Uczulenia najczęściej wywołane są przez środki, których używamy codziennie: kremy, maści, zioła, a nawet zażywane przez nas antybiotyki. Podrażniać mogą nie tylko spożywane i dotykane przez nas komponenty, ale także substancje zapachowe i barwniki.
Najczęściej uczulają mydła, płyny do mycia naczyń, proszki do prania oraz inne środki czystości. Uczulać mogą również konserwanty używane do produkcji żywności i kosmetyków, zapobiegające rozwojowi bakterii i pleśni, ale nie są to na szczęście silne alergeny. Najczęściej mamy alergię na tiomersal czyli związek rtęci, znajdujący się w kosmetykach, szczepionkach, kroplach do oczu oraz płynach do soczewek kontaktowych.
Alergie są często odkrywane podczas pracy zawodowej np. fryzjerzy uczuleni są często na parafenylodwuaminę, substancję będącą składnikiem wielu farb i sztucznej henny. Również popularnym środkiem podrażniającym jest guma, większość osób ma jednak uczulenie na jeden z jej składników-lateks.
Na podrażnienia i wysypki najbardziej narażone są dzieci, pomijając jednak alergię na szkołę bo i taka się zdarza.
Najbardziej popularne alergeny:
-
parafenylodwuamina
-
sulfonamidy
-
lanolina
-
euceryna
-
neomycyna
-
gentamycyna
-
rumianek
-
arnika
-
nagietek
-
triomersal-związek rtęci
-
nowokaina
-
benzokaina
-
lateks
-
sztuczne barwniki
-
sierść zwierząt
-
kwitnące drzewa i kwiat
Przed nieprzyjemnymi skutkami alergii możemy się ustrzec poprzez zrobienie testu, wykazującego na co jesteśmy uczuleni. Badanie można wykonać w przychodniach alergologicznych.
Świadomość co nam szkodzi należy przełożyć na praktykę. Wszelkie detergenty, stosowane przez osobę uczuloną, powinny być łagodne i hipoalergiczne, łatwo wypłukujące się z tkanin, o delikatnym zapachu. W przypadku proszków do prania polecamy te, które przeznaczone są dla dzieci. Musimy przed zakupem upewnić się, że były one przebadane dermatologicznie. Informacja powinna być umieszczona na opakowani produktu.
Average Rating