Zajęcia dodatkowe czy czas wolny? Jak najlepiej wspierać rozwój dzieci
Czas czytania:3 min

Zajęcia dodatkowe czy czas wolny? Jak najlepiej wspierać rozwój dzieci

0 0

Nuda i swobodna zabawa czy raczej zorganizowane zajęcia dodatkowe? Co w większym stopniu pomaga dzieciom i młodzieży rozwijać umiejętności miękkie, kluczowe w dzisiejszym świecie? Już teraz według ekspertów Szkoły Głównej Handlowej, kompetencje miękkie stanowią główne kryterium wyboru pracownika dla 32% firm i odsetek ten wciąż będzie rósł. Jak młodzi ludzie mogą rozwijać swoje pasje i jednocześnie zdobywać najbardziej poszukiwane kompetencje? Jakie cechy warto rozwijać u najmłodszych i co może pomóc w ich osiągnięciu?

Umiejętności polskich piętnastolatków – wyniki PISA

W obliczu coraz szybszych zmian na rynku pracy i w otaczającym nas świecie, pytanie o to, jak najlepiej wspierać rozwój dzieci, staje się szczególnie aktualne. Wyniki najnowszego badania PISA wskazują, że choć polscy piętnastolatkowie osiągają dobre wyniki w zakresie umiejętności matematycznych, czytania ze zrozumieniem i rozumowania w naukach przyrodniczych, to są one gorsze niż w poprzednich edycjach. Dobrze nie lekceważyć tych danych, gdyż w badaniu brane są pod uwagę nie tyle krajowe podstawy programowe czy treści zawarte w podręcznikach, co ściśle zdefiniowany i porównywalny międzynarodowo zakres umiejętności w trzech podstawowych dziedzinach. Oznacza to, że coraz ważniejsze staje się rozwijanie u dzieci kompetencji przyszłości.

– Badania takie jak PISA pomagają zrozumieć jaki jest poziom kluczowych umiejętności u młodzieży u progu dorosłości. To wskazówka jakie elementy, kompetencje warto rozwijać, a co należy zmienić w nauczaniu dzieci i młodzieży– mówi Marta Kanas, ekspert edukacyjny Tutore.

Jak się uczyć, aby osiągnąć najlepsze efekty?

Rozwijanie pasji podczas zorganizowanych zajęć dodatkowych może znacząco wspierać rozwój umiejętności technologicznych i kreatywnych, które są niezbędne w XXI wieku.

– W rozwijaniu poszczególnych umiejętności czy kompetencji warto korzystać z tego, co młody człowiek lubi najbardziej. Przykładowo, Minecraft jest idealny do nauki programowania. Zajęcia z wykorzystaniem tej gry rozwijają także logiczne myślenie i umiejętność rozwiązywania problemów. Ucząc się angielskiego, warto wykorzystywać ulubione piosenki, zabawy czy animacje. Gdy nauka jest zabawą, przynosi najlepsze efekty – dodaje Marta Kanas.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Szachy, niegdyś uznawane za nudne zajęcia, dziś wiemy, że ta gra wspiera koncentrację, logiczne myślenie i umiejętność podejmowania decyzji.

Kreatywność i twórczość warto rozwijać na zajęciach plastycznych. Tu warto także dodać wykorzystanie technologii na przykład podczas lekcji rysunku cyfrowego.

Kursy takie jak „Tworzenie gier w Godot Engine” uczą młodzież, jak łączyć różne dziedziny wiedzy – od programowania, przez grafikę, aż po zasady fizyki – w celu stworzenia własnych, działających projektów.

Warto też pamiętać o aktywności fizycznej. Codzienny ruch, najlepiej na świeżym powietrzu pomaga zachować sprawność fizyczną i wspiera odporność. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dzieci i młodzież ćwiczyły co najmniej 3 dni w tygodniu. WHO uznaje to za niezbędne w uzyskaniu optymalnych wyników zdrowotnych.

Równowaga jest kluczowa

Planując różnego rodzaju aktywności pozalekcyjne dla swoich dzieci, warto pamiętać także o pozostawieniu czasu wolnego. Napięty grafik wypełniony po brzegi nawet najciekawszymi zajęciami może powodować niepotrzebny stres i frustracje. Chociaż zorganizowane zajęcia mogą znacząco wspierać rozwój, równie ważne jest, aby dzieci miały czas na swobodną zabawę i nudę, które są nieodzownym elementem zdrowego rozwoju. Pozwala to na naturalne odkrywanie pasji, rozwijanie samodzielności i umiejętność radzenia sobie z nudą, co może prowadzić do rozwoju kreatywności.

Według badań, umiarkowana nuda może być równie ważna dla rozwoju dzieci, ponieważ stymuluje kreatywność i pozwala na rozwijanie wewnętrznych światów wyobraźni. Jednak przewlekła nuda wiąże się z ryzykiem problemów ze zdrowiem psychicznym oraz ryzykownych zachowań. Warto więc, jak ze wszystkim, zachować zdrowy rozsądek.

Długoterminowe korzyści płynące z uczestnictwa w nowoczesnych, dostosowanych do potrzeb i predyspozycji młodzieży kursach są nie do przecenienia. Zajęcia te nie tylko rozwijają umiejętności techniczne i kreatywne, ale również przygotowują dzieci do stawienia czoła wyzwaniom przyszłości. Jednak równie ważne jest, aby rodzice pamiętali o znaczeniu czasu wolnego i spontanicznej zabawy, które pozwalają dzieciom rozwijać swoje zainteresowania i kreatywność w sposób naturalny i niezorganizowany.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Transformacja wnętrza w zgodzie z top trendami. Wybierz naturalne piękno lub nowoczesną elegancję
Next post Odkryj jesienne trendy