Czołowy twórca haute couture, projektant uwodzicielskich zapachów, mistrz łączenia kolorów. Jak powstał i upadł dom mody Christiana Lacroix?Słynny projektant i pomysłodawca perfum urodziła się w 1951 roku we francuskim Arles. Z wykształcenia jest historykiem sztuki i absolwentem Uniwersytetu w Montpellier, naukę kontynował na Sorbonie w luwrzańskiej szkole historii sztuki. Poczas studiów poznał swoją przyszła żonę i przewodniczkę po świecie mody – Francoise Rosensthiel. Swoją przygodę z modą rozpoczął poprzez współpracę z Patou, Lagerfeldem, Torrlazzi kolejno pracował dla Hermes i dla Tokyo Imperial. Przełomem w jego karierze jest założenie własnego domu mody w 1987 r. przy ulicy Fabourg Saint-Honore 73. Projekty haute couture ręki Lacroix nawiązują do sztuki teatralnej i strojów scenicznych. W latach 2002 -05 obejmował stanowisko dyrektora artystycznego domu mody Pucci.
Sławny bankrut
Światowe załamanie gospodarki doprowadził 28 maja 2009 r. do ogłoszenia upadłości paryskiego dom mody Christiana Lacroix. Decyzję o restrukturyzacji firmy podjęto 1 grudnia 2009 roku. Dom mody 59 – letniego projektanta od dwudziestu dwóch lat nie zdołał wygenerować zysku.
Od 2005 r. właścicielem marki jest Falic Group. Utrzyma na produkcja dodatków, gadżetów i perfum. Podupadający biznes Lacroix starał się ratować współpracą z firmą kosmetyczną Avon – projektując zapachy dla kobiet: Rouge, męski Noir, kolejno w 2009 r. powstał uniseksualny Absynthe.
Znaki rozpoznawcze Lacroix:
– goździki to znak rozpoznawczy dyktatora – każdy z gości jego pokazów znajduje kwiat na swym krześle
– majstersztyk łączenia żywych kolorów, w projektach Lacroix przoduje róż, czerwień, pomarańcz i słoneczna żółć przełamane czernią i odcieniami złota
– motto: „Pielęgnuj w sobie właśnie to, co zarzuca ci publiczność” słowa Jeana Cocteau i „Pragniemy, by każdy dzień przeobraził się w dzieło sztuki”
– od 23 lat pracy czerpie z prowansalskiej kultury, międzynarodowego folkloru, w swych projektach inspirował się stylem śródziemnomorskim (corrida) i stylem cygańskim
– stworzył charakterystyczną odmianę haute couture w wersji enfant terrible, tworzy ubrania pret-a-porter i sportswear
– dwukrotnie zdobył Złoty Naparstek – nagrodę przyznawaną najbardziej wybitnym dyktatorom mody
– Christian jest autorem projektów mundurów stewardesy linii lotniczych Air France, za projektował wnętrza wielu ekskluzywnych hoteli, czy wystroju francuskich wagonów.
Average Rating