Oświetlenie w salonie
Czas czytania:2 min

Oświetlenie w salonie

0 0

Ze względu na otwarte przestrzenie i wiele różnych czynności, które wykonujemy w salonie, należy zastosować w nim odpowiednią ilość źródeł światła. Właściwie dobrane lampy wiszące i podłogowe ułatwią korzystanie z pokoju dziennego i stworzą odpowiedni nastrój. Jakie lampy wpasują się do salonu tradycyjnego, nowoczesnego i industrialnego?

Wiele źródeł światła

Dziś królują duże przestrzenie – salon coraz częściej połączony jest z kuchnią i jadalnią. Z tego powodu jeden żyrandol, zainstalowany pod sufitem, nie będzie wystarczający. Rozmieszczając poszczególne rodzaje lamp, w odpowiednich miejscach, podzielimy całą przestrzeń na strefy. Przy projektowaniu oświetlenia w pokoju dziennym, powinniśmy zaplanować je tak, aby niezależnie korzystać z różnych źródeł światła. Jedne lampy będziemy włączać, a inne wyłączać.

Żadne inne pomieszczenie w domu nie wymaga tak różnorodnego oświetlenia, gdyż wykonujemy w nim masę czynność tj. czytamy, oglądamy telewizję, odpoczywamy i przyjmujemy gości. Dlatego oświetlenie w salonie powinno być dostosowane do pełnionych w danym momencie funkcji.

Jakie są funkcje oświetlenia?

Oświetlenie w salonie i innych pomieszczeniach powinno:

– przede wszystkim zapewniać światło, tak by w pomieszczeniu było jasno, a także, aby precyzyjnie doświetlić poszczególne obszary

– pełnić funkcję dekoracji i budować nastrojowy klimat

– podkreślać wybrane elementy wyposażenia np. oświetlać obraz.

Lampy wiszące (sufitowe)

Montujemy je pod sufitem, dlatego nie zajmują miejsca. Zapewniają wyraźne światło, dlatego są stosowane jako główne źródło światła w pokoju. Wielkość lampy sufitowej, materiał, a także rodzaj światła, muszą być dobrane pod kątem:

– wielkości salonu i jego kształtu

– stylu, w jakim urządziliśmy pokój dzienny

– mebli, które są ustawione pod nią.

Lampy podłogowe

Dzięki zastosowaniu światła punktowego, salon stanie się bardziej przytulny i gościnny, a spędzanie w nim czasu będzie bardziej przyjemne. Lampa stojąca pełni funkcję oryginalnej dekoracji, która podkreśla styl wnętrza. Wraz kanapą czy fotelem, pozwala stworzyć kącik czytelniczy. Lampy podłogowe są mobilne, można je bez problemu przestawiać i dostosować do nowego układu mebli. W czasie remontu mogą być schowane do innego pomieszczenia.

Wiszące, smukłe w klasycznym salonie

Do klasycznego salonu urządzonego w jasnych tonacjach, jak kremowy, szary lub jasny brąz, wpasuje się lampa wisząca Azzardo Stylo, w kolorze czarnym, która posiada 8 źródeł światła. Model ten dostępny jest także w wersjach z mniejszą ilością żarówek, dlatego dopasuje się do każdego stołu, w pokoju dziennym. Jego wysokość można regulować na przewodzie. Żyrandol ten wykonano z połączenia matowego szkła i metalu. Można stosować w nim zarówno tradycyjne świetlówki, jak i żarówki typu LED.

Futurystyczna sufitowa

Nad jasnym stolikiem i wypoczynkiem, w nowoczesnym i minimalistycznym pokoju dziennym, odnajdzie się lampa wisząca Azzardo Globus LED, w całości wykonana z połyskującego metalu. Jej futurystyczny klosz tworzą pierścienie, wewnątrz których znajdują się kryształki, które zapewniają ciekawy efekt świetlny. Dzięki niebanalnej stylistyce i dużej ilości światła – zadba o ciekawy efekt ozdobny. Poza tym łatwo utrzymać ją w czystości.

Podłogowa z metalu do surowego salonu

Kolejną propozycją tomix.pl do salonu jest lampa podłogowa Max Light Terra. Ze względu na wykonanie podstawy z aluminium, wpasuje się do wnętrz surowych i industrialnych. Warto jednak pamiętać, aby wprowadzić do nich trochę ciepła, np. pod postacią stylowego fotela. Lampa dostępna jest w dwóch wielkościach klosza, który wykonano z tkaniny w kolorze białym. Dzięki ruchomemu ramieniu, możemy skierować strumień światła w dowolną stronę i dobrze oświetlić książkę lub gazetę. Możemy także wyregulować jej wysokość między 135, a 175 cm.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Dodaj sobie energii jesienią!
Next post Od cukierka do dziury w zębie. Jak uchronić dziecko przed próchnicą?