Odkryj świąteczne smaki z naszymi pomysłami na Wielkanoc
Czas czytania:5 min

Odkryj świąteczne smaki z naszymi pomysłami na Wielkanoc

0 0

Wielkanoc to okazja do spędzenia czasu z najbliższymi, dzielenia się radością oraz, oczywiście, delektowania się wyjątkowymi potrawami! Różne regiony i rodziny mają swoje własne unikalne tradycje kulinarno-wielkanocne, co sprawia, że każde świętowanie staje się niepowtarzalnym doświadczeniem. Od tradycyjnych potraw aż po nowoczesne interpretacje klasycznych dań – dzięki nam wybierzecie się w kulinarną podróż przez świąteczne smaki Wielkanocy. Odkryjmy, jak można wzbogacić tradycję, eksperymentując z różnorodnością smaków i aromatów tego wyjątkowego okresu. Gotowi na kulinarną przygodę? Zapraszamy do odkrywania świątecznych smaków z naszymi pomysłami na Wielkanoc!

Tradycja ciekawsza, niż może się wydawać!

W całym tym przedświątecznym pośpiechu można zapomnieć o tym, dlaczego Wielkanoc jest tak wyjątkowym czasem! Z pewnością radość zapewniają słońce i kwitnące kwiaty, ale równie ważne są dania, które pojawiają się w wielkanocnym repertuarze. Nie może w nim zabraknąć jajek, które symbolizują odrodzenie, dzięki czemu doskonale pasują do wiosennej, budzącej się do życia natury. Na Waszym stole z pewnością musi znaleźć się baranek wielkanocny, jak również żurek, sałatka jarzynowa, mazurek i inne wielkanocne ciasta. Tradycyjne świąteczne elementy wcale nie muszą być nudne! Możecie eksperymentować z malowaniem pisanek, a także z dodatkami do swoich dań, które z pewnością zaskoczą Waszą rodzinę. Szczególnie polecamy zrobienie klasycznej mięsnej galaretki, która zawsze znika ze stołu w mgnieniu oka!

Wielkanocne tymbaliki z jajkiem i kurczakiem

C zas przygotowania: 90 minut

Liczba porcji: 8

Składniki:

  • 10 jajek
  • 8 łyżeczek żelatyny
  • 1 pierś z kurczaka
  • 100 g marchewki z groszkiem ze słoika
  • 1 l wody
  • 1 pęczek natki pietruszki do dekoracji
  • 1 Bulion warzywny Knorr

Sposób przygotowania:

  1. Jajka ugotuj na twardo, wystudź, obierz i ostrożnie przekrój każde na pół. Pierś zawiń w folię aluminiową i piecz w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni przez 12 minut – następnie wystudź i pokrój w drobną kostkę.
  2. W małym garnku zagotuj litr wody, dodaj Bulion warzywny Knorr. Gotuj chwilę, zdejmij z ognia, wsyp żelatynę i rozpuść ją w bulionie.
  3. Przygotuj 20 sztuk plastikowych kubeczków, do każdego z nich wlej po 2 łyżki bulionu z żelatyną i pozostaw do stężenia w chłodnym miejscu. Gdy cienka warstwa galarety stężeje, do każdego z kubeczków włóż po połówce jajka – żółtkiem do dołu.
  4. Następnie nałóż do foremek warzywa i pokrojonego kurczaka. Całość zalej płynną jeszcze galaretą. Wstaw do lodówki na kilka godzin. Gdy galaretki stężeją, wyjmij ostrożnie z kubeczków, ułóż na półmisku i udekoruj listkami natki pietruszki. Podawaj z cząstkami cytryny.

Zorganizujcie wspólne przygotowywanie pisanek

Czym byłaby Wielkanoc bez malowania jajek? To nie tylko okazja do rozwinięcia swojej kreatywności, ale także sposób na spędzenie czasu z rodziną. Niektóre pisanki mogą stać się prawdziwymi dziełami sztuki! Podczas tegorocznego malowania spróbujcie wyjść poza utarte schematy i odkryjcie nowe możliwości. Może tym razem spróbujecie batikowania, czyli barwienia jajek przy użyciu wosku? A może zaszalejecie z różnymi fakturami i wypróbujecie metodę decoupage’u na jajkach? Tak, tak, jest to jak najbardziej możliwe! Cokolwiek postanowicie stworzyć na swoich pisankach, jedno jest pewne – jeśli będziecie to robić ze swoimi najbliższymi, to nawet najprostsze wzory staną się niezwykle bliskie Waszemu sercu!

Nowe spojrzenie na Wielkanoc, czyli zaskakujące i innowacyjne dania

A może jednak nudzi Was coroczne przygotowywanie tych samych potraw i chcielibyście tym razem postawić na coś, co zaskoczy Waszych najbliższych? Nie ma sprawy! Eksperymentowanie z tradycyjnymi potrawami to doskonały sposób na wprowadzenie innowacyjnych smaków do świątecznego stołu. Nietypowe składniki i kreatywne podejście mogą sprawić, że Wielkanoc stanie się kulinarnym świętem pełnym niespodzianek i smakowych odkryć. My serdecznie polecamy spróbowanie wyśmienitego quiche’u wielkanocnego, który sprawi, że Wasi najbliżsi oniemieją z zaskoczenia, a całość zniknie ze stołu, zanim zdążycie powiedzieć „baranek wielkanocny”!

W ielkanocny quiche z szynką schwarzwaldzką i szczypiorem

Czas przygotowania: 25 minut

Liczba porcji: 7

Składniki:

  • 1 opakowanie ciasta francuskiego
  • 7 jajek
  • 1 Rosół z kury Knorr
  • 150 ml śmietany
  • 4 plastry szynki szwarcwaldzkiej
  • 100 g sera pleśniowego typu blue
  • 1 cebula biała
  • 1 pęczek szczypiorku
  • 2 łyżki oleju
  • Szczypta pieprzu mielonego czarnego

Sposób przygotowania:

  1. Dwa jajka ugotuj na twardo i wystudź. Obierz i pokrój w plastry. Okrągłą formę do tarty wyłóż pergaminem, a następnie nałóż płat ciasta. Ponakłuwaj widelcem i zapiecz w nagrzanym piekarniku (200 st. C, 6-8 minut).
  2. Szynkę rozłóż na blasze do pieczenia wyłożonej pergaminem i upiecz na chrupko. Po upieczeniu połam na mniejsze kawałki. Szczypior pokrój drobno. Cebulę pokrój w piórka i zeszklij na rozgrzanej patelni z olejem.
  3. Do kielicha blendera wbij jajka, dodaj śmietanę, pieprz oraz kostkę drobiową. Całość zmiksuj na jednolitą masę.
  4. Na zapieczone ciasto wyłóż pokruszony ser oraz szynkę i cebulę. Całość zalej jajeczną masą, a na koniec rozłóż plastry jajka, dociskając je palcami tak, aby zanurzyły się z pozostałymi składnikami. Zapiekankę wstaw do nagrzanego do 180 st. C piekarnika i piecz przez 12-15 minut. Po wyjęciu posyp szczypiorem i podawaj.

Przygotowanie do Wielkanocy krok po kroku

W całej przedświątecznej gonitwie można zapomnieć o najważniejszych kwestiach związanych z przygotowaniem do samej Wielkanocy. Mamy dla Was kilka krótkich informacji, o których musicie pamiętać przed tymi świętami. Nie zapomnijcie o tym, że niektóre dania możecie przyrządzić wcześniej. Potrawy takie jak żurek czy ciasta (w szczególności mazurek i babka) możecie przygotować nawet do dwóch dni przed Świętami, dzięki czemu zaoszczędzicie czas. Pamiętajcie też o kupieniu odpowiedniej ilości jajek na pisanki, jak również o znalezieniu odpowiedniej ilości bukszpanu do koszyczka i na stół. Podejdźcie do Wielkanocy z rozsądkiem. Połowa sukcesu to odpowiednie zaplanowanie budżetu, by nie dać się skusić ogromowi reklam i promocji w sklepach! Ustalcie Wasz budżet na te święta, przygotujcie menu oraz zaopatrzcie się w listę produktów, które przydadzą Wam się do zrobienia wszystkich przepisów. Przedświąteczne porządki również możecie zaplanować na dzień przed właściwą Wielkanocą, by tego dnia móc cieszyć się relaksem i czasem z bliskimi.

Znajdźcie czas na wspólne gotowanie

Nie zapomnijcie również o tym, że w świętach chodzi przede wszystkim o odpoczynek i czas spędzany z najbliższymi. By móc spędzić ten czas produktywnie i w towarzystwie ukochanych osób, spróbujcie razem przygotować wielkanocne potrawy. Każde z Was przynosi nowe zwyczaje i tradycje ze swoich domów rodzinnych, więc wspólne przygotowanie jedzenia to szansa na poznanie nowych smaków. Może wolicie sami upiec świąteczną szynkę niż kupić ją w sklepie? Zachęcamy do angażowania się w kulinarne przygotowania razem z bliskimi, dzięki czemu czas spędzony w kuchni stanie się drogą do budowania trwałych wspomnień i wzmacniania więzi rodzinnych.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Czy wyciskarka wolnoobrotowa zmieni podejście do zdrowego odżywiania?
Next post Wiosenne porządki – sgregacji początki