Przekichane i przepłakane – takie mogą być wakacje alergika. Ale nie muszą! Wystarczy się dobrze przygotować. Kluczowe znaczenie ma właściwa destynacja, a także dobrze wyposażona apteczka. Co powinno się znaleźć w medycznym niezbędniku?
Lato to trudny czas dla osób cierpiących na alergię, zwłaszcza wziewną. Szczególnie w pierwszych tygodniach wakacji, powietrze jest gęste od pyłków traw i drzew. Unoszące się na wietrze wszędobylskie drobiny pełne są uczulających białek, które działają na układ opornościowy i wywołują takie problemy zdrowotne, jak astma oraz katar sienny z towarzyszącym mu zapaleniem spojówek. Dolegliwości te z reguły są bardzo uciążliwe, aczkolwiek wiele zależy od takich czynników, jak indywidualne predyspozycje, czas i intensywność bezpośredniego kontaktu z alergenem oraz skuteczność stosowanych środków zaradczych.
Apteczka to nie wszystko
Wybierając się na wakacje, każdy alergik (lub jego rodzic w przypadku maluchów), powinien szczególną uwagę zwrócić na wyposażenie apteczki.
– Należy pamiętać o wszystkich stale przyjmowanych lekach – mówi dr n.med. Marta Kołacińska-Flont, specjalistka alergologii, ekspertka kampanii „Otwórz oczy na alergię”.
– Oprócz tego warto też zaopatrzyć apteczkę w dostępne bez recepty środki działające doraźnie, pozwalające skutecznie reagować w sytuacji wystąpienia odczynów alergicznych. Dobrym rozwiązaniem są krople z ektoiną i kwasem hialuronowym, które ułatwiają oczyszczenie oczu z zalegających w nich alergenów, redukują natężenie objawów oraz przynoszą ulgę. Oprócz tego, na wakacjach sprawdzają się też spraye z solą morską lub ektoiną, służące do przepłukiwania nosa. Z preparatów wydawanych na receptę, przydatne mogą być glikokortykosteroidy donosowe. Jeśli ktoś ma astmę oskrzelową, powinien wziąć ze sobą leki wziewne. Dobrze też jest mieć strzykawkę z adrenaliną na wypadek wstrząsu anafilaktycznego – dodaje dr Kołacińska-Flont.
Z przydatnych akcesoriów, wymienić można przede wszystkim okulary przeciwsłoneczne, które oprócz swojej podstawowej roli, zabezpieczają też gałki oczne przed napływem powietrza z pyłkami. Mogą one być niezbędne na przykład w czasie jazdy na rowerze. Z kolei okulary pływackie będą niezwykle pomocne na basenie.
Gdzie powinni spędzać urlop alergicy?
Jedną z podstawowych zasad obowiązujących każdego alergika jest unikanie kontaktu z substancją uczulającą. W przypadku alergii na pyłki jest to szczególnie trudne w czasie wakacyjnych wojaży – wszak większość osób spędza ten czas na świeżym powietrzu. Dlatego tak ważny jest wybór optymalnego miejsca na letni wypoczynek.
– Dobrze jest wybrać się na wakacje w miejsce, gdzie nie ma zbyt wielu kwitnących traw. Dlatego najkorzystniejszym rozwiązaniem jest urlop nad morzem. Stężenie pyłków na plaży jest znacznie niższe, niż w innych miejscach, tym bardziej, że wiatr zazwyczaj wieje od strony wody – tłumaczy dr Marta Kołacińska-Flont.
Niewskazany jest natomiast wyjazd w góry, takie jak Bieszczady, z ogromnymi połaciami trawiastych połonin. Ale też niebezpiecznie dla alergika mogą być wakacje w leśnej głuszy, w agroturystycznym gospodarstwie, a nawet na własnej działce. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych odczynów, warto znać kalendarz pyleń, a więc zestawienie, w którym wykazane są orientacyjne daty kwitnienia poszczególnych odmian traw i drzew. Dzięki temu osoby ze zdiagnozowaną alergią na konkretne pyłki, są w stanie ustalić optymalną datę wyjazdu. Przynajmniej w przybliżeniu, należy bowiem pamiętać, że moment kwitnienia jest zależny od temperatury, liczby godzin nasłonecznienia, wilgotności powietrza, a także konkretnej lokalizacji. Wakacje dla alergika bez wątpienia są wyzwaniem. Jednak stosując się do podstawowych zasad profilaktyki, a także posiadając właściwie wyposażoną apteczkę, śmiało można się wybrać na wymarzony wypoczynek.
Average Rating