Tylko jedna trzecia Polaków wie, że istnieje instytucja gwarantująca bezpieczeństwo środków
w bankach i SKOK-ach – wynika z badania firmy Kantar. To oznacza, że ogromna większość z nas nie wie, co się stanie z pieniędzmi, gdyby upadł nasz bank lub SKOK. „Natomiast taka wiedza jest bardzo przydatna” – mówi Piotr Tomaszewski, prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego
Od 25 lat Bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje bezpieczeństwo środków trzymanych
na rachunkach w bankach i SKOK-ach. Mimo to blisko dwie na trzy osoby mieszkające w Polsce
nie słyszały o jego istnieniu i nie znają zasad gwarantowania wpłaconych przez siebie do banku
lub SKOK-u pieniędzy. W związku z tym nie zawsze biorą pod uwagę gwarancje depozytów, podejmując decyzje o swoich oszczędnościach. To błąd.
– Warto wiedzieć, co stanie się z naszymi pieniędzmi, jeżeli nasz bank lub SKOK popadnie w tarapaty. Dobrze znać zasady gwarantowania depozytów, dzięki którym środki do równowartości 100 tys. euro są bezpieczne – radzi Piotr Tomaszewski, prezes zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. – Pamiętajmy, że depozyty w bankach i SKOK-ach mają gwarancje BFG. Dlatego nie ma powodu,
żeby ulegać panice – dodaje.
Warto zachować spokój
Kiedy w marcu tego roku wybuchła pandemia COVID-19, wiele osób rzuciło się do bankomatów,
by wypłacać pieniądze z kont. Ludzie obawiali się kryzysu: wyobrażali sobie, że ich bank czy SKOK upadnie, a oni stracą oszczędności życia. Niepotrzebnie! I to nie tylko ze względu na dobrą ogólną kondycję sektora bankowego w Polsce, ale również dlatego, że w przypadku upadłości banku lub SKOK-u pieniądze klientów mają gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Pieniądze zdeponowane
w bankach i kasach są gwarantowane do równowartości 100 tys. euro w złotych.
Na czym dokładnie polegają gwarancje? – Gdyby nasz bank lub SKOK upadł, BFG wypłaci
nam zgromadzone tam oszczędności do równowartości 100 tys. euro w złotych. W praktyce oznacza to, że jeżeli przy obecnym kursie na rachunku mamy mniej niż ok. 450 tysięcy złotych, możemy mieć pewność, że nasze pieniądze wrócą do nas w całości – tłumaczy Piotr Tomaszewski.
Do produktów, które objęte są gwarancjami BFG, należą rachunki bieżące, pomocnicze
i oszczędnościowe (czyli nasze typowe konta osobiste), a także rachunki powiernicze oraz lokaty terminowe.
Jeżeli mamy wątpliwości co do rodzaju zawieranej umowy, zawsze warto zapytać pracowników banku lub SKOK-u, czy nasze pieniądze będą podlegały gwarancjom BFG.
Na wypłatę zgromadzonych środków mogą liczyć nie tylko klienci indywidualni, ale też
m.in. przedsiębiorstwa – w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą (zawsze jednak należy upewnić się, czy środki są gwarantowane).
– Dzięki gwarancjom BFG, rachunki w bankach i SKOK-ach to najbezpieczniejsze miejsce zarówno
dla osobistych oszczędności, jak i pieniędzy firmowych. Nie ma instytucji, która gwarantowałaby
nam bezpieczeństwo pieniędzy trzymanych w szufladzie czy portfelu. Jeśli jednak te same pieniądze wpłacimy na rachunek z gwarancją BFG, możemy spać spokojnie – dodaje Piotr Tomaszewski.
Więcej informacji na temat zasad gwarantowania środków w bankach i SKOK-ach, w tym listę podmiotów, którym przysługują gwarancje, można znaleźć na: www.gwarancjebfg.pl. BFG prowadzi też infolinię pod bezpłatnym numerem 0 800 569 341.
Average Rating