Wśród wielu tegorocznych trendów pojawił się jeden, który do tej pory odważali się zaprosić do wnętrz tylko nieliczni. Czerń, gdyż o niej mowa, kojarzona była dawniej z mrokiem i smutkiem, przez co wiele osób obawiało się ją stosować jako główny element aranżacji swojego domu. Dziś, kolor ten szturmem wkracza do wnętrz i to nie tylko w postaci pojedynczych dodatków, ale również jako dominująca barwa całego wnętrza, nadając mu tym samym bardzo elegancki i stylowy charakter
Powrót czerni do wnętrz można zaobserwować już od jakiegoś czasu, ale nowością tego sezonu jest jej nowe oblicze w postaci matowego wykończenia. Stosuje się je zarówno w dekorze samych mebli, jak również na ścianach, czy w formie elementów dekoracyjnych. Czerń, podobnie jak biel, jest na tyle uniwersalnym kolorem, iż można łączyć ją z wieloma innymi barwami, w różnych konfiguracjach.
Czerń na salonach
Aranżując pokój dzienny, zazwyczaj chcemy, aby sprawiał on wrażenie przestronnego. Dlatego najbezpieczniejszą i zarazem najczęściej stosowaną opcją w tym pomieszczeniu jest wykorzystanie jasnych mebli. Co zatem zrobić, jeśli pragniemy stworzyć mniej oczywiste wnętrze, którego centralnym punktem będą meble w głębokich, ciemnych kolorach? Pamiętajmy, że meble nie muszą w całości być czarne. Ciemny kolor doskonale wygląda również w połączeniu z naturalnymi materiałami. Dlatego doskonałą propozycją jest np. zestawienie czarnych matowych frontów z korpusem przywodzącym na myśl naturalne drewno. Dzięki takiemu rozwiązaniu, meble nie tylko nadadzą całej aranżacji niepowtarzalnego charakteru, ale również będą sprawiały wrażenie lżejszych. – We wnętrzu urządzonym ciemnymi meblami ogromne znaczenie odgrywa światło. Dlatego, poszukując systemów do pokoju dziennego, warto wybrać takie, które wyposażone są w dodatkowe oświetlenie przeszklonych witryn. Ciepłe światło doskonale skomponuje się z wyrazistym dekorem w kolorze drewna, tworząc przyjemną, domową atmosferę – mówi Ewelina Wójcik, dyrektor marketingu Meble Wójcik.
Kolejnym elementem są ściany. Te w kolorze beżu lub jasnej szarość doskonale wyeksponują elegancki charakter mebli. Wisienkę na torcie stanowią dodatki, takie jak doniczki, ramki, poduszki czy lampy. Ponieważ czerń jest niezwykle uniwersalna, w tym wypadku możemy pokusić się o zastosowanie elementów dekoracyjnych w praktycznie każdym kolorze – od tych w najbardziej klasycznej barwie, czyli bieli, po uspakajającą zieleń, a kończąc na energetycznej żółci. Czerń doskonale współgra również z metalowymi elementami w kolorze złota, srebra lub miedzi.
Co oprócz mebli?
Osoby, które chcą rozpocząć przygodę z czarnym kolorem, jednak boją się zbyt mrocznego efektu, mogą zacząć od wprowadzenie do wnętrza pojedynczych czarnych akcentów. Wystarczy na przykład pomalować tym kolorem jedną ścianę, która będzie znakomitym tłem do wyeksponowania mebli i dodatków w bardziej klasycznej odsłonie. Należy jednak pamiętać, że czarna ściana o satynowym lub wręcz połyskującym wykończeniu optycznie przybliża, a więc może spowodować, że uzyskamy wrażenie zmniejszenia się pokoju. – W przypadku niedużych wnętrz warto zastosować farbę o bardziej matowym wykończeniu, która wydobędzie niesamowitą głębię z całości aranżacji. Takie rozwiązanie w bezpośrednim towarzystwie białych bądź drewnianych mebli sprawi, że w naszym salonie zapanuje elegancki, ale nieprzytłaczający klimat – dodaje Ewelina Wójcik.
Warto pamiętać, że…
Użycie czarnego koloru powinno być uzależnione przede wszystkim od rozkładu światła i wielkości danego pomieszczenia. Lepiej zrezygnować z tej barwy w bardzo wąskich i małych pokojach, gdyż tylko podkreśli to ich niewielkie rozmiary. Warto również pamiętać, aby nie stosować czarnego koloru na płaszczyznach zacienionych np. ścianach z oknami. W tym wypadku nawet sztuczne światło nie pomoże w uniknięciu przytłaczającego i nieco smutnego efektu.
Average Rating