ABC higieny jamy ustnej psa
Czas czytania:1 min

ABC higieny jamy ustnej psa

0 0

Każdego dnia na zębach Twojego pupila odkłada się płytka nazębna. Jest to nalot łączący resztki jedzenia, ślinę oraz bakterie. Jeżeli mnie będziesz dbał o higienę jamy ustnej psa, zamieni się ona w kamień nazębny!

Higiena jamy ustnej psa – dlaczego jest ważna?

Stan zębów oraz dziąseł Twojego psa jest niezwykle ważny, gdyż wpływa na wiele aspektów jego zdrowia! Bolesność i podrażnienie w jamie ustnej zmniejsza apetyt oraz pragnienie czworonoga, a namnażające się bakterie są „wysiewane” do organizmu i mogą powodować zaburzenia pracy nerek, a nawet serca!

Jak dbać o higienę jamy ustnej psa?

O psie zęby należy dbać tak samo, jak o własne! Konieczne jest zatem ich regularne mycie. Pamiętaj, by nigdy nie używać produktów dla ludzi! Konieczny jest zakup pasty przeznaczonej specjalnie dla zwierząt domowych oraz specjalnych szczoteczek, które ułatwią Ci cały proces. Szczotkowanie psich zębów najlepiej przeprowadzać minimum dwa razy w tygodniu! Jest to najlepsza, aktywna forma profilaktyki chorób zębów i dziąseł!

Niestety niektóre psy nie tolerują dotykania ich pyska oraz wprowadzania szczoteczek do jamy ustnej. W takim przypadku możesz sięgnąć, bo bierną profilaktykę opartą na płynach lub proszkach dodawanych do wody. Ograniczają one odkładanie się płytki nazębnej oraz odświeżają oddech pupila!

Jak oswoić psa z myciem zębów?

Najlepiej zacząć już u szczeniaków, które powoli oswaja się ze szczoteczką, a następnie z pastą. Najpierw możesz tylko pokazywać wybraną szczotkę i dawać psu smakołyk, gdy na nią patrzy. Następnie zachęć pupila, by ją powąchał i znów daj mu nagrodę. Powoli zacznij dotykać nią okolic pyska, wciąż nagradzając swojego pupila. W ten sposób, małymi krokami i pozytywnymi skojarzeniami przekonasz psa, że szczotka do zębów oraz pasta to nic strasznego. Pamiętaj jednak, że Twój czworonóg może nie polubić danego smaku pasty. Zdarza się, że trzeba wypróbować kilka opcji, by znaleźć ten właściwy. Nie zniechęcaj się zbyt szybko!

Jak usunąć kamień nazębny?

Płytkę nazębną możesz usuwać regularnie myjąc psie zęby. Niestety taka higiena jamy ustnej psa nie wystarczy, gdy doszło już do odłożenia się sporej ilości kamienia nazębnego! W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii oraz profesjonalna higienizacja jamy ustnej przy użyciu specjalistycznego sprzętu stomatologicznego. Twój pupil będzie musiał zostać znieczulony, a jeżeli doszło już do rozwoju stanu zapalnego lekarz zaleci kilkudniową terapię antubitykami oraz lekami przeciwzapalnymi.

Higiena jamy ustnej psa to ważny temat, który wciąż bywa bagatelizowany! Nie czekaj na objawy zapalenia dziąseł czy ból zębów u swojego czworonoga! Zapobiegaj używając pasty i szczoteczki!

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Kiedy stosuje się klocek korkowy do jogi
Next post Place zabaw do przedszkola i ich rola w rozwoju dzieci