Zabawki sensoryczne są kolorowe, mają różne kształty i faktury – wszystko po to, aby stymulować rozwój dziecka od najwcześniejszych lat. Różne cechy przedmiotów angażują jego zmysły i pobudzają zmysł dotyku, wzroku i słuchu. Pomoce sensoryczne znajdziemy w wielu sklepach, ale także możemy zrobić je samodzielnie, korzystając z łatwo dostępnych produktów. Poznaj 3 pomysły na własnoręcznie wykonane zabawki stymulujące zmysły!
Gniotki, gryzaki czy piankowe klocki to jedne z pierwszych zabawek, z jakimi ma do czynienia małe dziecko. To właśnie one zaliczają się do zabawek sensorycznych, czyli takich, które wpływają na zmysły dziecka. Jednym z nich jest dotyk – bardzo ważny z perspektywy małego człowieka, towarzyszy mu bowiem od pierwszych chwil życia. To dzięki niemu dziecko poznaje świat, uczy się i zdobywa nowe doświadczenia. Zmysł ten umożliwia odbieranie ruchów ciała, co jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania i poznawania rzeczywistości. Doznania sensoryczne, czyli te wynikające z działania zmysłów, są fundamentem harmonijnego rozwoju dziecka.
Jeśli chcemy wspierać dziecko w procesie integracji sensorycznej, wyposażmy go w zabawki, które będą wspomagały nabywanie umiejętności w zakresie dotyku, słuchu czy wzroku. Takie zabawki można w łatwy sposób zrobić samemu – zazwyczaj są tak skonstruowane, aby wzbudzać ciekawość dziecka i zachęcać do zabawy. Możesz użyć przedmiotów o różnych kolorach, teksturach i kształtach. Sprawdź nasze propozycje!
Zrób: kolorowy woreczek sensoryczny z żelem
Lista potrzebnych rzeczy:
- woreczki śniadaniowe ze struną – dobrze, gdyby miały jakiś ciekawy nadruk, co jeszcze bardziej uatrakcyjni zabawkę – na przykład jak te z kolorowymi zwierzątkami od marki Paclan,
- kolorowy żel pod prysznic lub mydło w płynie,
- drobne przedmioty w różnych kolorach – np. guziki, koraliki, kamyki lub kulki z folii aluminiowej.
Jak zrobić woreczek sensoryczny? | Fot. Paclan Przygotowanie:
- Napełnij worek z zamknięciem strunowym żelem lub mydłem w płynie.
- Dodaj kolorowe koraliki, tak aby przedmioty nie wypełniły w całości woreczka.
- Zamknij worek szczelnie za pomocą suwaka.
– Bycie pomysłowym świetnie sprawdza się w wielu życiowych rolach, szczególnie jak się jest rodzicem. Wystarczy trochę kreatywności, aby zamienić wodoszczelny woreczek strunowy w małe akwarium lub antystresową poduszeczkę z nierówną, chropowatą powierzchnią, do której lgną dziecięce rączki. Nuda zażegnana, a dziecko bawi się, ćwicząc np. motorykę małą. Warto spojrzeć inaczej na artykuły gospodarstwa domowego, które codziennie wykorzystujemy do gotowania czy przechowywania, bo mogą się okazać bardzo pomocne przy tworzeniu zabawek sensorycznych, które pokochają nasze dzieci – mówi Marta Krokowicz z marki Paclan i dodaje: wybierając woreczki do przygotowania takiej zabawki, zwróćmy uwagę na ich jakość i szczelność. W przeciwnym wypadku zabawka może obrócić się przeciwko nam i zafundować nam trochę sprzątania.
Zrób: pieczątki z gąbek do mycia naczyń
Lista potrzebnych rzeczy:
- gąbki do mycia naczyń w różnych rozmiarach,
- farby plakatowe,
- nożyczki i papier.
Przygotowanie:
- Wytnij z gąbek różne kształty geometryczne – koła, prostokąty, kwadraty czy trójkąty.
- Przygotuj miejsce do odbijania różnych wzorów – rozłóż farbę plakatową i kartkę papieru.
- Zachęć dziecko do malowania za pomocą gąbkowych stempli.
Zrób: małe akwarium sensoryczne
Potrzebne rzeczy:
- duże woreczki z suwakiem, np. o pojemności 3 l,
- woda,
- niebieski barwnik spożywczy,
- muszelki, plastikowe rybki, kamyki w różnych kształtach.
Przygotowanie:
- Wlej wodę do worka, dodając kilka kropli niebieskiego barwnika.
- Wrzuć do środka małe zabawki imitujące podwodny świat.
- Szczelnie zamknij worek, korzystając z suwaka.
- Akwarium jest gotowe!
Czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze, a często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele możliwości kryje się w produktach, które znamy i używamy na co dzień. Zabawki sensoryczne to doskonały przykład na to, jak łatwo możemy stymulować rozwój dzieci, wykorzystując materiały dostępne w naszych domach.
Average Rating