4 lutego, jak co roku, obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Jest to dobry czas na zastanowienie się czy należycie dbamy o swoje zdrowie oraz jaka jest nasza wiedza na temat chorób cywilizacyjnych. Ciekawe wyniki na ten temat wynikają z raportu „Mniej serce dla zdrowia*”, w którym Nationale-Nederlanden przedstawił profil współczesnych Polek i Polaków pod kątem m.in. działań profilaktycznych
O nowotworach w Polsce
Polska jest krajem o jednym z najwyższych wskaźników umieralności na nowotwory w Europie. Za główną przyczynę tego stanu uważa się zbyt późne wykrywanie nowotworów. Co więcej, według danych epidemiologicznych w ciągu najbliższych 10-15 lat liczba zachorowań podwoi się i dlatego tak ważne są działania ukierunkowane na wczesne wykrywanie choroby. Z tych powodów Polskie Amazonki od lat działają na rzecz profilaktyki onkologicznej. Ruch od dawna wyszedł też już poza temat raka piersi i objął swoją profilaktyką również wiele innych nowotworów, które dotykają zarówno kobiety, jak i mężczyzn – podsumowuje Elżbieta Kozik, prezes stowarzyszenia PARS.
W naszej działalności na co dzień przyświeca nam cel, którym jest troska o ludzkie życie i zdrowie. Dlatego co roku wspieramy organizację obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem i działalność PARS. Z tych powodów zdecydowaliśmy się również stworzyć poradnik „Miej serce do zdrowia”, w którym obalamy mity m.in. na temat nowotworów – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, rzecznik prasowy Nationale-Nederlanden.
Polka idzie na badania
Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat możemy zaobserwować wzrost liczby chorych na raka. Jest to jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Wraz ze wzrostem liczby zachorowań, zwiększa się również świadomość dotycząca tej choroby. Przy czym Polki zdecydowanie częściej niż Polacy wierzą, że regularne badania stanowią niezbędny element profilaktyki.
Aż 84% ankietowanych kobiet twierdzi, że odpowiednia profilaktyka może przynieść pożądane efekty. Regularnie badają się zwłaszcza panie do 30. roku życia. Oznacza to, że młode pokolenie posiada niezbędną wiedzę dotyczącą profilaktyki nowotworów i wie, że szybciej wykryta choroba zwiększa szansę na jej wyleczenie.
Ponadto wśród chorób cywilizacyjnych kobiety najbardziej obawiają się właśnie raka. Jedynie co czwarta z nich martwi się chorobami serca i układu krążenia. Przy czym, ich zdaniem najbardziej niepożądaną konsekwencją choroby jest przede wszystkim długotrwała niezdolność do pracy i zmiany w wyglądzie.
Współczesna kobieta
Aż 77% kobiet deklaruje, że prowadzi zdrowy tryb życia. Należy więc podkreślić, że zdrowie jest dla Polek bardzo istotną rzeczą. Posiadają one ku temu niezbędną wiedzę na temat jego zagrożeń. Jest to duża zaleta, ponieważ pozwala cieszyć się długim i spokojnym życiem. Dodatkowo moda na zdrowy styl życia powoduje, że aż 61% pań deklaruje uprawianie sportu. Jednak, tylko co czwarta ćwiczy regularnie. Co ważne, według raportu kobiety częściej niż mężczyźni sięgają po zdrową żywność (7 na 10 pań). Co je motywuje do prowadzenia takiego stylu życia? Przede wszystkim chęć bycia zdrową i posiadania dobrej kondycji, ale również smukła linia i atrakcyjna sylwetka.
Polak a choroby
W przeciwieństwie do zaradnych Polek, panowie szczególnie nie myślą o chorobach. Jak wynika z raportu „Mniej serce do zdrowia” nie obawia się ich aż 40% ankietowanych. Przy czym Polacy za najczęstszą przyczynę śmierci mężczyzn wymieniają: zawał serca i nowotwory. Panowie po 30. roku życia częściej zaczynają obawiać się nowotworów, a po 41. roku życia – chorób serca i układu krążenia. Natomiast najbardziej niepożądanymi skutkami choroby są dla nich ograniczenia w sprawności i aktywności.
Współczesny mężczyzna
Aż 67% polskich mężczyzn deklaruje, że prowadzi zdrowy tryb życia. Przy czym 1/3 uprawia regularnie sport. Panowie niestety niechętnie sięgają po zdrową żywność. Wybiera ją jedynie 4 na 10 Polaków. W przeciwieństwie do Polek rzadziej myślą o swoim zdrowiu i wyglądzie. Do zrobienia profilaktycznych badań znacznie częściej motywowani są przez swoich najbliższych. Najczęściej jednak decydują się na nie, kiedy coś im już faktycznie zaczyna dolegać. Niestety tylko co 4 Polak wierzy w konieczność wykonywania badań profilaktycznych, a większość nie czuje szczególnej potrzeby ich zrobienia.
Polacy chcą być zdrowi
Podejście Polek i Polaków do zdrowia wciąż się zmienia. Wg raportu ponad 50% Polaków w ciągu minionego roku zgłosiła się na badania profilaktyczne. Z roku na rok zwiększa się więc świadomość zagrożeń jakie niosą za sobą choroby cywilizacyjne oraz jak ważna jest ich profilaktyka. Optymizmem może napawać fakt, że ponad 70% Polaków uważa, że prowadzi zdrowy tryb życia. Mężczyźni, chętniej od kobiet uprawiają sport. Być może dlatego, że niezwykle istotne jest dla nich jak najdłuższe bycie zdrowymi i aktywnymi. Natomiast, kobiety zdecydowanie częściej wybierają się na badania profilaktyczne. Zdają sobie sprawę, że nawet doskonała forma i ściśle przestrzegana dieta nie zawsze wystarczą aby cieszyć się długim i zdrowym życiem. Zmienia się również podejście Polaków do odżywiania. Z roku na rok przybywa też w Polsce wegetarian. Coraz popularniejsze jest również przekonanie, że pełnowartościowe posiłki nie muszą być drogie.
* Dane pochodzą z raportu „Miej serce do zdrowia” i badania „Świadomość zdrowotna Polaków” zrealizowanego przez Instytut Millward Brown S.A. na zlecenie Nationale-Nederlanden techniką CATI w kwietniu 2015 r. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku od 20–55 lat.
Average Rating