Przygotowywanie się do przyjścia maluszka na świat to nie lada wyzwanie. Urządzanie pokoiku dziecięcego, zakup ubranek i pieluszek to jedno. Jednak każda mama przygotowuje również torbę do szpitala. A tam powinna się znaleźć między innymi butelka do karmienia. I właśnie odnośnie tego wyboru rodzice mają wiele pytań. Dzisiaj je rozwiejemy. Jaka powinna być butelka idealna, spełniająca najwyższe standardy? Podpowiadamy!
Po pierwsze: odpowiedni smoczek i antykolkowość
Smoczek do butelki to najistotniejsza kwestia. Powinien być wykonany z bezpiecznego i delikatnego silikonu. Taki materiał nie odkształca się tak, jak np. kauczuk i jest dużo bardziej wytrzymały. Druga rzecz, na którą należy zwrócić uwagę to kształt smoczka. Powinien być zbliżony do kształtu piersi mamy tak, aby umożliwiać naprzemienne karmienie piersią i butelką, bo nie warto rezygnować z karmienia piersią jeśli jest to możliwe. Dodatkowo taki kształt smoczka sprzyja akceptacji butelki przez dziecko. Kolejnym ważnym aspektem jest podstawa smoczka – najlepsza będzie szeroka, na której dziecko stabilnie oprze wargi podczas jedzenia. Punktem obowiązkowym przy wyborze butelki w dzisiejszych standardach jest antykolkowość. Teraz dużo słyszy się o tym, by butelka miała tę funkcję. Jednak rodzice zadają sobie pytanie: czy to faktycznie ma znaczenie? Zdecydowanie tak! Dzięki specjalnemu zaworkowi odpowietrzającemu smoczek się nie zapada, usta dziecka szczelnie go obejmują, w efekcie czego dziecko nie połyka powietrza podczas ssania.
Po drugie: wygoda
Każdy rodzic wie, że te produkty, które ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie, są najbardziej lubiane. Dlatego zwróćmy też uwagę na aspekt wygody. Czy może on się różnić w zależności od butelki? Naszym zdaniem tak. Niektóre butelki są wyjątkowo lekkie i poręczne. To pierwsza cecha, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Kolejny punkt to mycie w zmywarce — to zdecydowanie zaoszczędzi nasz czas. A jeśli nie mamy zmywarki, lub po prostu chcemy szybko umyć butelkę przed kolejnym karmieniem, na przykład za pomocą dedykowanego płynu do mycia butelek i smoczków od Canpol babies, to warto wybrać taką, która ma szeroki otwór. Dzięki temu nie tylko łatwiej będzie się ją myło, ale również i przygotowywało w niej pokarm. Widoczna skala to także duży plus, ponieważ pozwala zobaczyć, ile dokładnie maluszek wypił mleka, a to bardzo istotne, szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka.
Po trzecie: materiał
No i na koniec, najbardziej podstawowa kwestia – czyli wykonanie samej butelki. Tutaj najistotniejszą kwestią jest to, by plastik, z którego została stworzona, nie zawierał szkodliwego dla organizmu BPA. Brzmi skomplikowanie? Nic bardziej mylnego, ponieważ taka butelka już jest! Butelka antykolkowa EasyStart od Canpol babies łączy w sobie wszystkie wyżej wymienione cechy. Dodatkowo jest polecana przez specjalistów – aż 90% położnych poleca smoczek do butelki EasyStart od Canpol babies.[footnoteRef:1] Butelki dostępne są w trzech pojemnościach: 120 ml (idealne dla noworodka) oraz 240 ml (dla nieco starszych maluchów) i kilka modeli w rozmiarze 300ml (dla starszaków). Dodatkowo występują w różnych wzorach i kolorach, między innymi w stylowe misie z kolekcji Bonjour Paris czy z delikatnym wzorem z kolekcji Royal baby, wszystkie w opcji dla chłopca i dziewczynki. W zależności od gustu – każdy znajdzie coś dla siebie. [1: Na podst. badania ankietowego przeprowadzonego wśród 54 położnych w 2021 r.]
Dobra butelka do karmienia oczami położnej i edukator ds. laktacji- Katarzyny Orawiec- Rymszewicz
W dobie niezliczonej ilości badań naukowych, które potwierdzają, że karmienie piersią to najlepsza forma karmienia dziecka w pierwszych 6 miesiącach życia, staramy się szerzyć wiedzę i wspierać mamy w czasie laktacji. Ale co zrobić, kiedy karmienie naturalne nie jest możliwe? Jako położna i edukator ds. laktacji opiekuję się mamami i ich dziećmi w różnych sytuacjach życiowych. Częstym rozwiązaniem, z którym spotykam się na co dzień w pracy z mamami i ich dziećmi jest również KPI (karmienie piersią inaczej). Mamy, które z różnych powodów nie mogą albo nie chcą karmić bezpośrednio piersią swojego malucha, odciągają pokarm laktatorem i podają go dziecku butelką. Często jest to sytuacja przejściowa, np. z powodów zdrowotnych mamy/ dziecka, maluszek nie może być od razu po porodzie przystawiany do piersi. Ale też bywa tak, że mama świadomie podejmuje decyzję o takiej formie karmienia. Moim zadaniem jest wsparcie mamy w tych często trudnych chwilach i udzielenie odpowiedniej informacji nt. doboru odpowiedniej butelki i instruktażu jak prawidłowo nią karmić. Z mojego punktu widzenia butelka do karmienia powinna mieć następujące cechy: · Szeroka podstawa smoczka, dopasowana do wielkości ust dziecka, aby maluch mógł prawidłowo i efektywnie pobierać pokarm z butelki.· Odpowiednia miękkość smoczka, która ułatwi dziecku ssanie, ale również nie będzie powodować zapadania się smoczka.· Bezpieczny i trwały materiał, z którego wykonany jest smoczek jak i sama butelka, w której znajduje się pokarm. Smoczek powinien być wykonany z silikonu, gdyż materiał ten nie uczula dziecka i nie odkształca się pod wpływem użytkowania czy temperatury. · Łatwa w umyciu i utrzymaniu higieny.· Przystępna cena, oraz dostępność na pułkach sklepowych.
Wybór butelki często budzi wiele pytań wśród rodziców. Nic dziwnego, przecież na rynku mamy zatrzęsienie różnych opcji. Jednak zanim podejmiemy decyzję, warto zgłębić temat i wybrać taką, która będzie odpowiadała na wszystkie potrzeby zarówno noworodka jak i rodzica.
Average Rating