5 zasad fotografowania smartfonem
Czas czytania:2 min

5 zasad fotografowania smartfonem

0 0

Coraz lepsza jakość zdjęć, możliwość ich natychmiastowej obróbki i szybkiego postowania na kanałach społecznościowych sprawiają, że smartfony powoli wypierają tradycyjne aparaty cyfrowe zmieniając na zawsze oblicze fotografii. Jednak w jaki sposób zrobić oszałamiające zdjęcie niepozornym telefonem? Oto 5 zasad fotografowania smartfonem

1 zasada fotografowania smartfonem – zapoznaj się z funkcjami w Twoim telefonie

K ażdy telefon posiada szereg dostępnych ustawień aparatu. Większość z nich umożliwia określanie balansu bieli, ISO czy ekspozycji. Jedną z dostępnych funkcji smartfonu Lenovo Moto X Style, którego używaliśmy do robienia zdjęć pokazowych jest automatyczne generowanie zdjęcia HDR, czyli obrazu o zwiększonym zakresie dynamiki jasności. Warto zapoznać się i przetestować możliwości naszego urządzenia. Znajomość funkcji zwiększy naszą świadomość sprzętu, przez co znacznie ułatwi nam posługiwanie się aplikacją i usprawni nasze poruszanie się w niej.

Sprawdź, czy Twój smartfon wyposażony jest w wiele funkcji, takich jak możliwość edytowania czy nakładanie HDR. Na zdjęciu edycja zdjęć oraz tryb HDR w Lenovo Moto X Style.

2 zasada fotografowania smartfonem – stosuj zasadę trójpodziału

Nawet najbardziej ostre zdjęcie nie zachwyci i nie przyciągnie wzroku, jeżeli będzie się charakteryzowało złą kompozycją. Jest ona najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na atrakcyjność zdjęcia. Podstawową zasadą udanego kadru jest reguła trójpodziału. Zgodnie z nią obraz należy dzielić na dziewięć równych części w taki sposób, aby dwie linie biegły pionowo a dwie poziomo. Przecięcie tych linii to tzw. mocne punkty. To na nich powinny znajdować się najważniejsze detale zdjęcia. Ponadto wszystkie elementy sceny, które mają dla nas znaczenie należy ustawiać na liniach trójpodziału.

 

3 zasada fotografowania smartfonem – Unikaj stosowania zoomu

Większość telefonów tylko udaje, że ich aparaty posiadają zoom. W rzeczywistości wyposażone są w obiektywy stałoogniskowe. Oznacza to, że podczas przybliżania tylko kadruje i rozciąga jego fragment. Zamiast powiększać obraz na ekranie telefonu, lepiej podejść do fotografowanego obiektu, aby efektywnie wykorzystać pełne możliwości, np. 21 megapikselowego aparatu Lenovo Moto X Style.

 

4 zasada fotografowania smartfonem – postaw na dobre oświetlenie

Ź le dobrane i ustawione oświetlenie może zepsuć każde zdjęcie. Najgorsze warunki towarzyszą fotografowaniu w nocy. W zdjęcia wkradają się szumy, barwy tracą swoje nasycenie a kontrast drastycznie spada. Aby ograniczyć ten niekorzystny efekt, należy poszukać jasnych obiektów, które doświetlą fotografowany przedmiot od przodu. Ważne jest, aby światło nie było skierowane bezpośrednio w stronę matrycy. Zasada ta obowiązuje szczególnie podczas pogodnych dni, kiedy to fotografowanie pod słońce może całkowicie zniszczyć nasze zdjęcie. Przy portretach oraz fotografowaniu małych przedmiotów przydatna może okazać się… biała kartka papieru odpowiednio ustawiona przed obiektem. Światło odbite od takiej prowizorycznej blendy równomiernie doświetli obiekt tworząc bardzo ładny efekt „jak ze studia”.

5 zasada fotografowania smartfonem – obrabiaj rozsądnie

W dobie Instagrama łatwo przesadzić z obróbką zdjęcia. Większość telefonów posiada w systemie możliwość dopasowywania kontrastu, balansu bieli czy nakładania filtrów. Mogą one nadać zdjęciu charakter i poprawić nieco kolory, jednak należy stosować je z umiarem. Nieumiejętne rozmycie nie zastąpi nam dużej głębi ostrości a wzmocniona sepia nie doda zdjęciu artyzmu. Oba pokazane poniżej zdjęcia zostały obrobione podczas standardowej edycji zdjęć dostępnej w naszym smartfonie.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post 4 skuteczne sposoby na wiosenne przesilenie
Next post Biel, czerń i wszystkie odcienie szarości we wnętrzach