Żyjemy coraz szybciej i coraz bardziej cenimy swój czas. Dlatego tak chętnie korzystamy z rozwiązań „kompaktowych”, które dają nam możliwość załatwiania kilku spraw jednocześnie. Dotyczy to wielu sfer życia, począwszy od zakupów przez Internet, a kończąc na… dbaniu o swoje zdrowie. Nic dziwnego – w pakiecie badania można wykonać szybciej, lecz równie skutecznie. To rozwiązanie sprawdza się także w przypadku poważnych chorób, takich jak rak piersi, czy rak szyjki macicy.
Kompaktowe podejście do „kobiecego zdrowia”
Każda kobieta przynajmniej raz w roku powinna udać się na wizytę do ginekologa. Nawet, gdy w jej opinii nic jej nie dolega. Wizyta kontrolna i badania profilaktyczne to podstawa kobiecego zdrowia. Cytologia, USG piersi, USG ginekologiczne, konsultacja ginekologa z omówieniem wyników to konieczność dla wykrycia nowotworów ginekologicznych, w przypadku których wczesne wykrycie to szansa na ich wyleczenie. Umawianie się na poszczególne badania oraz oczekiwanie na wizytę u specjalisty, który je zanalizuje zajmują dużo czasu. Rynek prywatnej opieki medycznej idzie z duchem czasu i odpowiada na „modę na kompaktowość”. W Medicover oferujemy pakiet badań, który obejmuje konsultację położnej, cytologię szyjki macicy, USG piersi, USG ginekologiczne, konsultację ginekologa z omówieniem wyników badań ginekologicznych wraz z rekomendacjami lekarskimi. Wszystkie badania i konsultacje można zrealizować w ciągu 2 wizyt. Podczas takich badań profilaktycznych, oprócz możliwości wczesnego wykrycia nowotworów: trzonu macicy, szyjki macicy, jajnika oraz piersi, można zdiagnozować inne mniej groźne schorzenia, jak np. zaburzenia cyklu miesiączkowego, stany zapalne układu rozrodczego, których także nie można bagatelizować i należy odpowiednio leczyć – mówi dr n. med. Lidia Walczak, specjalista ginekolog Medicover. To oczywiście pierwszy krok na drodze dbania o swoje zdrowie. Kolejne kroki to regularna profilaktyka – dodaje.
Dlaczego te badania są tak ważne?
Każdego dnia u 45 Polek diagnozuje się raka piersi, a u kolejnych 10-ciu raka szyjki macicy. Wiele z nich umiera, ponieważ nowotwór zostaje rozpoznany zbyt późno. Warunkiem wczesnego wykrycia nowotworów ginekologicznych są regularne badania profilaktyczne. Każda kobieta przynajmniej raz w roku powinna wykonać cytologię, która pozwala wykryć raka szyjki macicy. Z kolei jednym z najważniejszych badań profilaktycznych raka piersi jest USG. Wykonuje się je u kobiet między 20 a 40 rokiem życia, czasem także u kobiet starszych. Po 40. roku życia zmianie ulega struktura piersi, tzn. rozrasta się tkanka tłuszczowa, a zmniejsza się ilość tkanki gruczołowej. Wówczas na USG rak piersi może być niewidoczny. Kobiety po 50 roku życia minimum raz na 2 lata powinny więc udać się na badanie mammograficzne, dzięki któremu możliwe jest wykrycie raka piersi we wczesnym stadium mimo rozrostu tkanki tłuszczowej. Częstszą mammografię lekarz zaleci kobietom, u których wynik badania wskazuje, że konieczna jest większa częstotliwość badań, lub gdy w rodzinie występował lub występuje ten nowotwór.
Co powinno mnie zaniepokoić?
Rak piersi, czy rak szyjki macicy nie zawsze daje sygnały ostrzegawcze w postaci bólu, który często jest bodźcem udania się do specjalisty. Dlatego w przypadku tych chorób kobieta powinna być wyjątkowo czujna i zwracać uwagę na nawet najmniejsze niepokojące objawy. Kobieta w naturalny sposób przeprowadza samobadanie piersi biorąc codzienny prysznic. Każda zmiana w wyglądzie piersi, asymetria, wciągnięcie brodawki sutkowej, zgrubienie lub guzek powinny zapalić u niej czerwoną lampkę. Wówczas konieczna jest wizyta u ginekologa, aby potwierdzić lub wykluczyć raka piersi. Kobieta powinna być bardziej „wyczulona”, jeśli przeszła urazy piersi, które sprzyjają wystąpieniu raka piersi. Łatwiej zauważalne są objawy raka szyjki macicy – upławy krwiste, które niestety często są lekceważone. Warto także pamiętać, że nieleczone stany zapalne mogą zwiększać ryzyko wystąpienia tej choroby – mówi dr n. med. Lidia Walczak.
Co mogę zrobić na co dzień?
Lepiej zapobiegać niż leczyć. Prawda ta sprawdza się w przypadku każdej choroby, także nowotworowej. Podstawą jest zaprzestanie palenia tytoniu. Aby obniżyć ryzyko wystąpienia raka piersi, czy raka szyjki macicy kobiety w codzienną dietę powinny wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe – spożywać dużą ilość warzyw i owoców, ograniczyć spożywanie alkoholu i produktów bogatych w tłuszcze zwierzęce, a także wystrzegać się pokarmów, które zawierają związki chemiczne. Jesteśmy tym co jemy. Chemia w pokarmach ma działanie toksyczne dla całego organizmu, a u osób, które genetycznie bądź immunologicznie są słabsze obniża odporność, tym samym zwiększając ryzyko wystąpienia nowotworu – tłumaczy dr n. med. Lidia Walczak.
Dzień dobry, dobry, ciekawy tekst. Jestem kobietą, mam świadomość zagrożeń i potrzeby badania się przynajmniej raz w roku, ale często odkłądam to na potem. Brak czasu, lekka obawa co do wyniku, wiara, ze mi się nic nie przytrafi… Potrzebę badań okresowych, profilaktycznych trzeba cały czas uświadamiać.
Może warto by wspomnieć też o samokontroli swojego ciała, obserwowaniu i słuchaniu go, badaniu piersi etc. Wiem, że nie wszystkie z nas wiedzą jak to robić, czego szukać. Nie ma też łatwo dostępnej, praktycznej wiedzy. Ja musiałam zmusić moją panią ginekolog, aby pokazała mi dokładnie jak to robić. Ostatnio słyszałam o polskiej firmie pracującej nad urządzeniem, które umożliwi badanie piersi w domu, samodzielnie. Ktoś z Was może coś wie więcej?