Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, ale wciąż jest czas na to, by w pełni i spokojnie się do nich przygotować. Kluczem do udanych świąt last minute (i nie tylko!) jest przemyślany plan oraz dobry nastrój. Mamy dla Was proste wskazówki, które pomogą w obu tych kwestiach!
Wielu osobom przygotowania do świąt kojarzą się z ogromem pracy, zmęczeniem i dużymi nakładami finansowymi. A Boże Narodzenie powinno być przede wszystkim spokojnym i radosnym czasem spędzonym w gronie najbliższych. Jeśli w tym roku nie chcesz po raz kolejny przeżywać przedświątecznej gorączki, koniecznie zapoznaj się z naszymi poradami na to, jak przygotować się do świąt last minute.
Zadbaj o dobry nastrój
Zamiast zamartwiać się tym, ile jest do zrobienia, zacznij przygotowania do świąt od czegoś przyjemnego. Idealne będzie rodzinne pieczenie pierniczków, które cię zrelaksuje i wprowadzi do domu świąteczną atmosferę i błogi zapach. A same domowe pierniczki mogą później przydać się jako upominki dla bliskich albo ozdoby na choinkę czy stół. Jeśli nie masz swojego ulubionego przepisu, koniecznie wypróbuj ten:
Składniki na 10-12 sztuk:
50 g cukru trzcinowego
230 g mąki tortowej
1 jajko o temperaturze pokojowej
50 g miodu (może być sztuczny)
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki cynamonu
1/4 łyżeczki mielonych goździków
1/4 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
1 łyżeczka mielonego imbiru
Szczypta soli
Przygotowanie: Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki w misce – zacznij od mokrych, mąkę dodaj na końcu. Powstałe w ten sposób ciasto rozwałkuj na około pół cm grubości i za pomocą foremek o świątecznych kształtach (gwiazdki, serca, choinki) wytnij pierniczki. Piecz je w nagrzanym do 165 stopni C piekarniku przez około 12 minut. Jeśli chcesz, możesz je wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi ozdobić kolorowym lukrem lub jadalnymi ozdobami.
Przygotuj rozsądny plan
Co musi być zrobione w ramach przygotowania do świąt w kategorii „sprzątanie”, „gotowanie”, „zakupy”, „prezenty”, „dekoracje” i „odświętny strój”? Wypisz wszystko, a później przyjrzyj się krytycznie tej liście i skreśl to, co nie jest konieczne. Dopisz też, jak możesz sobie ułatwić konkretne zadania. Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać, czytaj dalej.
1. Nie przesadzaj ze sprzątaniem. Jeśli z braku czasu lub energii musisz odpuścić coś z listy „do zrobienia”, w pierwszej kolejności skreśl takie pozycje jak „mycie okien” czy „pranie zasłon”. – Oczywiście miło jest spędzać czas w wysprzątanym domu, nie tylko w święta, ale to wcale nie oznacza konieczności robienia generalnych porządków. Szybkie odkurzenie i wytarcie kurzy z parapetów sprawi, że dom będzie wyglądał czysto i wręcz tą czystością pachniał. Uporządkuj stół, na którym będą serwowane potrawy świąteczne, połóż na nim obrus i dekoracje – mówi dekoratorka wnętrz związana z marką KiK.
2. Nie odpuszczaj dekorowania domu na święta. – Są osoby, które uwielbiają to robić i już na początku grudnia zaczynają „procedurę” ozdabiania swoich czterech kątów na Boże Narodzenie. Tych, którzy do nich nie należą, mimo wszystko zachęcam do poświęcenia chwili na udekorowanie domu, by wprowadzić do niego tę magiczną atmosferę. Można to zrobić bardzo szybko i prosto – zachęca ekspertka i dodaje: – Przydadzą się do tego światełka na baterie, którymi można np. opleść ramę łóżka albo ułożyć za oparciem kanapy czy między doniczkami na parapecie albo na półkach z książkami. Inne rozwiązanie to choinkowe gałązki – te sztuczne są zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze i nie robią takiego bałaganu – które można rozłożyć na stole, dodać do nich kilka świątecznych figurek oraz świec i mamy gotowe przybranie.
3. Nie zamartwiaj się prezentami. Zwykle problemy są dwa – „nie wiem, co kupić teściowej/dziadkowi/nastoletniemu siostrzeńcowi” oraz „nie mogę lub nie chcę wydać aż tyle pieniędzy na prezenty”. – Rozwiązaniem tego pierwszego może być karta upominkowa – podpowiada dekoratorka związana z marką KiK. – Wiele osób wręcz woli dostawać takie karty i wybrać samemu coś, co podoba mu się najbardziej – zauważa. Ważne, by w tym przypadku zadbać o dwie sprawy. Po pierwsze niech to będzie karta do sklepu, w którym wiesz, że obdarowana osoba znajdzie coś dla siebie. Druga kwestia to odpowiednie opakowanie. – Niech to będzie coś więcej niż tylko smutna koperta. Możesz ją na przykład włożyć do świątecznej puszki ze słodkościami lub domowymi pierniczkami. To pokaże, że twój prezent jest przemyślany – podpowiada ekspertka i dodaje: Rozwiązaniem finansowego problemu może się natomiast okazać umowa z bliskimi, że prezenty mają być drobne, do określonej kwoty, albo że każdy losuje jedną osobę z rodziny i obdarowuje tylko ją. W ten sposób każdy coś dostanie i zarazem nikt nie będzie musiał się wykosztowywać na górę prezentów.
4. Nie rób za dużo jedzenia. Polacy maja tendencję do przygotowywania mnóstwa potraw na Boże Narodzenie i to w potężnych ilościach. Później, po długich i wyczerpujących godzinach spędzonych na zakupach oraz w kuchni, albo opychamy się nimi do bólu brzucha, albo ostatecznie część jedzenia się marnuje. – W efekcie tracimy czas, energię i pieniądze. Zamiast tego zapytajmy każdego członka rodziny o jedno danie, bez którego nie wyobraża sobie świąt, i skupmy się na ich przygotowaniu. Jeśli wystarczy nam czasu i energii na przyrządzenie czegoś więcej, zajmijmy się tym w drugiej kolejności. Jeśli nie, to trudno – radzi ekspertka – A jeżeli w Wigilii czy bożonarodzeniowym uroczystym obiedzie ma uczestniczyć też dalsza rodzina, umówmy się z jej dorosłymi członkami, że każdy jest odpowiedzialny za jedno danie – od mandarynek, przez ciasta i pierogi, po zupę grzybową lub barszcz.
Nie musisz poświęcać godzin na przygotowania do świąt! Te proste triki pozwolą Ci szybko stworzyć magiczną atmosferę w Twoim domu. Zamiast skupiać się tylko na sprzątaniu, gotowaniu i ubieraniu choinki, zadbaj o to, aby ten czas był przede wszystkim okazją do wspólnego i radosnego przygotowywania się do świąt. Pamiętaj, że najważniejsza jest radość i spędzanie chwil z najbliższymi! Wesołych Świąt!
Average Rating