Jak skutecznie ochronić gardło przed wpływem klimatyzacji?
Czas czytania:3 min

Jak skutecznie ochronić gardło przed wpływem klimatyzacji?

0 0

Wydawać by się mogło, że lato to pora roku podczas, której jesteśmy znacznie mniej podatni na przeziębienia i infekcje. I faktycznie byłoby tak, gdyby nie klimatyzacja… Paradoksalnie to niezwykłe rozwiązanie, które pomaga nam przetrwać najgorsze upały, jest także często źródłem letnich przeziębień i problemów z gardłem

Uważaj na klimatyzację

Klimatyzacja w trakcie upałów jest nieoceniona. Większość z nas nie wyobraża sobie funkcjonowania bez niej. Korzystamy z jej dobrodziejstw w biurze, w samochodzie, w sklepie, a nawet we własnym mieszkaniu. Jednak powinniśmy pamiętać, że nasz organizm nie lubi skrajności i jest narażony na przeziębienia zarówno w zbyt niskich, jak i zbyt wysokich temperaturach. Ryzyko infekcji nasila się zwłaszcza w sytuacjach, kiedy w krótkim czasie przemieszczamy się pomiędzy strefą wysokich temperatur, a strefą niskich. Zdarza się tak w upalne dni, kiedy wchodzimy z dworu do pomieszczenia, w którym działa klimatyzacja. Co prawda nasz organizm potrafi się bronić i dostosowywać do temperatury, ale w sytuacji, kiedy nagle wejdziemy rozgrzani do klimatyzowanego pomieszczenia może nie zdążyć zagregować na czas. W takiej sytuacji możemy nabawić się przeziębienia lub nawet zapalenia gardła.

Jednak znacznie gorszym zagrożeniem od gwałtownej zmiany temperatury są drobnoustroje, pyłki i alergeny, które powstają w urządzeniach do klimatyzacji. Teoretycznie te zanieczyszczenia powinny być wychwytywane przez filtry instalacji klimatyzacyjnej. Niestety jeżeli instalacja nie jest regularnie czyszczona, a filtry wymieniane, nawiew klimatyzacji wyrzuca w powietrze gromadzone przez dłuższy czas drobnoustroje. Siedząc przez wiele godzin w klimatyzowanym pomieszczeniu nawet nie zdajemy sobie sprawy, że zarówno chłód klimatyzatora, jak i zalegające w nim bakterie, działają bardzo negatywnie na nasze gardło i całe drogi oddechowe. Często zaczynamy odczuwać pierwsze wyraźne objawy dopiero kilka dni po zainfekowaniu. Niestety w bardzo wielu przypadkach kończy się to poważnymi problemami zdrowotnymi takimi jak: zapalenie gardła, angina czy nawet zapalenie płuc.

Jak rozpoznać pierwsze objawy problemów z gardłem i w jaki sposób sobie z nimi radzić

Zazwyczaj zanim zacznie nam doskwierać nieznośny, ostry i kłujący ból gardła mogą pojawić się pierwsze symptomy świadczące o tym, że zaczyna dziać się coś niepokojącego. Należą do nich m.in. drobna chrypka, problemy ze swobodnym przełykaniem śliny, czy problemy z wciąganiem i wypuszczaniem powietrza. Powinniśmy reagować już na pierwsze objawy, a najlepiej robić wszystko, aby zabezpieczyć nasze gardło przed zgubnym wpływem klimatyzacji.

Najważniejsze jest odpowiednie wyregulowanie klimatyzatora i ustawienie jej na optymalnym poziomie. Bardzo często nie mamy na to wpływu – np. w pracy, czy w sklepach. Jednak zawsze, kiedy to możliwe, starajmy się ustawić klimatyzator w taki sposób, aby temperatura w pomieszczeniu była niższa o maksymalnie 5 do 10 stopni od temperatury na zewnątrz. Oprócz tego warto zadbać o regularne wietrzenie klimatyzowanego pomieszczenia. Szczególnie przed uruchomieniem klimatyzacji i po jej wyłączeniu. Jeżeli to możliwe zostawmy otwarte okno na około pół godziny.

Zadbaj o nawilżenie i wspomagaj gardło ziołami

Klimatyzacja sprzyja przesuszaniu naszych narządów oddechowych – zarówno śluzówki nosa, zatok, jak i spojówek. Dlatego warto zadbać o ich odpowiednie nawilżenie i wspomaganie ich funkcjonowania preparatami ziołowymi. Szczególnie pomocne będą w tym kompozycje ziołowe na bazie szałwii.

Szałwia to zioło, które zawiera witaminy A, C oraz niektóre witaminy z grupy B. Dodatkowo jest bogata w minerały, takie jak magnez, wapń, cynk, żelazo, sód i potas. Szałwia pomaga leczyć bolące gardło, krwawiące dziąsła, czy katar, ponieważ zawiera taniny.

Co ciekawe, spożywanie szałwii pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego oraz obniża ból podczas miesiączkowania. Działa przeciwskurczowo i kojąco. Z liści szałwii można sporządzić napary, nalewki, odkażające płyny do płukania gardła, czy płukanki poprawiające kondycję włosów. Inhalacje szałwiowe to świetny sposób na domową kurację kojącą dla gardła.

Jeżeli nie masz czasu, aby poświęcać wielu godzin na sporządzenie leczniczego naparu, czy inhalacji to pamiętaj, że możesz wspomagać się szałwią w znacznie prostszy sposób. W aptekach i zielarniach są dostępne cukierki szałwiowe, dzięki którym możemy w każdej chwili wspomóc nasze gardło i nawilżać je regularnie. Pamiętajmy, aby wybierać sprawdzone produkty, które zawierają wyłącznie naturalne składniki, takie jak Cukierki Szałwiowe firmy Reutter. Zdobyły one wiele prestiżowych wyróżnień, w tym wielokrotnie zostały Produktem Roku w latach 2006-2017. Dzięki niemieckiej technologii produkcji cukierki firmy Reuter są produktem najwyższej jakości.

Cukierki Szałwiowe z miodem i witaminą C firmy Reutter, przynoszą ulgę podczas stanów zapalnych gardła, a także ulepszają funkcjonowanie górnych dróg oddechowych. Działają odświeżająco na śluzówkę jamy ustnej, dzięki czemu usprawniają prawidłowe oddychanie. Posiadają naturalne składniki (są pozbawione syntetyków) i są dostępne w aptekach oraz zielarniach.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post 4 zaskakujące fakty o kefirze, o których nie miałeś pojęcia!
Next post ABC porządków domowych: idealnie czysta podłoga niezależnie od pory roku!