4 najczęstsze błędy w czyszczeniu płyty indukcyjnej
Czas czytania:3 min

4 najczęstsze błędy w czyszczeniu płyty indukcyjnej

0 0

Płyta indukcyjna oraz ceramiczna to eleganckie, wygodne i coraz częściej spotykane elementy wyposażenia nowoczesnej kuchni. Ich gładka, połyskująca powierzchnia wymaga odpowiedniej pielęgnacji – nieco innej od tej stosowanej przy kuchenkach gazowych. Przygotowaliśmy przegląd najczęściej popełnianych błędów, które mogą popsuć wygląd płyty albo nawet skrócić jej żywotność. Sprawdź, czy ich nie popełniasz!

Wybór między płytą indukcyjną a gazową wciąż wzbudza wiele emocji. Każda z opcji ma swoich zwolenników i przeciwników. Jeśli jednak jesteś w gronie posiadaczy płyty indukcyjnej lub ceramicznej albo przymierzasz się do jej instalacji, przeczytaj, jak wygląda prawidłowe utrzymanie jej w czystości i jakich błędów warto unikać.

  1. Mycie gorącej płyty indukcyjnej

Przed rozpoczęciem czyszczenia kluczowe jest odpowiednie przygotowanie płyty. Przede wszystkim należy upewnić się, że jest całkowicie zimna – czyszczenie gorącej powierzchni może nie tylko powodować smugi, ale także sprawić, że środki czyszczące odparują zbyt szybko, nie dając pożądanego efektu. Dodatkowo, przed nałożeniem jakichkolwiek preparatów, warto dokładnie usunąć wszelkie okruchy i resztki jedzenia za pomocą miękkiej ściereczki. Trudne, zaschnięte zabrudzenia najlepiej najpierw namoczyć – nawet gąbką z płynem do mycia naczyń.

  1. Używanie szorstkich gąbek i druciaków

Powierzchnia płyty indukcyjnej jest delikatna i wyjątkowo podatna na zarysowania. Nawet drobne okruchy pozostawione na jej powierzchni mogą działać jak papier ścierny podczas czyszczenia, powodując mikrouszkodzenia. Szczególnie niebezpieczne są twarde, szorstkie gąbki i druciaki, których użycie może doprowadzić do zmatowienia powierzchni i powstania mikrouszkodzeń. Choć te akcesoria czyszczące świetnie sprawdzają się przy usuwaniu trudnych zabrudzeń z powierzchni odpornych na zarysowania, takich jak patelnie czy garnki, to na delikatnych materiałach nie zaleca się ich stosowania. Aby uniknąć ryzyka uszkodzeń, najlepiej wybrać miękkie, bezszwowe materiały, które skutecznie usuną zabrudzenia, nie rysując powierzchni. Doskonałym wyborem będą ściereczki bawełniane, które wyróżniają się wysoką chłonnością oraz są przyjemne w dotyku. Można je używać zarówno na sucho, jak i na mokro, co sprawia, że są wszechstronne i idealnie sprawdzą się do czyszczenia delikatnych powierzchni, takich jak płyty indukcyjne – radziMarta Krokowicz, Brand Manager marki Paclan.

  1. Stosowanie środków czyszczących z granulkami

Utrzymanie płyty w czystości wcale nie jest trudne, ale lepiej unikać agresywnych detergentów oraz środków zawierających granulki, które mogą zarysować szkło i je zmatowić. Tu mamy świetne wieści dla wielbicieli prostych, domowych i ekologicznych sposobów – są one świetnym wyborem dla wyczyszczenia płyty indukcyjnej lub ceramicznej. Pierwszym z nich jest przygotowanie pasty z sody oczyszczonej i wody – wystarczy wymieszać te składniki w proporcji 2:1, nałożyć na zabrudzenia i delikatnie przetrzeć miękką ściereczką. W przypadku uporczywych plam warto zastosować ocet, który usunie tłuszcz i resztki jedzenia. Natomiast sok z cytryny nie tylko nabłyszczy powierzchnię, nadając jej piękny, naturalny połysk, ale także skutecznie zneutralizuje wszelkie nieprzyjemne zapachy, pozostawiając kuchnię świeżą i czystą.

  1. Nadmiar płynów

Używanie zbyt dużej ilości wody podczas czyszczenia płyty indukcyjnej może prowadzić do poważnych problemów. Nie panikujmy – płyta została zaprojektowana tak, żeby nic się z nią nie stało po kontakcie z płynami – w końcu służy do gotowania. Niemniej czyszczenie jej przy użyciu ogromnej ilości wody lub płynów nie jest najlepszym pomysłem. Ściereczka powinna być tylko lekko wilgotna, co pozwali na dokładne czyszczenie bez ryzyka wnikania płynów w newralgiczne miejsca. Warto również pamiętać, by po umyciu dokładnie przetrzeć płytę do sucha, co pomoże utrzymać ją w dobrym stanie, zapewni jej bezawaryjne działanie przez długi czas i ten estetyczny błysk bez smug!

Unikanie powszechnych błędów, takich jak mycie gorącej płyty czy stosownie detergentów z granulatem jest kluczowe, by nie narazić powierzchni na uszkodzenia. Ponadto jak zauważa Marta Krokowicz, Brand Manager marki Paclan ważne jest, aby wybierać miękkie ściereczki przeznaczone do delikatnych powierzchni oraz łagodne środki czyszczące, zapobiegające uszkodzeniom.

Dbanie o płytę indukcyjną nie jest trudne, ale wymaga świadomości oraz stosowania odpowiednich metod czyszczenia. Wystrzegajmy się tych kilku błędów, by cieszyć się estetycznym wyglądem i pełną funkcjonalnością płyty przez długi czas.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post „Okrutny” Macieja Kaźmierczaka – kryminał, który wciąga z każdą stroną
Next post Transparentność w składzie odzieży – jak sprawdzić, czy metka mówi prawdę?