Domowe sposoby na katar
Czas czytania:2 min

Domowe sposoby na katar

0 0

Katar u małego dziecka to bardzo duży problem, jednak jest on niejednokrotnie bagatelizowany przez rodziców. Niestety wydzielina z tak małego noska nie usunie się sama, a zaniechanie działań przy infekcji może przysporzyć bardzo poważne powikłania

Noworodek oddycha noskiem do 50 razy na minutę. Przy katarze maluch ma znacznie ograniczone wszelkie podstawowe czynności fizjologiczne. Nie może spać, ma problemy z odruchem ssania, jest ogólnie rozdrażniony. Jeśli katar trwa powyżej 5 dni niezwłocznie należy udać się do lekarza, ponieważ zalegająca wydzielina może wywołać zapalenie płuc, czy ostre zapalenie ucha środkowego. Możesz jednak pomóc maluszkowi, złagodzić objawy kataru oraz wspomóc leczenie domowymi sposobami.

Nawilżanie powietrza

Ważne jest, aby zapewnić dziecku odpowiednie warunki w pomieszczeniu, w którym zasypia podczas choroby. Prawidłowa temperatura w pokoju dziecka to około 20 stopni. Należy również nawilżać powietrze. Oczywiście na rynku dostępne są różnorodne urządzenia pomocne w tej sytuacji, ale najprościej położyć po prostu wilgotny ręcznik na ciepły kaloryfer – uzyskamy w ten sposób szybki efekt.

Aspirator do nosa podłączany do odkurzacza+ sól fizjologiczna

Usuwanie nagromadzonej wydzieliny oraz odpowiedne nawilżenie śluzówki to absolutna podstawa przy infekcji niemowlęcia. Sól najlepiej stosować przed snem i przed karmieniem, czyli momentami, w których katar przeszkadza najbardziej. Dla najmłodszych najbezpieczniejszą opcją jest użycie ampułek z solą fizjologiczną, gdyż płyn z nich potrafi dotrzeć w najgłębsze partie noska. Spray’e bądź atomizery, są zalecane, ale już dla dzieci powyżej 6-go miesiąca życia.

Ważne, aby aplikować sól do noska dziecka przed i po aspiracji. Jest to tzw. Metoda-3-kroków (www.metoda3krokow.pl) do czystego noska. Nie możemy pominąć żadnego kroku, ponieważ tylko przestrzeganie całego schematu da nam zamierzony efekt. Po pierwsze należy rozrzedzić wydzielinę fizjologicznym roztworem soli Katarek 0,9% NACl, ułatwi to ujście kataru z jam nosowych. Zmniejszy się również blokada związana z zalegającą wydzieliną. Następnie przechodzimy do aspiracji nosa za pomocą aspiratora podłączanego do odkurzacza KATAREK +, który usuwa wydzielinę wykorzystując jednostajną siłę odkurzacza. Takie rozwiązanie zapobiega zakażeniom wtórnym dziecko-mama-dziecko, bo ogranicza kontakt z infekcją do minimum. W kroku trzecim za pomocą fizjologicznego roztworowi soli Katarek regenerujemy błonę śluzową noska. Sól łagodzi ewentualny obrzęk i przywraca normalny ruch rzęską. Cały potrzebny zestaw do prawidłowego oczyszczania noska został zawarty w opakowaniu Katarek + Complete.

Możemy dodać do profilaktyki maść majerankową oraz produkty do aromaterapii. Należy jednak uważać szczególnie na to, aby w składzie NIE było kamfory (u dzieci poniżej 6. roku życia może uszkadzać słuch i powodować duszności) oraz mentolu i eukaliptusa (mogą spowalniać oddech). Bezpieczne są aromaty sosny i rozmarynu.

Wody mamo, wody!

Przede wszystkim maluszek powinien dużo pić, bo to pomoże mu nawilżyć skórę noska. Jeśli chodzi zaś o karmienie piersią, najlepiej jest stosować zasadę mniej, ale częściej, ale woda dla dziecka to podstawa, aby uniknąć odwodnienia organizmu.

Kwestia łóżeczka

Aby ułatwić maluszkowi oddychanie, warto unieść nieco jego łóżeczko po stronie główki, tak, by maluch leżał delikatnie po skosie w stosunku do podłogi. Absolutnie nie podkładaj poduszki pod główkę dziecka! To na pewno nie pomoże mu oddychać, zaszkodzi tylko jego kręgosłupowi. Możesz unieść sam materac (podkładając pod niego zwinięty koc), albo całe łóżeczko, wkładając pod jego nóżki po jednej stronie np. książki.

Mały wielki nosek

W tak maleńkim nosku znajduje się, aż milion zakończeń nerwowych. Sam zmysł węchu jest niezbędny do rozpoznawania smaku pożywienia, odbierania emocji, poczucia komfortu psychicznego wynikającego z możliwości odbioru zapachów środowiska, w którym żyjemy. Węch u niemowlęcia pełni także rolę informacyjną – za jego pomocą maluch rozpoznaje matkę. A zapach matki, piersi i mleka warunkuje pojawienie się odruchu ssania. Dlatego gdy tylko zauważysz, że Twoje maleństwo zmaga się z katarem, wprowadź w życie tych kilka sposobów, które przyniosą mu ulgę.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Metoda trzech kroków do czystego noska
Next post Hoddies, czyli najmodniejsze bluzy oversize!