Szykujesz się na wakacje? Sprawdź, jak oszczędnie wyjechać na urlop bez obciążenia finansowego
Czas czytania:2 min

Szykujesz się na wakacje? Sprawdź, jak oszczędnie wyjechać na urlop bez obciążenia finansowego

0 0

Wielkimi krokami zbliżają się upragnione wakacje, a wraz z nimi pokusa wydawania pieniędzy na różnorodne atrakcje, wyjazdy i przyjemności. Okres wakacyjny to czas rozpusty, podróży i pozwalania sobie na odrobinę luksusu. Korzystanie z uroków letnich jest jak najbardziej wskazane, jednak warto zachować przy tym umiar by na początku jesieni nie zastać pustego portfela. Nieprzemyślane wydatki mogą prowadzić do nadmiernego obciążenia budżetu i negatywnie wpłynąć na naszą stabilność finansową. Dlatego tak ważne jest racjonalne, oszczędne i świadome podejście do wydatków oraz rozważne planowanie wakacyjnych aktywności.

Pomimo inflacji i nieprzewidywalnej sytuacji finansowej w kraju i na świecie, duża część Polaków decyduje się zainwestować w wyjazd wakacyjny i nie rezygnuje z podróży i odpoczynku. Według badań CBOS, 55% Polaków oświadczyło, że zamierzają wyjechać w 2023 roku na minimum 2-dniowy urlop, z czego większość zamierza spędzić wakacje w kraju1. Jak wskazują badania, mimo trudności ekonomicznych i niepewnej sytuacji gospodarczej, oderwanie się od codzienności i odkrywanie nowych miejsc jest dla nas wciąż ważne i niezastąpione. W tym czasie należy szczególnie zadbać i kontrolować swój budżet domowy, by nie narazić się na niepotrzebne kłopoty finansowe. Planując wyjazd wakacyjny należy dokładnie przeanalizować wydatki i przygotować portfel na nieco bardziej obciążający finansowo okres.

Wakacje są czasem relaksu i odpoczynku, ale nie powinny prowadzić nas do długoterminowych problemów finansowych. Ważne jest, aby planować wydatki, być świadomym swojego budżetu i zastanowić się, jakie przyjemności są nam naprawdę potrzebne, a z których możemy z czystym sumieniem zrezygnować. Wielu z nas łatwo poddaje się chwilowej radości zakupów czy spontanicznym decyzjom wakacyjnym, zapominając o długoterminowych konsekwencjach. Nieprzemyślane obciążanie budżetu podczas urlopu, w konsekwencji może negatywnie wpłynąć na naszą stabilność finansową – podkreśla Marta Kobińska, założycielka bloga „Bezpieczna Finansowo”. – Na początku warto zacząć od stworzenia wakacyjnego budżetu, który obejmuje wszystkie planowane wydatki, takie jak transport, zakwaterowanie, wyżywienie, atrakcje turystyczne i pamiątki. Tworzenie budżetu wakacyjnego jest kluczowe, aby mieć pełną kontrolę nad swoimi finansami i nie popaść w niepotrzebne kłopoty – dodaje ekspertka.

JEDZENIE NA WAKACJACH

Jednym z największych kosztów ponoszonych podczas wakacji jest jedzenie. Oszczędne podejście do planowania posiłków i przekąsek może złagodzić nasz budżet i zrobić przestrzeń na inne atrakcje, które mogą okazać się bardziej opłacalne.

– Zrozumiałym jest, że będąc w kurorcie, na wczasach za granicą czy po prostu w nowym miejscu, mamy chęć spróbowania regionalnych potraw i smaków. Pójście do restauracji nie jest niczym złym i powinniśmy mieć na to jak najbardziej przeznaczony budżet, jednak warto pomyśleć również o samodzielnym przygotowywaniu posiłków i zabieraniu ich ze sobą w podróż – radzi Marta Kobińska.

JAKOŚĆ A NIE ILOŚĆ

O wiele bardziej satysfakcjonujące jest skoncentrowanie swojego budżetu na jakościowych a nie ilościowych doświadczeniach. Często mylimy udane wakacje z zapełnionym harmonogramem niewartościowych rozrywek i kosztownych wydatków. Zamiast przeznaczać swój budżet na dużą ilość drogich i nieprzemyślanych atrakcji, można poznawać nowe miejsce w sposób oszczędny i o wiele bardziej satysfakcjonujący.

Często mniej znaczy więcej. Jeśli skupimy się na jakości doświadczeń, zamiast zapełniać swój czas i przestrzeń nieistotnymi rzeczami, możemy zyskać o wiele lepsze wspomnienia, nie trwoniąc przy tym niepotrzebnie pieniędzy. Najcenniejsze chwile wakacyjne można przeżyć bez konieczności wydawania dużych sum pieniędzy. Oznacza to, że zamiast gonić za kolejnymi atrakcjami czy wydarzeniami, można spędzać czas w pięknej scenerii przyrody, próbować lokalnych kulinariów, poznawać miejscowe tradycje i kulturę, czy też po prostu czerpać radość z drobnych przyjemności, takich jak długie spacery, relaks na plaży czy czytanie ulubionej książki podczas zachodu słońca – dodaje ekspertka.

1 https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2023/K_019_23.PDF

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Supermoce, które pomogą nam uratować planetę. Jak uczyć dzieci ekoempatii?
Next post Tych dań nie podawaj na weselu. Co i dlaczego nie powinno trafić na weselne stoły?