Zwykłe żelazko czy stacja parowa? Czego naprawdę potrzebujesz?
Czas czytania:5 min

Zwykłe żelazko czy stacja parowa? Czego naprawdę potrzebujesz?

0 0

Żelazko to niewątpliwie jedno z najbardziej potrzebnych i niezbędnych urządzeń w każdym domu. Rynek oferuje szeroką gamę sprzętów do prasowania. Jednak wybranie odpowiedniego może przyprawić o zawrót głowy. Do wyboru mamy: zwykłe żelazka, żelazka parowe, z generatorem pary. Pojawia się pytanie, jak wybrać urządzenie najlepsze dla swoich potrzeb? Oto kilka podstawowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji

Żelazko a stacja parowa – podstawowe różnice

Zwykłe, klasyczne żelazka cieszą się największą popularnością. Są w przystępnej cenie i oferują sporo możliwości. Wyposażone są w zbiorniki z wodą, które pod wpływem wysokiej temperatury wytwarzają parę wodną. Z kolei stacje parowe posiadają specjalny bojler połączony z żelazkiem grubym kablem, przez który wyrzucana jest para w ilości 450 g/min. W klasycznych żelazkach głównym elementem prasującym jest jego ciężar i temperatura, natomiast w tych ze stacją parową najważniejsza jest para pod ciśnieniem wynoszącym minimum 6 barów. Dzięki temu, włókna tkanin rozluźniają się i wygładzają, przez co ubrania nie są poddane mechanicznym tarciom, więc mogą zachować dłużej świeży i elegancki wygląd. A co najważniejsze, stacja parowa umożliwia wygodne prasowanie w pionie, bez konieczności dotykania materiału stopą żelazka.

Na co jeszcze należy zwracać uwagę przy wyborze żelazka?

System generowania pary jest jednym z najważniejszych aspektów, jednak podczas zakupu warto zwrócić uwagę na użytą w nim stopę, niezależnie od tego, czy mówimy o zwykłych klasycznych modelach czy stacjach parowych. W najtańszych żelazkach wykorzystywane są powłoki teflonowe albo aluminiowe – mają dobry poślizg, ale niestety nie są odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Należy pamiętać, że każde zarysowanie powierzchni, może wpłynąć na gromadzenie się brudu, a tym samym na jakość prasowania, co w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia ubrań. Najczęściej wykorzystuje się powłoki ceramiczne, które oprócz dobrego poślizgu, odporne są na zarysowania oraz uszkodzenia. W nieco droższych modelach stosuje się stopy szafirowe – najbardziej odporne na uszkodzenia, co sprawia, że bez problemu możemy prasować ubrania posiadające guziki i zamki. Kolejna kwestia to moc żelazka – im wyższa moc, tym szybciej i sprawniej wyprasujemy odzież. Najlepiej sprawdzą się modele wyposażone w 1800 – 2000W. W stacjach parowych moc jest wyższa, może sięgać nawet 2500W. Pamiętaj, że proces tworzenia pary sprzyja powstawaniu kamienia, dlatego warto zainwestować w model, który posiada system odkamieniania.

Jaka deska do prasowania: tradycyjna czy nowoczesna?

Wbrew pozorom dobrej jakości żelazko to nie wszystko. Równie ważną rolę odgrywa odpowiednia deska do prasowania. Czasy, kiedy stanowiła tylko i wyłącznie podkładkę do prasowania bezpowrotnie minęły. Obecnie posiada ona naprawdę wiele funkcji. Przed zakupem kolejnej, standardowej deski, warto poświęcić chwilę i rozważyć zakup nowoczesnego modelu, który sprawi, że prasowanie nie będzie należało do męczących i mało przyjemnych czynności.

Tradycyjne: nie posiadają systemu pary, możliwości bezpośredniego podłączenia żelazka ani też podgrzewanego blatu, wyróżnia je natomiast niska cena.

Nowoczesne: wyposażone są w antenki oraz zintegrowany z deską przedłużacz, dzięki czemu żelazko zostaje podłączone bezpośrednio do deski. Dostępne są też deski do prasowania z generatorem pary (zintegrowane z żelazkiem), systemami nadmuchu i zasysania, uławiającymi niezsuwanie się materiału. Co więcej, niektóre deski posiadają specjalne pokrowce, które dzięki odbiciu pary i ciepła żelazka prasują ubrania jednocześnie z obu stron. Dodatkowo najnowocześniejsze modele są lżejsze niż tradycyjnej deski z siatki stalowej, ponieważ wyprodukowane są ze specjalnego tworzywa sztucznego.

Najważniejsze elementy, przy wyborze odpowiedniej deski do prasowania

Po pierwsze, dobra deska do prasowania powinna posiadać wysokiej jakości, stabilny stelaż. Nie powinna się chwiać ani przechylać, dzięki temu rzeczy wyprasujemy dokładnie i szybko. Właśnie dlatego niektóre z modeli desek wyposażone są w specjalne blokady przy nóżkach, bądź są one antypoślizgowe. Ważne, by deska miała możliwość regulacji wysokości, aby można było ją dopasować do wzrostu osoby prasującej. Ponadto ogromnie ważny jest blat deski – najlepiej sprawdzi się ten, który ma zwężoną końcówkę, która idealnie sprawdza się przy prasowaniu koszul. Konstrukcja blatu oraz pokrowiec na deskę nie pozostają bez znaczenia. Muszą być odporne na wysoką temperaturę, dobrze też, by nie zatrzymywały wilgoci. Wielkość deski do prasowania również jest istotna. Powinna być na tyle duża, by zmieścić na niej największą rzecz do prasowania, ale na tyle lekka i poręczna, by nie zajmowała zbyt wiele miejsca po złożeniu.

Deska do prasowania Air Board M Solid marki Leifheit jest lżejsza niż deska do prasowania z siatki stalowej, a jednocześnie całkowicie stabilna i wytrzymała. Dodatkowo posiada powierzchnię ułatwiającą prasowanie. Specjalny pokrowiec z technologią Thermo Reflect odbija parę i ciepło żelazka, zamiast przepuszczać je przez powierzchnię prasowania. Dzięki temu prasujesz jednocześnie z dwóch stron – od góry i od dołu, zwiększając wydajność każdego ruchu żelazkiem. W ten sposób można skrócić czas prasowania o jedną trzecią, a ubrania będą wyraźnie gładsze. Air Board M Solid wyprofilowana jest również pod kątem optymalnego prasowania koszul i bluzek. Powierzchnię tej deski wykonano z superlekkiego specjalnego tworzywa sztucznego
o wymiarach 120 x 38 cm, opierającego się na wytrzymałym, bardzo stabilnym stelażu wykonanym z okrągłych rurek o grubości 35 mm. Wysokość deski można regulować do 98 cm i tym samym dostosować ją do każdego wzrostu. Deska do prasowania posiada również zintegrowaną podstawkę pod żelazko.

Dla osób bardziej wymagających, które uwielbiają najnowocześniejsze rozwiązania, ciekawą propozycją jest deska do prasowania Leifheit Air Active L. Jest ona optymalnym uzupełnieniem każdej stacji parowej i posiada funkcje, które sprawią, że prasowanie ma szansę stać się jednym z ulubionych obowiązków domowych. Co jest w niej takiego wyjątkowego? Deska ta posiada funkcję zasysania i odsysania, która przytrzymuje prasowane ubrania na desce, zapewniając optymalne przenikanie pary przez włókna. Nadmiar pary jest odprowadzany w dół, dzięki czemu ubrania są od razu wyprasowane, szybko wysychają i nie posiadają zagnieceń. Dodatkowa funkcja nadmuchu sprawia, że na ubraniach nie odciskają się ani szwy ani guziki. Nie bez znaczenia jest również fakt, że mimo zaawansowanej technologii, deska Air Active L jest najlżejszą tego typu deską dostępną na rynku. Bez problemu można więc ją w razie potrzeby przestawić czy przenieść. Super lekką powierzchnię prasowania o wymiarach 126 x 45 cm wykonano ze specjalnego tworzywa (EPP) wysokiej jakości. Zapewnia ona jeszcze łatwiejsze i swobodniejsze prasowanie dużych i szerokich części garderoby. Dzięki 6-cio stopniowej regulacji wysokości (od 75 do 100 cm) można dopasować komfort prasowania nawet dla bardzo wysokiego członka rodziny. Cztery antypoślizgowe i regulowane nóżki z tworzywa sztucznego zapewniają stabilność i niwelują drobne nierówności podłoża.

Dzięki różnorodnym rozwiązaniom dostępnym na rynku, każdy jest w stanie dobrać sobie sprzęt, który zaspokoi jego potrzeby i wymagania. Może się również okazać, że dzięki nowoczesnym technologiom zastosowanym w dzisiejszych deskach do prasowania, to co większość z nas dotychczas uważała za obowiązek, stanie się sposobem na oderwanie myśli od codziennych spraw, przynosząc spokój i chwilę relaksu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Oleje roślinne dobre dla serca
Next post Zupa krem z sałaty lodowej i warzyw z rosołu „Złota jesień”