Stereotypowy podział obowiązków na damskie i męskie powoli odchodzi w zapomnienie. Teraz stawia się na partnerstwo! Razem mieszkamy, razem bałaganimy, to i razem sprzątamy. Zatem jak taka współpraca powinna wyglądać, aby każdy był z niej zadowolony?
Podział obowiązków z drugą połówką
Według badania Fixly aż 67 proc. kobiet uważa, że sprzątanie domu czy mieszkania spoczywa na ich barkach. Co ciekawe, nieco inne zdanie na ten temat mają mężczyźni. 70 proc. z nich uważa, że współdzieli obowiązek sprzątania ze swoją partnerką. Gotowanie, pranie czy odkurzanie to wciąż domena pań. Panowie natomiast deklarują, że na ich głowie spoczywa głównie wyrzucanie śmieci, drobne naprawy czy załatwianie spraw urzędowych. Choć zmiany następują wolno, to zauważono, że młodsze pokolenie ma zupełnie inne spojrzenie na wspólne sprzątanie niż ich rodzice czy dziadkowie. Znacznie chętniej dzielą się różnymi obowiązkami i często wykonują je wspólnie lub na zmianę.
Sprzątanie z dziećmi
Dzieci i porządki zazwyczaj nie tworzą zgranej pary. Jednak wcale nie musi tak być. Wystarczy pokazać im, że sprzątanie to dobra zabawa! Pomocne mogą okazać się trolle. Tak nazywają się zabawki i przedmioty, które nie znajdują się na swoim miejscu. Zadaniem dzieci jest wytropić je, złapać i odprowadzić do obozowiska (czyli na swoje miejsce). Poszukiwanie trolli to zabawa pełna emocji i radości, szczególnie kiedy dzieci znajdą zabawkę zagubioną wieki temu. Takich zabaw jest mnóstwo i warto uruchomić tutaj swoją kreatywność lub poszukać inspiracji w internecie.
Dlaczego warto sprzątać z dziećmi
Dzieciństwo to czas, kiedy uczymy się jak dbać o siebie, o swoich bliskich i o swoje otoczenie. Dlatego, choć z pewnością z częścią obowiązków poradzilibyśmy sobie o wiele szybciej sami, nie warto odsyłać dzieci do innego pokoju na czas porządków. Maluchy często uczą się poprzez naśladowanie rodziców i chętnie angażują się w domowe czynności. Jeżeli ustalimy z nimi jakie zadania chcą wykonywać i będziemy konsultować z nimi efekty ich pracy, to z pewnością po czasie staną się dla nas nieocenioną pomocą.
Podział obowiązków
Najważniejsze jest, aby stworzyć podział, który będzie zadowalający dla wszystkich domowników. Możemy to zrobić poprzez spisanie rzeczy do zrobienia i sporządzenia z nich harmonogramu. W ten sposób każdy będzie mógł wybrać czynności, które sprawią mu największą przyjemność. Oczywiście mogą trafić się rzeczy, które trzeba po prostu zrobić i takimi najlepiej podzielić się po równo. Pamiętajcie, że podział wcale nie musi być stereotypowy – panie mogą chcieć trochę poszaleć z młotkami, a panowie ugotować coś pysznego.
Bezpieczny dom
Sprzątając całą rodziną warto zadbać nie tylko o przyjazną atmosferę, ale również o bezpieczeństwo, szczególnie jeżeli do porządków zaangażujemy nasze pociechy. W tym wypadku mocne detergenty warto zastąpić naturalnymi środkami czystości, które oferuje np. marka Sidolux. Wszystkie preparaty z ich ekologicznej linii Sollux zawierają wyłącznie bezpieczne związki roślinne i mineralne. Ze względu na swój naturalny skład linia Sollux nie jest sklasyfikowana jako drażniąca dla skóry. Daje 100% bezpieczeństwa dla użytkowników, a obecność w składzie naturalnych olejków wzmaga właściwości czyszczące i wspomaga proces neutralizacji bakterii. Z takimi produktami możemy sprzątać nie tylko skutecznie, ale i bezpiecznie.
Average Rating