Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie może stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia, dlatego pomiar ciśnienia powinien być przeprowadzany podczas każdej wizyty lekarskiej oraz regularnie w domu jeżeli mamy problemy z krążeniem. Ważne aby pomiar był wykonany prawidłowo i w powtarzalny sposób. Tylko dzięki temu można poprawnie stwierdzić problemy z utrzymaniem prawidłowego ciśnienia krwi
Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?
Jest kilka zasad poprawnie przeprowadzonego pomiaru ciśnienia krwi. Bez względu na to czy używany jest ciśnieniomierz zegarowy, nadgarstkowy czy naramienny przygotowanie się powinno przebiegać podobnie. Jak się przygotować do pomiaru ciśnienia krwi?
Po pierwsze jeżeli wykonujemy badanie w domu musimy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi ciśnieniomierza, aby wyeliminować błędy wynikające z niewłaściwego posługiwania się sprzętem medycznym. Choć zasada działania większości ciśnieniomierzy automatycznych jest taka sama to użytkowanie może się różnić i korzystając z nowego urządzenia lepiej zawsze przeczytać instrukcję. Oczywiście przed wykonaniem pomiaru trzeba sprawdzić czy wybrany ciśnieniomierz jest sprawny, ma naładowane baterie i czy rozmiar mankietu jest dobrany do grubości kończyny.
Po drugie badania nie wykonujemy bezpośrednio po wysiłku fizycznym. Zaleca się wygodnie usiąść, oprzeć plecy i odpocząć 15 minut aby unormowało się tętno i ciśnienie krwi. Również pomiar ciśnienia po posiłku może być fałszywy dlatego po obfitym jedzeniu należy odczekać co najmniej godzinę zanim skorzystamy z ciśnieniomierza. Kolejna zasada dotyczy odstawienia kawy, alkoholu i papierosów na minimum 30 minut przed pomiarem ciśnienia. Jeżeli pacjent prowadzi dzienniczek pomiaru ciśnienia dla własnych potrzeb lub na prośbę lekarza to powinien notować niecodzienne sytuacje takie jak wzmożony wysiłek fizyczny, stres, gorączka i zażyte leki, aby interpretacja wyników była prawidłowa. Na pomiar ciśnienia może mieć wpływ również uciskająca odzież, dlatego zawsze trzeba pilnować aby podwinięty rękaw, biżuteria lub zegarek nie ograniczały dopływu krwi do kończyny.
Na której ręce mierzyć ciśnienie?
Standardowo pomiar ciśnienia przeprowadza się na lewej ręce ale lekarz może też zalecić sprawdzenie lewej i prawej kończyny aby określić, w której z nich ciśnienie i przepływ krwi jest silniejszy. Z zasady regularny pomiar ciśnienia tętniczego powinno wykonywać się zawsze na tej ręce, dla której zauważono wyższe wyniki.
Jak ułożyć ciało i rękę do pomiaru ciśnienia krwi?
Pacjent przyjmuje pozycję siedzącą, opierając się wyprostowanymi plecami o stabilne oparcie. Ręka powinna być położona na odpowiedniej podpórce i zgięta w łokciu tak aby mankiet był ułożony na poziomie serca. Ręka musi być podparta gdyż trzymając ją w powietrzu napinamy mięśnie co może wpływać na wynik badania. W zależności czy używany jest ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy na odpowiednią wysokość podwijamy rękaw lub zdejmujemy odzież.
Jak założyć ciśnieniomierz?
Do użytku domowego najczęściej kupujemy automatyczny aparat naramienny lub nadgarstkowy. Ostatnio za lepszy uznaje się ten pierwszy ale zdania są podzielone. Nie mniej jednak zawsze mankiet zakładany powyżej zgięcia kończyny. Mankiet ciśnieniomierza naramiennego zakładamy 2-3 cm powyżej zgięcia łokcia a mankiet ciśnieniomierza nadgarstkowego 1-2 cm nad zgięcie nadgarstka skierowanego wewnętrzną stroną dłoni do góry. Zakładając mankiet trzeba mocno ścisnąć rzepy.
Gdy jesteśmy gotowi włączamy urządzenie i podczas całego pomiaru oddychamy miarowo, nie rozmawiamy, nie ruszamy się, nie pijemy i nie jemy. Po pokazaniu wyniku spisujemy ciśnienie skurczowe, rozkurczowe, puls i godzinę. Pomiary ciśnienia wykonywane rano powinno przeprowadzać się przed śniadaniem a wieczorem przez przyjęciem leków. Aby można było zinterpretować wyniki z dłuższego okresu czasu np. z miesiąca badanie ciśnienia krwi trzeba wykonywać o stałych godzinach i zapisywać wszelkie czynniki jakie mogły wpłynąć na zaburzenie wyników. W końcu nie każdy prowadzi regularny tryb życia, a dzięki pomiarom może przekonać się co powoduje skoki ciśnienia w jego przypadku.
Jeżeli z tego samego ciśnieniomierza korzysta więcej osób powinno się zachować odstęp czasowy między pomiarami taki jaki rekomenduje producent ciśnieniomierzy.
Jak ocenić wynik pomiaru ciśnienia krwi?
Najnowsze wytyczne podane przez American Heart Associacion bardziej obniżyło wartości uznawane za bezpieczne.
- 120/80 mm Hg – normalne ciśnienie skurczowe w zakresie 120-129 i rozkurczowe poniżej 80 – podniesione ciśnienie wymagające korygowania zmianą trybu życia i lekami
- skurczowe między 130-139 lub rozkurczowe między 80-89 – nadciśnienie Etap 1
- skurczowe co najmniej 140 lub rozkurczowe co najmniej 90 – nadciśnienie Etap 2
- skurczowe powyżej 180 i / lub rozkurczowe powyżej 120 – kryzys nadciśnieniowy, który wymaga szybkich zmian w leczeniu lub hospitalizacji, jeśli występują oznaki uszkodzenia serca.
Drogą wyjaśnienia: ciśnienie to siła z jaką krew napiera na ściany tętnic. Dzieli się je na ciśnienie skurczowe osiągające wyższe wartości i mierzone gdy mięsień sercowy się kurczy i wypycha krew do naczyń, natomiast niższe ciśnienie rozkurczowe mierzone jest, gdy serce rozkurcza się a krew do niego napływa. Różnica między ciśnieniem skurczowym i rozkurczowym powinna wahać się od 30 do 50 mmHg.
Dlaczego ważne jest kontrolowanie wartości ciśnienia krwi?
Zbyt wysokie ciśnienie zwiększa ryzyko zawału serca, udaru mózgu i niewydolności nerek, może też wpływać na złe samopoczucie i obniżoną wydolność organizmu. Ponadto trzecia wartość wskazywana przez ciśnieniomierz to puls, którego prawidłowa wysokość to 60-70 uderzeń na minutę. Podwyższony puls również jest niebezpieczny i jest czynnikiem ryzyka zachorowania na choroby serca, w tym zawał serca.
Jak wybrać ciśnieniomierz do domowej kontroli ciśnienia krwi?
Obecnie ciśnieniomierze są łatwo dostępne i można je tanio kupić w aptece internetowej. Wybór dotyczący tego czy ma to być automatyczny ciśnieniomierz naramienny czy ciśnieniomierz nadgarstkowy lub mechaniczny tani ciśnieniomierz i zależy od indywidualnych preferencji. Ważne aby kupując ciśnieniomierz zwrócić uwagę na sposób ładowania (baterie lub podłączenie do sieci) oraz na szerokość rękawa dobraną do obwodu kończyny.
Average Rating