Czego nie wiesz o kokosie? Właściwości oleju kokosowego
Czas czytania:1 min

Czego nie wiesz o kokosie? Właściwości oleju kokosowego

0 0

Niemal wszyscy słyszeli o oleju kokosowym. Wykorzystuje się go zarówno w kuchni, jak i do pielęgnacji. Mimo tak dużej popularności tego składnika nadal niewiele osób wie, jakie są właściwości oleju kokosowego. Znasz je?

 

Jeśli chcemy skorzystać z właściwości pielęgnacyjnych olejku kokosowego, musimy mieć świadomość, co w sobie kryje. Wiedząc, jaki olejek kokosowy jest najlepszy i jak go rozpoznać, możemy kompleksowo i skutecznie pielęgnować swoje ciało.

Olej kokosowy – pozyskiwanie / rodzaje

Z reguły olejek kokosowy wytłacza się na zimno z miąższu orzecha kokosowego. Jeśli metoda pozyskiwania jest inna, olej może mieć słabsze właściwości. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje oleju kokosowego: rafinowany i nierafinowany. Rafinacja pozbawia go wielu cennych składników odżywczych, więc zdecydowanie lepsza do użycia w kosmetyce jest wersja nierafinowana.

Olej kokosowy – skład chemiczny

Tytuł najzdrowszego oleju na ziemi olejek kokosowy zawdzięcza przede wszystkim kwasom tłuszczowym. Ponad 50% składu to nienasycony kwas laurynowy (niezbędny skórze, włosom i paznokciom), któremu towarzyszą mniejsze ilości kwasów nasyconych np. mirystynowego. Ponadto olejek kokosowy zawiera kompleks cennych witamin i minerałów, takich jak witaminy C, K, E, B1, B2, B3, B6, kwas foliowy oraz wapń, żelazo, potas, sód i cynk.

Olej kokosowy – konsystencja / zapach

W sklepach często można kupić bezzapachowy olejek kokosowy. Jest to jednak wersja mocno przetworzona. Naturalny, tłoczony na zimno i nierafinowany olej kokosowy ma konsystencję białego masła i bardzo intensywnie pachnie kokosem. Dobrej jakości olejek można rozpoznać po tym, że ma marmurkową (nie do końca gładką) formułę.

Olej kokosowy – działanie

Ze względu na bogaty skład olejek kokosowy ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i łagodzące. Odżywia, natłuszcza i wygładza. Pośrednio wpływa też na nawilżenie skóry i włosów, ponieważ wzmacnia naturalną barierę lipidową, która zapobiega utracie wody. Nie jest jednak prawdą, że sam w sobie jest składnikiem nawilżającym. Co ciekawe, olejek kokosowy to naturalny filtr UV o SPF 4-5. Te i inne właściwości sprawiają, że stosowanie oleju kokosowego może przynieść naprawdę ciekawe rezultaty pielęgnacji.

Na włosy: olej kokosowy najlepiej sprawdza się na włosach niskoporowatych, czyli ciężkich, grubych, niepodatnych na układanie i często wystawianych na szkodliwe działanie słońca; to dobry olejek do zabezpieczania końcówek i olejowania skalpu – koi i ochrania.

Na skórę: olej kokosowy jest odpowiedni przede wszystkim dla cery problematycznej np. trądzikowej lub w przypadku atopowego zapalenia skóry, egzem, łuszczycy; tak naprawdę natłuszcza i nawilża każdy rodzaj skóry, choć w nadmiarze może zapychać pory.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Turecki kebab, król szybkich dań – jak przygotować go w domu?
Next post Jak skutecznie rozgrzać się na stoku?