Kalimba – afrykański instrument, który zachwycił świat
Czas czytania:1 min

Kalimba – afrykański instrument, który zachwycił świat

0 0

Instrument znany również pod nazwami, zanza, canca, insimbi lub mbira, pochodzi z kontynentu afrykańskiego. To właśnie tam został wymyślony i był jednym z najpopularniejszych instrumentów ludowych, używanych przez wielu rdzennych mieszkańców, od ponad stuleci. Jednak instrument ten nie jest znany tylko w Afryce. Za jego popularyzację oraz rozszerzenie produkcji, na cały świat, odpowiedzialny jest angielski etnomuzykolog, Hugh Tracey. Mężczyzna zafascynowany, oryginalnym i magicznym brzmieniem kalimby postanowił, zarazić afrykańskimi dźwiękami europejską i amerykańską muzykę. Tak od drugiej połowy dwudziestego wieku różne modele kalimby można spotkać w wielu sklepach z instrumentami na całym świecie.

Kalimba – najważniejsze informacje

Pochodząca z Afryki kalimba, zaliczana jest do rodziny lamelofonów, czyli instrumentów blaszkowych, szarpanych. Ze względu na to, że jest ona używany od ok. 3000 lat, przez ten czas zdążyło się wykształcić bardzo dużo rodzajów i modeli kalimb. Podstawowe różnice, polegają na budowie, wyglądzie, sposobie strojenia, rozmiarze i ułożeniu blaszek w instrumencie. Na rynku znajdują się zarówno duże, jak i małe kalimby, a ich wybór zależy jedynie od gustu kupującego. Każdy model zachwyci delikatnym brzmieniem, a ciekawostką jest to, że osoby nawet nie mające wiele wspólnego z muzyką, mogą w łatwy sposób, wydobyć z tego instrumentu piękne dźwięki.

Budowa kalimby

Budowa tego instrumentu nie jest skomplikowana. W zależności od modelu, kalimba składa się z kilku lub kilkunastu blaszek, przymocowanych, najczęściej w jednym lub w dwóch rzędach do pudła rezonansowego. Pudło może być wykonane z litego drewna lub skrzyneczki.

Jak grać na kalimbie?

Ten instrument jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z grą. Obsługa kalimby jest bardzo prosta. Wystarczy złapać ję w dłonie, a następnie kciukami lub palcami wskazującymi naciskać albo podważać blaszki. Ta technika powoduje tworzenie dźwięku, który przez wielu porównywany jest do brzemienia wydobywającego się z pozytywki.

Jak wybrać odpowiednią kalimbę?

Ważną rolę w instrumencie pełnią blaszki. Instrument jest bardzo łatwy w obsłudze i szybko można nauczyć się gry na nim. Jednak jeśli ktoś po raz pierwszy ma styczność z kalimbą, powinien wyposażyć się w model posiadający mniej blaszek. Tu liczy się jakość, a nie ilość. Szerokość blaszek też jest bardzo istotna. Dla początkujących graczy, im szersze blaszki tym lepiej – ograniczy to ryzyko kontuzji.

Kalimba staje się coraz bardziej popularnym instrumentem również w muzyce rozrywkowej. Wszystko dzięki jej oryginalnemu i charakterystycznemu brzmieniu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Palisz? Uważaj na leukoplakię jamy ustnej!
Next post Torebki na ramię – wygodne i praktyczne nie tylko na co dzień