Święta Bożego Narodzenia to jedne z najważniejszych w polskiej tradycji. To moment, kiedy rodziny, przyjaciele i znajomi siadają przy stole, aby cieszyć się piękną i wyjątkową chwilą. W tych dniach wszystko powinno być idealne i smaczne. Na stole nie może zabraknąć tradycyjnych potraw i dodatków, m.in. czerwonego barszczu, chrzanu czy ogórków. Te od Krakusa gwarantują wyjątkową jakość i smak. Sprawdź nasze propozycje na szybkie i proste świąteczne dania
Świąteczne dania przepisy:
Tartaletki z kiszoną kapustą, grzybami, suszoną śliwką i aromatycznym barszczem czerwonym
ciasto:
- 100 g mąki pszennej
- 150 g mąki krupczatki
- 120 g masła
- 1 jajko zerówka
- szczypta soli himalajskiej
- 3 łyżki lodowatej wody
nadzienie
- duża garść suszonych grzybów (np. podgrzybki lub borowiki) – około 60 g
- 500 g mokrej i kwaśnej kiszonej kapusty
- 1 cebula
- oliwa z oliwek – 8 łyżek + 2 łyżki do cebuli
- 75 g dobrej jakości suszonych śliwek (wilgotnych)
- 3 liście laurowe
- 3 ziarenka ziela angielskiego
- sól morska
- świeżo zmielony pieprz
- 1,5 łyżeczki kminku
dodatkowo
- 1 jajko
- 1 łyżka mleka
- barszcz czerwony Krakus (karton)
Farsz dobrze jest przygotować dzień wcześniej, choć nie jest to konieczne. Grzyby namocz w misce lub w dużym kubku, nalej tyle wody, aby wszystkie grzyby były zakryte. Grzyby powinny moczyć się nie mniej niż 2 godziny, możesz zostawić je do moczenia na całą noc. Kapustę posiekaj, przełóż do garnka, dodaj około 8 łyżek oliwy, kminek, liście laurowe, ziele angielskie, sól oraz pieprz. Gotuj na małym ogniu pod przykryciem przez około 1 godzinę. Gdyby kapusta zrobiła się zbyt sucha w trakcie duszenia, podlej ją koniecznie wodą, np. z grzybów. Usuń z kapusty liście laurowe oraz ziele. Cebule posiekaj drobno i zeszklij na rozgrzanej oliwie. Odsączone z wody grzyby i posiekaj je na średniej wielkości kawałki. Do przestudzonej kapusty dodaj grzyby oraz posiekane śliwki i cebulkę.
Przygotuj ciasto.
Do miski przesiej mąkę pszenną, dodaj mąkę krupczatkę, sól, masło i jajko, na koniec dodaj wodę. Bardzo szybko zagnieć ciasto, zawiń w folie i schładzaj w lodówce przez godzinę. Nagrzej piekarnik do 180 stopni. Odłóż ¼ ciasta z całości. Pozostałą większą częścią ciasta możesz wykleić foremki do tartaletek, możesz również zrobić mniej równomierne kształtem tartaletki.
Za pomocą okrągłej foremki, miseczki lub dużego kubka wytnij krążki ciasta, brzegi lekko podnieś do góry tworząc rant z ciasta (tak, aby farsz po nałożeniu ładnie wypełniał ciasto). Ciasto ponakłuwaj widelcem. Podpiecz spody tartaletek w nagrzanym piekarniku przez 15 minut. Przestudź spody, następnie wypełnij farszem. Z pozostałej ¼ części ciasta uformuj wałeczki i ułóż na wierzchu tartaletek. Brzegi oraz wałeczki posmaruj rozkłóconym jajkiem z łyżką mleka. Piecz przez 30 minut, aż ciasto się ładnie zarumieni. W rondelku podgrzej gotowy barszcz czerwony Krakus. Lekko przestudzone tartaletki podawaj z gorącym aromatycznym barszczem.
Chrupiący kurczak z sosem chrzanowym i pieczonymi burakami
- kurczak ekologiczny – około 1.6 – 1.8 kg
- cytryna
- sól
- pieprz
- gałązki rozmarynu
- gałązki tymianku
- łyżka masła
- 6 buraków
- chrzan Krakus
- mały jogurt naturalny śmietankowy
- oliwa z oliwek
Kurczaka dzień wcześniej (najlepiej późnym wieczorem) umyj, natrzyj solą, pieprzem oraz ziołami. Włóż do rękawa do pieczenia, a następnie do formy, w której będziesz piec kurczaka i na końcu wstaw do lodówki. Piekarnik nagrzej do 200 stopni. Kurczaka odwiń, do środka kurczaka włóż pokrojoną na ćwiartki i podziurawioną od strony skórki cytrynę oraz zioła. Od góry polej kurczaka roztopionym masłem. Zwiąż sznurkiem nogi kurczaka, zamknij szczelnie w rękaw (dołączonym klipsem lub zwiąż sznurkiem) w której był całą noc. Piecz w temperaturze 180 stopni przez około 1,5 h. Po tym czasie rozetnij folię i dopiecz chwilę kurczaka aby się zrumienił (z funkcją termoobiegu). 30 minut przed końcem włóż do piekarnika zawinięte w folię aluminiową buraki. Wyjmij kurczaka ora buraki. Buraki odwiń z foli, obierz ze skóry i pokrój na ćwiartki. W miseczce wymieszaj ½ słoika chrzanu Krakus z dwiema łyżkami jogurtu naturalnego. Przełóż do kokilek, posyp grubo zmielonym pieprzem i dolej kroplę aromatycznej oliwy z oliwek.
Szybkie steki z polędwicy wieprzowej z grillowanymi warzywami i chrupiącymi korniszonami
Mięso
- 1 łyżka czerwonego pieprzu
- 1 łyżka pieprzu ziołowego
- sól morska
- oliwa
- 2 limonki
- 1 kg polędwicy wołowej
Warzywa
- cukinia
- czerwona papryka
- cebula
- bakłażan
- korniszony Krakus
Przygotuj warzywa do grillowania, umyj je i pokrój wzdłuż na średniej wielkości kawałki. Polej oliwą, posyp solą oraz pieprzem, następnie grilluj na patelni do grillowania aż zmiękną i będą smakowicie zrumienione. W trakcie kiedy warzywa będą się grillowały przygotuj mięso. Mięso umyj i pokrój na w miarę cienkie plastry, ale też niezbyt cienkie, polędwica jest delikatnym kawałkiem mięsa i smaży się ją krótko. Każdy kawałek natrzyj oliwą. W moździerzu rozgnieć ziarna pieprzu (niech nie będą zbyt drobne), wysyp na płaski, duży talerz, dodaj sól. Sól z pieprzem rozsyp równomiernie na całym talerzu, następnie rozłóż mięso i obtocz w mieszance z pieprzem. Rozgrzej patelnię do grillowania i usmaż kawałki polędwicy. Smaż mięso dokładnie z każdej strony, około 1-2 minuty na stronę, czas smażenia zależy od grubości mięsa. Zgrillowane warzywa ułóż na talerzu. Podawaj z grillowanymi warzywami oraz chrupiącymi korniszonami Krakus.
Average Rating