rozwój emocjonalny kilkulatka. Dziecko odkrywa cały wachlarz uczuć i stopniowo uczy się nad nimi panować — dodaje ekspertka.
Rozwój intelektualny i językowy
Przedszkole to miejsce, które ma za zadanie stworzyć dziecku odpowiednie warunki dla jego rozwoju i przygotować do dalszej edukacji. I choć program nauczania w tym miejscu zakłada w dużej mierze kształcenie poprzez rozrywkę, to potrafi być ona dla malucha prawdziwym wyzwaniem. Zabawa jest podstawową aktywnością, która pozwala dziecku rozwinąć wyobraźnię i kreatywność. Jest niezbędna do prawidłowego rozwoju przedszkolaka, a także służy do zaspokojenia potrzeby ekspresji oraz dostarcza mu radosnych przeżyć.
– Przedszkolak ma szansę na zdobycie takiej wiedzy i umiejętności, jakich nie zdążyłby przyswoić spędzając ten czas w domu. Nauczyciel zmotywuje dziecko do pierwszych kroków w nauce, z kolei rówieśnicy zmobilizują je do podejmowania wyzwań — komentuje Dominika Słowikowska.
Przedszkole to również miejsce, gdzie kilkulatek uczy się jak wyrażać siebie za pomocą słów oraz tego, jak komunikować się z innymi. Zabawa z rówieśnikami, a także aktywizowanie malca przez pedagożki, skłania dziecko do mówienia, a dzięki temu rozwija jego kompetencje językowe.
Dziecko musi się wyszaleć
Dziecko w wieku przedszkolnym cechuje znaczna ruchliwość. Jednocześnie wzrasta samodzielność i zaradność. Przedszkolak sam spożywa posiłki, korzysta z toalety, myje ręce, ubiera się i pomaga w prostych pracach domowych. W tym okresie uczy się też pływać, tańczyć, jeździć na rowerze czy wspinać na drzewa. Maluch jeszcze nie potrafi długo skupić się na jednej wykonywanej czynności, dlatego zajęcia ruchowe w przedszkolu oraz harce na placu zabaw, poza dobrą zabawą, dają mu możliwość doskonalenia się w zakresie motoryki, dzięki czemu nabiera on większej świadomości własnego ciała.
– Kilkulatek cechuje się dużą potrzebą ruchu, dlatego nie należy zniechęcać go do odkrywania uroków świata. W przedszkolu ma szansę nie tylko przygotować się na naukę w szkole, ale również wyszaleć podczas zabaw z rówieśnikami — tłumaczy Dominika Słowikowska.
Pójście do przedszkola to wielkie wydarzenie dla naszego dziecka i nowe wyzwania, którym musi sprostać. Dziecko nawiązuje przyjaźnie z rówieśnikami, uczy się reguł panujących w grupie, oraz doskonali swój rozwój ruchowy i motoryczny. Przedszkole ma wiele zalet: uczy tolerancji, empatii, zasad współpracy i funkcjonowania w innym otoczeniu niż rodzina. A więc daje zupełnie inne rzeczy, niż te, o które możemy zadbać w domu.
Average Rating