ABC jesiennych porządków w ogrodzie i na tarasie
Czas czytania:3 min

ABC jesiennych porządków w ogrodzie i na tarasie

0 0

Powoli kończy się sezon letni i coraz częściej myślimy o jesiennych porządkach w naszych przydomowych ogródkach. Jest kilka ważnych punktów na liście spraw do załatwienia, aby spokojnie cieszyć się pięknym ogrodem i tarasem w kolejnym sezonie. Prace te dotyczą nie tylko roślin czy trawnika, lecz także otoczenia domu. Grunt to dobry plan i narzędzia, które ułatwią wykonanie zadania

Jesienna pielęgnacja trawnika

Najważniejszym punktem na jesiennej liście porządków jest uprzątnięcie trawnika. Przed zimą należy go zgrabić i usunąć z niego liście oraz resztki owoców. Pozostawione zaczną gnić i psuć murawę, czego należy unikać. Do tego rodzaju prac przydadzą się nam odpowiednie grabie do liści, dzięki którym sprawnie oczyścimy nasz trawnik. Wybierzmy narzędzia dopasowane do powierzchni ogródka – te z szeroką głowicą doskonale sprawdzą się w pracy na dużym terenie, z mniejszą – idealnie pasują do niewielkich powierzchni. Godne polecenia są np. grabie z linii SolidTM, – dostępne w trzech rozmiarach XL, L, M. Mają one wytrzymałe, elastyczne zęby zaprojektowane tak, by liście nie blokowały się w głowicy. Ponadto zostały wyposażone w aluminiowy trzonek i dzięki temu są lekkie i wyjątkowo komfortowe w użyciu. Przy ich pomocy każdą pracę wykonamy w mgnieniu oka.

Przy tej okazji pomyślmy o ekologicznym wykorzystaniu zebranych liści. Na przykład można je zagospodarować do przygotowania naturalnego kompostu. Pożyteczne owady, na przykład biedronki lub złotooki, z radością znajdą
w pozostawionych liściach swój zimowy schron. Jeśli masz sosny, z pewnością nieraz skarżysz się na opadłe igły pokrywające ścieżki i trawnik. Zgrab je na małe stosy i użyj jako ściółki dla roślin zimozielonych i rododendronów.

Aby sprawnie posprzątać zgrabione liście czy chwasty warto pomyśleć o koszu. W porządkowaniu ogrodu sprawdzi się np. kosz PopUp Solid TM, który został wykonany z wysokiej jakości tworzywa odpornego na rozdarcie i pleśń. Jest łatwy w czyszczeniu i wyposażony w zaczepy umożliwiające jego szybkie złożenie.

Porządki w rabatach i donicach

Kolejnym ważnym punktem na naszej liście powinny być porządki w rabatach. Warto rozpocząć je od roślin jednorocznych. Resztki tych roślin i chwasty usuwamy, a następnie nawozimy oczyszczoną powierzchnię. Za jakiś czas, przed pojawieniem się przymrozków, ziemię jeszcze przekopujemy. W przypadku roślin wieloletnich musimy przyciąć nad ziemią uschnięte byliny i dokładnie oczyścić rabatę. Ponadto, dokładnie usuwamy przekwitnięte, sezonowe rośliny z donic, skrzyń czy pojemników. Uzyskaną w ten sposób ziemię możemy przenieść do ogródka. Pamiętajmy również, że jesień to dobry moment na sadzenie np. roślin cebulowych, które zakwitną wiosną. I nie zapominajmy o ich podlewaniu, aby dobrze się zakorzeniły. Nie liczmy, że załatwi to za nas deszczowa pora roku.

Posadzka i rynny na błysk

Planując jesienne porządki na tarasie i w ogrodzie nie można zapomnieć o oczyszczeniu posadzki czy też rynien. Bowiem, nie tylko trawnik wymaga sprzątnięcia po letnim sezonie. Posadzki na tarasach czy balkonach trzeba porządnie oczyścić, aby nie doprowadzać do osadzania się trwałych zanieczyszczeń czy grzybów. W tym przypadku bez szczotki z odpowiednim włosiem, ani rusz. Idealnym rozwiązanie są szczotki z linii Solid marki Fiskars, które poradzą sobie z usuwaniem nawet najbardziej uciążliwych zanieczyszczeń.

Optymalne połączenie dwóch rodzajów włosia zwiększa efektywność pracy na różnych powierzchniach. Poza tym szczotki te są bardzo lekkie, dzięki aluminiowemu trzonkowi.

Spadające liście to niestety problem nie tylko bałaganu na trawniku. To często również zapchane rynny. Nie zdajemy sobie sprawy ile liści, gałązek czy innych zanieczyszczeń potrafi się w nich nagromadzić.  A przecież dobrze udrożnione rynny to gwarancja sprawnego przepływu deszczówki i ochrona domu przed zalaniem. Dobrym rozwiązaniem jest użycie do tego zadania specjalnej szczotki do rynien. Jej końcówki można ustawić pod różnym kątem, dzięki czemu w szybki sposób oczyścimy wszystkie zakamrki. Dwa rodzaje zakończenia – szczotka i skrobak oraz długi teleskopowy trzonek sprawią, że czyszczenie rynien stanie się dziecinne proste..

Przycięcie gałęzi drzew i krzewów

Niektóre krzewy i drzewa potrafią przez lato przeistoczyć się w istną dżunglę. Teraz jest czas, by je przerzedzić i kształtować, przyciąć zbędne partie i usunąć martwe. Pozbądź się zarówno bezkształtnych, nieładnych pędów, jak i tych uschniętych. Z zadaniem tym doskonale poradzą sobie sekatory np. z serii PowerGear X, które warto dobierać w zależności od grubości i twardości przycinanych gałęzi. Do drobnych gałązek zastosuj sekatory jednoręczne, a do grubszych gałęzi dobierz sekator dwuręczny. Natomiast w dotarciu do miejsc trudno dostępnych pomogą nam sekatory uniwersalne Żyrafa. Dzięki nim nie musisz już wspinać się na drabinę, aby przyciąć gałęzie w koronie drzew.

Na koniec warto zabezpieczyć drewnianą altanę lakierobejcą oraz oczyścić i schować meble ogrodowe i narzędzia w miejsce chroniące przed opadami deszczu, śniegu czy też mrozem.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Dzieci i wady wzroku – kiedy wybrać się do specjalisty i jak wybrać najlepsze okulary?
Next post Bike Shorts – trend, który będzie modny jesienią