Jak stworzyć całoroczny ogród pod zadaszeniem?
Czas czytania:2 min

Jak stworzyć całoroczny ogród pod zadaszeniem?

0 0

W naszych czterech kątach często dzielimy relaks pomiędzy dwa światy – dom i ogród. W pierwszym przypadku cieszymy się codzienną wygodą pod dachem, a w ogrodzie korzystamy z dobrodziejstw słońca, uroków zieleni oraz świeżego powietrza. Co jednak, gdyby połączyć te dwa miejsca i cieszyć się kontaktem z naturą niezależnie od pogody, przez cały rok?

Podczas okresu jesienno-zimowego, kiedy warunki atmosferyczne nie zawsze sprzyjają relaksowi na zewnątrz, często jesteśmy skazani na rezygnację z takich przyjemności. Jednak odpowiednio zaprojektowany i wykonany zadaszony ogród z solidnej konstrukcji drewnianej stanowi doskonałe rozwiązanie. Teraz pozostaje tylko jedno pytanie – jak go wykonać?

Drewno na tak!

Drewniane tarasy, altany oraz pergole cieszą się ogromną popularnością jako idealny sposób na rozszerzenie przestrzeni domowej na zewnątrz. Ich prostota budowy, dostępność i łatwość obróbki materiałów przyciągają wielu entuzjastów. Dodatkowo, w takich konstrukcjach możemy swobodnie grillować, nie martwiąc się o uszkodzenie szyb czy inne niespodzianki. Jednak aby cieszyć się nimi przez wiele lat, istotne jest odpowiednie dobranie drewna i jego zabezpieczenie.

Jeśli myślimy o budowie pergoli, nie zawsze potrzebujemy betonowych fundamentów – kotwy często wystarczą. Kluczem jest jednak dobór odpowiednich desek. W przypadku długotrwałej i wytrzymałej konstrukcji, warto sięgnąć po drewno konstrukcyjne, takie jak lite drewno lub klejone. Istnieją różne rodzaje drewna konstrukcyjnego, różniące się jakością wizualną i wymiarami. Warto wybrać wariant Si do zastosowań widocznych, ze względu na jego estetykę i mniejszą ilość sęków – radzi Sławomir Perliński, ekspert z JAF Polska.

Jeśli z kolei planujemy taras z drewna, warto rozważyć odmiany egzotyczne, które są naturalnie odporne na zmienne warunki pogodowe i biodegradację. Alternatywą o atrakcyjnej cenie są rodzime gatunki drewna, które przeszły obróbkę termiczną lub zostały zaimpregnowane ciśnieniowo, takie jak Termososna czy świerk impregnowany.

Te rodzaje desek cechuje fabrycznie podwyższona odporność biologiczna. Ponadto, zadaszenie drewnianego tarasu chroni go przed szkodliwym działaniem promieni UV i opadami atmosferycznymi, co znacznie wydłuża jego trwałość – dodaje Darina Lazarova, ekspertka z JAF Polska.

Architektura ogrodowa

Ogrody pod zadaszeniem stanowią nie tylko funkcjonalne miejsce do odpoczynku, lecz także piękną wizytówkę zewnętrznej strony naszego domu. Zainteresowanie architekturą oraz bezkresny dostęp do inspiracji z całego świata zaowocowały zauważalnymi zmianami nie tylko budownictwie, ale także w otoczeniu domów. Małe plastikowe krzesełka ogrodowe chętnie zastępowane są komfortowymi i designerskimi meblami. A popularne parasole ogrodowe – na przykład te z reklamą producenta napojów orzeźwiających – wypierane są przez różnych gabarytów zadaszenia ogrodowe. Wzdłuż konstrukcji sadzone są pnącza, na przykład powojniki wielokwiatowe, róże pnące lub wiciokrzewy. Nowoczesne konstrukcje nie tylko zdobią trawnik, lecz przede wszystkim zapewniają cień i efektowne schronienie przed deszczem, a nawet śniegiem. A w razie spadku temperatury, istnieją też naturalne sposoby, żeby się rozgrzać. Materiał do tego znajdziemy również i w naszym ogrodzie.

Ogród pod dachem to recepta na doskonały relaks na świeżym powietrzu przez cały rok. Drewno konstrukcyjne użyte do jego budowania to sposób zaś na udaną budowę ze względu na atrakcyjną cenę, stabilność wymiarową i lekkość konstrukcji. Jest przyjazne środowisku, a przede wszystkim bardzo trwałe.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Po gwarancji się zepsuje? Jak Polacy oceniają jakość sprzętów AGD
Next post <strong>Żółtaczka u noworodka – czym jest i kiedy powinna niepokoić?</strong>