Praca zdalna już nikogo nie dziwi. Wiele firm po pandemii wprowadziło system hybrydowy: np. 2 dni pracy zdalnej, 3 dni pracy z biura. Są i tacy, którzy w obliczu wymogu powrotu do biura, zmienili pracę. Wielomiesięczne doświadczenie pracy zdalnej pokazało, że przy dobrej organizacji czasu, można znakomicie łączyć wykonywanie obowiązków firmowych z osobistymi celami. Nie dziwi więc fakt, iż rośnie grupa osób, które postanowiły zostać biznesowymi nomadami.
Kim są nomadzi?
Nomada to osoba prowadząca wędrowniczy styl życia, która nie osiada na stałe w jednym miejscu. Obecnie możemy wyróżnić kilka typów takich osób: nomadów biznesowych prowadzących swoje firmy, nomadów cyfrowych pracujących jako freelancerzy, nomadów cyfrowych pracujących zdalnie dla konkretnej firmy, nomadów niecyfrowych (non digital nomads) pracujących w różnych krajach stacjonarnie oraz nomadów rentierów utrzymujących się z dochodów pasywnych.
W zależności od tego, jak pracujemy na co dzień i jakie mamy cele zawodowe, możemy obecnie wybrać taki styl podróżniczego życia, jaki odpowiada nam najbardziej.
Zalety nomadzkiego trybu życia
To znakomite rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wolność, lubią być w drodze, poznawać nowe miejsca, a przy tym chcą być aktywne zawodowo. Dzięki temu, że praca zdalna jest już możliwa w wielu profesjach, można bez problemu pracować i zarządzać firmą z każdego miejsca na świecie.
– Zawsze marzyłam o tym, by zostać biznesową nomadką. Chociaż specyfika mojej pracy dawała mi możliwość częstego bycia w podróży, przygotowywałam firmę, aby móc całkowicie pracować zdalnie, proces przygotowań miał się zakończyć za 3 lata – mówi Victoria Iwanowska CEO SlubZaGranica.pl oraz agencji [vi:]. Dodaje: Podczas pandemii wypracowaliśmy z moim zespołem system pracy zdalnej. Kiedy była już możliwość powrotu do biura, moi pracownicy powiedzieli, że wolą pracować zdalnie. To był dla mnie sygnał, że nie muszę już dłużej mieszkać na co dzień w Warszawie. Wtedy postanowiłam od razu zmienić swój styl życia. Sprzedałam mieszkanie i ruszyłam w świat, aby poszukiwać dla naszych klientów ciekawych miejsc na wyjazdy firmowe, eventy, czy też śluby za granicą, jednocześnie łącząc pracę z moją największą pasją – podróżowaniem.
Podróże kształcą, poszerzają horyzonty, a także są źródłem inspiracji i nowych pomysłów. Pomagają także osiągnąć wyższy poziom dobrostanu. Wybierając bowiem miejsca pobytu, można uwzględnić swoje preferencje pogodowe czy krajobrazowe. Odkrywanie różnych kultur wzbogaca i pozwala nam spojrzeć na nasze życie z innej perspektywy. Możliwość pracy z miejsca, które dostarcza nam pozytywnych wrażeń, sprawia, że czerpiemy z życia więcej satysfakcji.
Wyzwania biznesowych nomadów
Nomadzki tryb życia to nie tylko mnóstwo korzyści, to również wyzwania, z którymi trzeba się zmierzyć. Żyjąc „w drodze” znacznie trudniej jest utrzymać relacje z bliskimi, rodziną czy pracownikami. Dla przedsiębiorców, którzy mają dzieci taka decyzja wiąże się z szeregiem decyzji do podjęcia.
– Wypracowałam sobie system podróżowania, który daje możliwość zadbania o relacje z ważnymi dla mnie osobami, w systemie 5-1-5-1. 5 miesięcy spędzam w podróży, a następnie 1 miesiąc przeznaczam całkowicie na spotkania z pracownikami, rodziną i przyjaciółmi w Polsce – mówi Victoria Iwanowska. Dodaje: Kiedy nasz syn był mały, często podróżował razem z nami. Wyzwanie pojawiło się, gdy rozpoczął naukę. Warto rozważyć nauczanie domowe lub zaplanować pobyt w danym miejscu na dłużej, by pociecha mogła ukończyć dany etap edukacji. Można również skorzystać z pomocy dziadków, wujków czy cioć lub też znajomych, którzy często chętnie wymiennie zajmą się dziećmi. Rozwiązań jest wiele, trzeba tylko otworzyć się na różne możliwości i zmiany, w zależności od potrzeb dzieci na danym etapie rozwoju. Bezdzietni lub z dorosłymi dziećmi mają łatwiej.
Decyzja o tym, by zostać biznesowym nomadą nie należy do najłatwiejszych. Planując prowadzenie firmy, będąc ciągle w drodze, trzeba zadbać o niezbędne narzędzia do pracy takie jak np. dostęp do internetu, sprawny komputer czy ciche miejsca do spotkań z zespołem.
Jak zostać biznesowym nomadą?
Osoby z żyłką podróżniczą z pewnością zastanawiały się już nad takim rozwiązaniem.
Pierwszym krokiem może okazać się… wypisanie wszystkich obaw i obiekcji. Pomoże to zdefiniować, czego potrzebujemy, by zmienić tryb życia, a także da impuls do poszukiwania rozwiązań na każde pojawiające się wyzwanie. Mierząc się ze strachem, łatwiej jest planować przyszłość!
Average Rating