Rowery miejskie zdobywają coraz większą popularność. Na co jednak należy zwrócić uwagę, żeby zredukować koszty zakupu tego pojazdu i jak najbardziej dopasować go do swoich potrzeb?
Jaki rower miejski wybrać?
Rowery miejskie są niezwykle uniwersalne – to właśnie dzięki temu są tak popularne na całym świecie. Doskonale sprawdzają się przy dojazdach do pracy czy szkoły, a także przy krótkich, rekreacyjnych wycieczkach. Wiele osób wykorzystuje również ten rodzaj pojazdów, aby dojeżdżać z podmiejskich miejscowości do dużych miast.
Rowery miejskie to korzyść nie tylko dla ciała rowerzysty, ale także dla planety. Przesiadając się z samochodu czy komunikacji miejskiej na rower nie tylko dbasz o swoją sprawność fizyczną, ale również nie przyczyniasz się do emisji spalin i oszczędzasz pieniądze. Osobom, które często jeżdżą rowerem na zakupy szczególnie poleca się rower miejski z koszykiem, a każdemu rowerzyście bez względu na cel, w jakim zakupił ten pojazd, poleca się rower miejski z przerzutkami. Przerzutki znacząco ułatwiają jazdę po terenach miejskich (zwłaszcza w miastach, w których jest dużo wzniesień). Poza tym rowery z przerzutkami nie są dużo droższe, dlatego zdecydowanie warto wybrać tę opcję.
Rower miejski nie będzie odpowiadał każdemu rowerzyście – mówi ekspert z serwisu Rowery Stylowe. – Najpewniej zrezygnują z niego osoby, które korzystają z roweru bardzo często w celach treningowych. Muszą one zwrócić uwagę na ułożenie ramy i kierownicy, ponieważ w rowerach miejskich rowerzysta przyjmuje wyprostowaną pozycję – dla osób, które lubią szybko pokonywać długie dystanse, taka pozycja będzie niewygodna i może powodować ból pleców.
Priorytetem będzie zawsze dopasowanie roweru do swoich własnych oczekiwań – inny rower wybierze osoba, która będzie jeździła na nim regularnie do pracy i w weekendy poza miasto, a inny rower kupi ktoś, kto będzie z niego korzystał raz w tygodniu.
Rower miejski – na co zwrócić uwagę?
Wspominaliśmy wcześniej o przerzutkach – są one niezbędne i znacznie ułatwiają jazdę na rowerze. Przerzutki można dokupić samemu, jednak zdecydowana większość rowerów ma je „w pakiecie”. Pamiętaj, że dodatkowy zakup przerzutek często oznacza ich samodzielny montaż lub zapłacenie fachowcom za zamontowanie ich, co może cię kosztować więcej.
Oprócz tego na pewno zwróć uwagę na hamulce. Popularne są trzy typy hamulców: hamulce szczękowe, rolkowe (hamują z taką samą siłą w każdych warunkach atmosferycznych), ale spotkać można również hamulce torpedo (hamowanie przy pomocy pedałów). Hamulce muszą nie tylko być sprawne – warto, byś był przyzwyczajony do używania konkretnego typu, inaczej na początku możesz mieć problemy z hamowaniem i szybszą jazdą.
Również rama roweru to coś, o czym nigdy nie można zapominać. W sklepach natkniesz się na rower miejski męski oraz damski (tak zwana „damka”). W zależności od tego, jaki typ ramy wybierzesz, będziesz mógł w przyszłości dokupywać różne akcesoria (różniące się głównie sposobem montażu). Dodatkowo zwróć uwagę na materiał, z którego wykonano ramę roweru – od niego w głównej mierze zależy cała waga pojazdu.
Bardzo ważne są też przełożenia i biegi. Do rekreacyjnej, spokojnej jazdy po płaskim terenie w zupełności wystarczą Ci trzy przełożenia z przodu i siedem z tyłu. Większa liczba przełożeń i biegów to niepotrzebny wydatek dla kogoś, kto będzie używał roweru raz w tygodniu – takie rozwiązania proponujemy osobom, które będą dość mocno eksploatować pojazd.
Jeżeli chodzi o cenę rowerów miejskich, to można kupić używany rower za 500-1000 złotych, ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że takie oszczędzanie może później wymóc na nas dodatkowe koszty serwisowania – mówi ekspert z serwisu Rowery Stylowe. – Porządny rower miejski można kupić już od 1900 złotych, w zależności od potrzeb użytkownika. Producenci, którzy schodzą poniżej tej ceny, zwykle korzystają z niższej jakości materiałów, dlatego nie warto w tym przypadku przesadnie oszczędzać.
Warto pamiętać o tym, że rowery miejskie są dość ciężkie, dlatego wnoszenie ich po schodach może być problematyczne. W przypadku gdy w Twoim bloku nie ma windy, a Ty mieszkasz na jednym z wyższych pięter, polecamy zakupienie porządnego zapięcia rowerowego i pokrowca na rower, który ochroni pojazd przed deszczem i mrozem.
Rower miejski to rozwiązanie coraz popularniejsze. Jest nie tylko ekologiczne i wygodne (nikt przecież nie lubi jeździć latem zatłoczonym autobusem), ale także szalenie modne! Jeśli więc chcesz wprowadzić nieco ruchu do swojego codziennego życia, przesiadka na rower miejski tej wiosny zdecydowanie wyjdzie ci na dobre.
Average Rating