Coraz częściej dokonujemy świadomych, ekologicznych wyborów, bo wiemy, że wiele naszych decyzji wpływa na środowisko. Nie inaczej ma się sytuacja podczas zakupu kosmetyków – chętnie decydujemy się na produkty naturalne i wegańskie, jednak czy jesteśmy świadomi, jak istotny jest zakup kosmetyków produkowanych lokalnie oraz tego, że nasze wybory mogą przyczynić się do zmniejszenia śladu węglowego?
Obecnie świadomi konsumenci przykładają ogromną wagę do tego, czy produkty, które kupują, znajdują się w opakowaniach pochodzących z recyklingu, powstały z naturalnych składników, są wegańskie czy neutralne dla środowiska. Stąd wielu producentów, również z branży kosmetycznej, zmienia swoje podejście na bardziej ekologiczne. Marką, dla której niezwykle istotna jest troska o przyszłość planety, jest VeGaya dostępna wyłącznie w sieci sklepów Kontigo.
Lokalność składników i zerowy ślad węglowy
W branży kosmetycznej wciąż niewiele mówi się o śladzie węglowym, czyli sumie emisji gazów cieplarnianych wytwarzanych podczas całego cyklu życia produktu – od pozyskania surowców, niezbędnych do jego wykonania, przez produkcję, jego składowanie, transport, aż po recykling opakowań.Dlatego tak istotne jest podjęcie przez producentów kosmetyków działań zmierzających do tego, aby już na etapie komponowania składu znalazły się w nim produkty pochodzące z lokalnych składników. Nie do przecenienia jest również rola konsumentów i ich wyborów – warto sięgać po kosmetyki, które zostały wyprodukowane blisko nas.- Przy tworzeniu marki VeGaya istotne było dla nas, aby składniki użyte w recepturach były składnikami typowymi dla naszej strefy geograficznej tak, aby wykluczyć konieczność odległego transportu, który przyczynia się do zwiększania śladu węglowego. Stąd też w naszych produktach znalazły się składniki pochodzące z maku polnego, pomidora, ogórka czy róży. Niezwykle istotne było to, aby pochodziły one ze zrównoważonych upraw – zapewniały nie tylko odpowiednią jakość, ale i których pozyskanie nie wpłynęło negatywnie na środowisko – komentują Agnieszka Śliwa i Małgorzata Krzemińska, twórczynie marki VeGaya dostępnej wyłącznie w sieci Kontigo.Produkcja kosmetyków i ich transport to duży koszt środowiskowy związany z zużyciem surowców, wody i energii, dlatego tak istotne jest, abyśmy częściej wybierali kosmetyki wyprodukowane w Polsce. To duże wsparcie nie tylko dla rodzimych marek, ale również lokalnych rolników i planety.Kosmetyki VeGaya produkowane są z najwyższej jakości naturalnych składników pochodzących ze zrównoważonych upraw i powstają w zakładach czerpiących energię ze źródeł odnawialnych. To, co również istotne: są wegańskie, więc powstały bez użycia surowców odzwierzęcych i nie miały z nimi żadnej styczności.
Ekologiczne opakowania
Coraz większa świadomość społeczeństwa sprawia, że klienci chętniej sięgają po produkty wytwarzane w sposób zrównoważony i bezpieczny dla środowiska, a firmy dostosowują się do nowych, ekologicznych oczekiwań konsumentów. Dla wielu z nich ważne jest minimalizowanie ilości odpadów wprowadzanych do środowiska. Dlatego na sklepowych półkach coraz częściej możemy znaleźć papierowe kartoniki z tektury pochodzącej z odpowiedzialnych źródeł certyfikowanych przez FSC, szklane słoiczki i butelki, które nawet po wykorzystaniu kosmetyku i ponownym napełnieniu będą estetycznie prezentowały się na półce w łazience. Jednak jak się okazuje, niełatwo znaleźć opakowania, które wpiszą się w ekologiczne założenia.- Przy powstawaniu konceptu VeGaya długo szukałyśmy idealnego rozwiązania, które w jak najmniejszym stopniu wpłynie na środowisko. Ostatecznie zdecydowałyśmy się na szkło, ponieważ jest materiałem, który można wielokrotnie recyklingować. Dodatkowo zachęcamy użytkowników VeGaya, aby wykorzystywali opakowania po swoich kosmetykach ponownie (chociażby do przechowywania), oddawali do sklepów Kontigo (wykorzystamy je ponownie, a przy okazji można otrzymać zniżkę na zakup kolejnego produktu marki) lub ewentualnie wyrzucali do odpowiednich pojemników (na wewnętrznej stronie kartoników opisałyśmy, co należy zrobić z opakowaniami i wszystkimi ich elementami, takimi jak pompki czy atomizery, ponieważ wiemy, że niejednokrotnie sprawia to problem). Do zapakowania produktów użyłyśmy ekologicznych kartoników, przy pozyskaniu których nie naruszono naturalnych bogactw i struktury lasów (są certyfikowane przez FSC). Nadają się też one do recyklingu. Do druku zostały użyte farby niskomigracyjne, które nie emitują szkodliwych lotnych związków chemicznych – komentują twórczynie marki VeGaya.
Dlaczego jeszcze warto wybierać eko kosmetyki?
Różnorodna oferta kosmetyków, które nierzadko zawierają substancje mogące negatywnie wpływać na nasze ciało, coraz częściej skłania nas do wyboru kosmetyków ekologicznych i naturalnych. Zależy nam na produktach, które delikatnie pielęgnują naszą skórę, nie obciążają jej, a dodatkowo mają właściwości nawilżające, regenerujące i odżywcze, a takie kosmetyki często produkowane są z wykorzystaniem dobrodziejstw natury. Rośliny to skarbnica witamin, minerałów i kwasów, które mają dobroczynny wpływ nie tylko na nasz organizm, ale też na naszą urodę.Osoby posiadające skórę wrażliwą często mają opory przed stosowaniem kosmetyków naturalnych w obawie przed alergią czy podrażnieniem. Jednak warto mieć świadomość, że niektóre marki, jak np. VeGaya unikają składników, które mogą mieć negatywny wpływ na skórę lub środowisko – SLS, PEG, parabenów, pochodnych ropy naftowej czy mikroplastiku, dlatego ich stosowanie jest w pełni bezpieczne. Z pewnością nasza skóra podziękuje nam za naturalną pielęgnację i długo zachowa piękny i młody wygląd.
Average Rating