Często bagatelizujemy prasowanie, uznając je za czasochłonną i banalną czynność. Istnieją jednak sposoby, które mogą znacznie ułatwić ten proces, pozwalając zaoszczędzić zarówno czas, jak i wysiłek. Poznaj metody, które ułatwią prasowanie!
Pierz tak, by nie było zagnieceń
Jeśli chcesz szybko i łatwo wyprasować ubrania, warto zadbać o to już w momencie wrzucenia ich do pralki. Po pierwsze, podziel pranie nie tylko ze względu na kolory, ale również na tkaniny. Delikatne tkaniny, takie jak len, wiskoza, jedwab czy koronka powinny być prane oddzielnie w specjalnym programie. Staraj się też nie zapełniać pralki do pełna, aby uniknąć zbytniego gniecenia ubrań. Po wyjęciu z pralki, warto energicznie strzepnąć wilgotne ubrania, zanim je rozwiesisz na suszarce, co pomoże już na tym etapie lekko je wygładzić. Najlepiej zdjąć pranie, gdy wciąż jest lekko wilgotne – to znacznie ułatwi prasowanie.
Prasuj z parą!
Para wodna jest bezkonkurencyjna w usuwaniu zagnieceń, dlatego warto zainwestować w generator pary lub żelazko o dobrych parametrach. Nawet w przypadku grubych i gęstych tkanin, para pod dużym ciśnieniem wnika w głąb włókien i rozluźnia je, zapewniając lepsze i dokładniejsze efekty. Prasowanie parą jest bezpieczne dla wszystkich rodzajów tkanin, nawet tych delikatnych. Nie tylko usuwa zagniecenia z tradycyjnych ubrań, ale także z kurtek czy garniturów. Możliwość prasowania w pionie z wykorzystaniem pary to funkcja, która wyjątkowo sprawdzi się przy prasowaniu plisów, falbanek czy sukienek z marszczeniami.
Wybierz nowoczesną deskę
Istotną rolę w efektywności prasowania odgrywa deska, zwłaszcza jej pokrowiec. Nowoczesne pokrowce zostały zaprojektowane tak, aby maksymalnie ułatwić i przyspieszyć proces prasowania. Na przykład, pokrowiec Total Reflect firmy Vileda wyposażony jest w metaliczną warstwę od spodu, która odbija parę wodną z powrotem do prania, co umożliwia wygładzanie zagnieceń z obu stron. Zamknięty obieg pary sprawia, że już jednostronne prasowanie przynosi znakomite efekty. Innym przykładem jest pokrowiec Vileda Comfort Plus, składający się z trzech warstw: bawełny, pianki i miękkiej gąbki, która sprawia, że żelazko gładko sunie po powierzchni. Podczas wyboru deski należy zwrócić uwagę na jej stabilność oraz powierzchnię roboczą. Warto wybierać modele z regulacją wysokości, aby dostosować ją do indywidualnych potrzeb i uniknąć bólu kręgosłupa. Okresowo zaleca się również wymianę pokrowca na deskę, szczególnie gdy pojawią się na nim przypalenia, aby nie zabrudzić czystego prania.
Zawsze zwracaj uwagę na metkę
Prasowanie to czynność do której podchodzimy zazwyczaj automatycznie. Nie zwracamy uwagi na metki, co najczęściej kończy się niedostosowaniem temperatury żelazka do konkretnego typu odzieży. W efekcie, zbyt niska temperatura nie radzi sobie z zagnieceniami, natomiast zbyt wysoka może doprowadzić do uszkodzenia lub nawet przypalenia materiału. Należy przy tym pamiętać, że niektóre tkaniny nie nadają się do prasowania, a inne należy prasować tylko na lewej stronie bądź przez bawełnianą ściereczkę, by nie doszło do wyświecania. I choć prasowanie bywa uciążliwe, to istnieją pewne triki, które mogą je ułatwić i przyspieszyć.
Average Rating