Jak przygotować dom na wiosnę? Proste porządki krok po kroku
Czas czytania:3 min

Jak przygotować dom na wiosnę? Proste porządki krok po kroku

0 0

Coraz częstsze promienie słoneczne i wyższa temperatura dają znać, że przyszła do nas wiosna. Mamy więcej energii i chęci do działania, które warto wykorzystać na…sprzątanie domu. To najwyższy czas na generalne porządki uwzględniając każdy zakamarek i kąt. Jak zaplanować wiosenne porządki i na co zwrócić uwagę?

Prosta lista zadań

Aby ułatwić sobie sprzątanie, warto przygotować wcześniej prostą listę zadań dla każdego z pomieszczeń. Taki plan działania pozwoli nie tylko na sprawne zorganizowanie porządków, ale też uprości podział obowiązków na każdego z domowników czy pozwoli zadbać o terminy. Pamiętaj, aby każdemu z pomocników przydzielić po jednym pomieszczeniu lub rodzaju powierzchni, by sobie nie przeszkadzali. Dobrą praktyką jest także sprzątanie z zasadą „od góry do dołu”, czyli zaczynamy od wysokich półek, szafek, przez lustra, okna, blaty, na myciu podłóg kończąc. Dzięki temu wszystkie zabrudzenia, kurze czy okruchy znajdą się na posadzce. Warto także sprawdzić, czy posiadasz wszystkie niezbędne akcesoria do sprzątania: płyny, ścierki, zmywaki, rękawiczki ochronne.

Szafki na pierwszy ogień

Stosując wspomnianą wcześniej zasadę, zacznij od porządków w szafkach i na półkach. Dotyczy to nie tylko szafek kuchennych czy tych w łazience, ale także w szafie z ubraniami lub na regałach, na których często królują zbierające kurz ozdoby i inne przedmioty. Bez zbędnych sentymentów wyrzuć wszystko, czego nie używasz od dłuższego czasu. Przejrzyj zgromadzone zapasy żywności, ich datę ważności. Sprawdź, które kosmetyki możesz jeszcze zużyć, a których – rzuconych w kąt i zapomnianych – warto się pozbyć. Po takim przeglądzie dokładnie umyj i wytrzyj z zabrudzeń półki: przyda ci się do tego np. ściereczka do kurzu marki Vileda. Dokładnie zbiera zebrany kurz i pył, a dzięki właściwościom elektrostatycznym – nie powoduje wzbijania się kurzu w powietrze. Jeśli czyszczona powierzchnia jest w większych zabrudzeniach czy tłustych plamach – przyda się tutaj ściereczka uniwersalna z jonami srebra od Viledy: mocno absorbująca wodę, nie wchłania przykrych zapachów, dzięki czemu dłużej zachowuje świeżość.

Okna i lustra na błysk

Wiosenne porządki to przede wszystkim mycie okien i luster po zimowych zabrudzeniach i zaciekach, by były czyste i lśniące. Do tego sprawdzi się prosty, domowy płyn, wykonany z ciepłej wody w połączeniu z octem i cytryną. Warto zaopatrzyć się w miękką ściereczkę okienną Vileda Actifibre, posiadającą doskonałe właściwości chłonne. Czyści szkło ze smug, zabrudzeń i zacieków. Do bardzo ciężkich zabrudzeń jak te na zewnętrznej stronie okien, gromadzącej często uliczny pył czy inne zanieczyszczenia, przyda się wygodna ściągaczka do okien z poręcznym drążkiem. Jej gumowa końcówka dobrze poradzi sobie z nadmiarem wody, a długi drążek ułatwi mycie dużych powierzchni szklanych. Nie zapomnij o okiennych lub lustrzanych ramach i parapetach pod oknami.

Czyste i odświeżone podłogi

Niezależnie od tego, z jakich materiałów zrobiona jest podłoga: drewna, płytek, ceramiki czy wykładziny, powinna być zawsze utrzymana w czystości, szczególnie w ciepłych miesiącach, kiedy większość z nas chodzi boso. Sprzątanie podłóg zacznij od dokładnego odkurzenia nawet najbardziej niedostępnego zakamarka. Pomogą ci w tym dostępne wymienne nakładki w odkurzaczu lub niewielka zmiotka z szufelką. Przy myciu podłogi warto zwrócić uwagę na użyty do tego detergent. W przypadku wymagających powierzchni jak płytki podłogowe czy parkiet sprawdzi się skuteczny i wygodny w użyciu mop parowy Vileda Steam Plus. Samą wodą doskonale wyczyści i zdezynfekuje podłogi. Użycie pary wodnej w czyszczeniu podłóg jest istotniejsze, gdy posiadasz zwierzęta lub raczkujące dziecko: silny detergent mógłby zostać na zwierzęcych łapkach lub dziecięcych rączkach. W przypadku posiadania drewnianej, delikatnej powierzchni, do czyszczenia użyj specjalnego środka do mycia drewna oraz mopa, z którego dokładnie odsączysz wodę. Takim mopem jest mop płaski Vileda Ultramax, którego konstrukcja i specjalistyczne wiadro pozwalają na proste i wygodne wyciśnięcie nadmiaru wody bez moczenia rąk.

Na wiosenne sprzątanie warto poświęcić wyznaczony czas, by niczego nie ominąć i przygotować dom na przyjście cieplejszych, słonecznych dni. W czystym, świeżym domu lepiej funkcjonujemy, pracujemy i odpoczywamy. A dzięki lśniącym i przejrzystym oknom możemy z uśmiechem wypatrywać wiosennie budzących się do życia drzew, kwiatów i roślin, które zostaną z nami aż do późnej jesieni.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Sprawdzone przepisy na TOP 3 ciasta na Wielkanoc
Next post MIEJSKI LOOK NA WIOSNĘ