Zima to trudny czas dla większości rodziców. Jak wybrać odzież, która zapewni dziecku ciepło, ale jednocześnie nie będzie przyczyną przegrzania w czasie harców na śniegu? Te pytania pojawiają się przed każdymi zimowymi zakupami. Rodzice noworodków nie mają jednak wcale łatwiej – w przeciwieństwie do starszych dzieci, niemowlę nie jest w stanie jasno zasygnalizować, czy jest mu zimno, czy też gorąco.
Zacznijmy od tego, kiedy w ogóle należy zakładać nowonarodzonemu dziecku czapkę. Nie jest to konieczne w domu, w którym panuje temperatura pokojowa. W przypadku wyjścia na zewnątrz przyjmuje się natomiast, że czapka jest wymagana w pierwszych dniach życia oraz zawsze, gdy temperatura spada poniżej 15-16°C. Oczywiście, jest to granica umowna:
– Jedne dzieci, tak jak i dorośli, osiągają komfort cieplny w wyższych, a inne w niższych temperaturach. Poza samą temperaturą, warto wziąć pod uwagę również czynniki takie, jak wiatr czy opady deszczu i śniegu– komentuje Paulina Żaczyk P.O kierownika Działu Marketingu Grupy CDRL, w tym marki Broel.
Aby zorientować się, czy dziecku jest ciepło, wystarczy położyć dłoń na jego karku. Jeśli jest zimny, to znak, że warto dołożyć kolejną warstwę ubrań, założyć szalik lub czapkę. Jeżeli kark jest natomiast gorący i wilgotny, oznacza to przegrzanie. W przypadku zimowych spacerów raczej nie będziemy musieli zastanawiać się, czy czapka jest dobrym wyborem. Jednak jak znaleźć odpowiedni model?
Oszacowanie rozmiaru główki dziecka
Pierwszym krokiem do idealnie dobranej czapeczki zimowej jest odpowiedni rozmiar. Ze względu na to, że czapka jest elementem wyprawki, którą organizujemy jeszcze przed narodzinami dziecka, dla przyszłych rodziców bardzo trudne może być oszacowanie rozmiaru. Wyjść z tej sytuacji mamy kilka. Możemy postawić na nieco większą czapeczkę, która – jeśli okaże się zbyt duża dla noworodka – posłuży nam tylko do powrotu do domu ze szpitala. Następnie szybko kupimy mniejszy model, a za duże nakrycie głowy poczeka w szufladzie aż bobas do niej dorośnie. Oczywiście, możemy także zakupić kilka różnych rozmiarów, jednak ryzykujemy wtedy, że tych mniejszych nasze dziecko nie założy ani razu.
Dla komfortu dziecka i wygody rodzica
Wiele czapeczek niemowlęcych projektowanych jest w taki sposób, aby dokładnie zasłaniały uszy dziecka. Rzeczywiście, standardowe czapki często odsłaniają płatki uszu, co w przypadku ruchliwego dziecka może skończyć się przesunięciem okrycia i przewianiem całego ucha. U niemowląt sprawdzają się więc modele wiązane pod szyją, dzięki czemu dużo trudniej jest je przesunąć czy ściągnąć, a rodzic nie musi tak często monitorować czy czapka jest na swoim miejscu.
Dzieci szybko rosną
– Ze względu na to, że dzieci rosną tak szybko, rozmiar głowy dziecka będzie zmieniał się bardzo dynamicznie. Trzeba być przygotowanym, że już po miesiącu konieczna może być zmiana czapeczki na większą. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy to odpowiedni moment, wystarczy zmierzyć główkę centymetrem krawieckim na wysokości uszu – obwód w centymetrach to jednocześnie rozmiar czapki-radzi Paulina Żaczyk.
Bardzo ważne jest tutaj podkreślenie, że czapka nie może być zbyt mała, aby nie uciskać delikatnej, wciąż podatnej na odkształcenia główki. Dlatego zdecydowanie nie należy przeciągać momentu zmiany rozmiaru. Kolejną kwestią wartą sprawdzenia jest szew – nie powinien odbijać się on na główce ani powodować dyskomfortu.Zwłaszcza przy pierwszym dziecku wybór czapeczki zimowej dla noworodka może być stresujący, jednak nie ma co martwić się na zapas. Wszystkim rodzicom, od razu lub po kilku próbach, z pewnością uda się dobrać ciepły i wygodny model idealny dla swojego maluszka.
Average Rating