Niektórych badań nie można zaniedbywać, nawet gdy zdrowie dopisuje. Dzień Kobiet to idealny moment na poznanie profilaktyki, którą powinna wykonać każda trzydziesto-, czterdziesto- i pięćdziesięciolatka.
Badania dla kobiet – wiek 30+
Lista kluczowych badań dla trzydziestolatki nie jest długa, ale jest bardzo ważna. Po 30 roku życia w organizmie kobiety dochodzi do pierwszych poważnych zmian.
– Zmienia się poziom hormonów, co zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi i raka szyjki macicy. Zagrożenie wzrasta w przypadku występowania nowotworów w rodzinie. To nie jedyne zmiany – nieprawidłowy poziom hormonów płciowych wpływa na cały organizm kobiety – mówi lek. med. Zbigniew Cierpisz, ginekolog w Klinice Demeter w Warszawie.
Raz w roku należy pamiętać o kontroli ginekologicznej z wykonaniem cytologii i USG piersi. Te proste badania pozwalają wykluczyć raka szyjki macicy i raka piersi. Bez względu na wiek raz na pół roku warto wykonać przegląd stomatologiczny. Jeśli zęby nie będą wymagały leczenia, lekarz wykona skaling, piaskowanie i fluoryzację. Cennym źródłem informacji są również coroczne badania moczu i krwi. Nieprawidłowy wynik może sygnalizować niewłaściwe funkcjonowanie narządów wewnętrznych i pojawienie się chorób. Panie, które lubią korzystać z uroków słońca powinny ocenić zmiany skórne przy pomocy badania dermatoskopem (raz w roku).
Badania dla kobiet – wiek 40+
Każda czterdziestolatka powinna bacznie obserwować swoje ciało i niezwłocznie zgłaszać się z niepokojącymi objawami do lekarza. Istnieją jednak badania, które należy wykonać, nawet jeśli nie dzieje nic złego się.
– W tym wieku mogą pojawiać się pierwsze oznaki chorób oczu. Bardziej podatne na uszkodzenia i działanie szkodliwych czynników stają się zęby. Dodatkowo warto skontrolować układ oddechowy – szczególnie dotyczy to osób palących papierosy – mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog w Klinice Demeter w Warszawie.
Jakie badania wykonać? Do kalendarza trzeba dopisać ocenę dna oka, które wykluczy choroby oczu oraz umożliwia rozpoznanie cukrzycy i nadciśnienia. Nie można zapominać o spirometrii (raz na dwa lata) – to bezbolesne i niewymagające specjalnych przygotowań badanie trwa kilka minut i pozwala ocenić pojemność płuc. Po 40 roku życia często pojawia się niedoczynność tarczycy – warto wykonać badanie hormonów, które je wykluczy. Podobnie jak po trzydziestce, należy pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa (raz na rok), stomatologa (raz na pół roku), a także badaniach krwi
i moczu (raz na rok).
Badania dla kobiet – wiek 50+
Specjalnej kontroli wymaga organizm kobiety po 50 roku życia. Spadek poziomu hormonów zaczyna być wyraźnie odczuwalny, do tego mogą się pojawić uciążliwe dolegliwości.
– Kobieta staje się bardziej podatna na choroby tarczycy i może mieć problemy z utrzymaniem właściwego poziomu cukru i cholesterolu. Mogą pojawić się problemy kardiologiczne, okulistyczne i nietrzymanie moczu – mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog w Klinice Demeter w Warszawie.
Do regularnych wizyt u stomatologa (raz na pół roku) i okulisty (raz na dwa lata) należy dołączyć kilka kluczowych badań. Jednym z nich jest EKG (raz w roku). To proste badanie potrafi wykryć choroby mięśnia sercowego, między innymi zaburzenia rytmu serca, niedotlenienie mięśnia sercowego, ślady trwającego lub przebytego zawału, a nawet niektóre wrodzone wady serca. Po 50 roku życia wzrasta zagrożenie przewlekłą niewydolnością żylną kończyn dolnych, która prowadzi do żylaków. Warto skontrolować stan swoich żył za pomocą badania Dopplera. Wstydliwą dolegliwością występującą często u kobiet w okresie przekwitania, jest nietrzymanie moczu, dlatego poleca się regularnie wizyty u ginekologa (raz na rok). Oprócz badania krwi, moczu i hormonów tarczycy, lekarze zalecają wykluczenie problemów z cholesterolem i cukrzycą.
Average Rating