Jesienne sadzenie róż – krok po kroku
Czas czytania:3 min

Jesienne sadzenie róż – krok po kroku

0 0

Końcówka września i październik to doskonały czas na sadzenie róż, zarówno tych w doniczkach, jak i z odkrytym systemem korzeniowym. Potrzebujemy kilku podstawowych narzędzi, jak sekator, szpadel i widły oraz zdrową sadzonkę i możemy przystąpić do działania. Róże z odkrytymi korzeniami trzeba posadzić od razu po zakupie, a te w doniczkach mogą poczekać kilka dni.

Jeśli krzewy róż są zdrowe to nie będą miały żadnych problemów z zimowaniem, pod warunkiem, że zadbamy o prawidłowe sadzenie.

Jakie miejsce najlepsze dla róż?

Wszystkie róże wymagają otwartego, nasłonecznionego stanowiska, osłoniętego od silnych wiatrów, o żyznej glebie. Róże rosną na różnych typach gleby, ale najbardziej odpowiednie są gleby lekko kwaśne o pH 6,5. Idealna będzie gleba zatrzymująca wodę, a przy tym dobrze zdrenowana. W trakcie przygotowywania gleby należy zawsze usuwać chwasty, aby młode krzewy nie musiały konkurować z nimi o światło, wilgoć i składniki pokarmowe.

Młode krzaki róż nie będą dobrze rosły, jeśli posadzimy je w miejscu, gdzie wcześniej rosły inne róże przez kilka lat. Jest bowiem ryzyko, że będą zapadały na różne choroby. Jeśli jednak nie mamy innego miejsca, spróbujmy wymienić całą glebę, o ile to możliwe.

Róże o nagich korzeniach czy w doniczkach

Zazwyczaj mamy do wyboru zakup krzaków róż o nagich korzeniach lub w doniczkach. Te pierwsze są w stanie częściowego lub pełnego spoczynku i na ich korzeniach nie ma ziemi. Powinny zostać posadzone natychmiast po dotarciu na miejsce, aby nie wyschły i miały szansę się zakorzenić. Róże w doniczkach można sadzić o każdej porze z wyjątkiem okresów suszy lub gdy ziemia jest zamarznięta.

Zarówno róża  o nagich korzeniach, jak i ta rosnąca w doniczce powinna mieć co najmniej 2 lub 3 silne pędy i zdrowy system korzeniowy proporcjonalny do części nadziemnej.

Czas na sadzenie

Przestrzeganie kilku prostych zasad w momencie sadzenia, takich jak zachowanie odpowiedniej odległości i głębokości, staranne rozłożenie korzeni i zapewnienie właściwej podpory tam, gdzie to jest konieczne, pozwoli uniknąć problemów związanych z późniejszą pielęgnacją.

Krzewy o nagich korzeniach najlepiej sadzić tuż przed lub na początku okresu ich spoczynku, późną jesienią lub na początku zimy. Należy posadzić krzewy możliwie najszybciej po ich kupieniu. Jeśli ten moment się opóźnia, najlepiej zadołować je na wolnym kawałku gruntu.

Róże rosnące w doniczkach można posadzić o każdej porze roku, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Można je pozostawić na zewnątrz w tych pojemnikach przez kilka dni, nawet tygodni, zanim się je posadzi, o ile będą właściwie podlewane. Nie można ryzykować dłuższego pozostawienie ich na mrozie, aby nie uszkodzić korzenia.

Sadzenie róż i dobór narzędzi w 5 krokach

Krok 1. Z krzaków o nagich korzeniach usuń chore lub uszkodzone pędy. Wytnij u podstawy wszystkie krzyżujące się, cienkie lub zbyt wybujałe pędy, aby uzyskać regularny kształt.

Doskonale poradzi sobie z tym zadaniem mały, jednoręczny sekator np. nowy sekator kowadełkowy X-seriesTM. Został wyposażony w unikalny mechanizm PowerGearTM, który zwiększa siłę cięcia trzykrotnie w porównaniu do standardowych mechanizmów. Narzędzie przyda się również do pielęgnacji róż i sezonowych cięć.

Krok 2. Wykop dół na przygotowanej rabacie i umieść na jego dnie ½ wiadra ziemi kompostowej wymieszanej wcześniej z garstką mączki kostnej lub obornikiem.

Użyj do tego szpadla lub wideł z linii XactTM , która umożliwia wybór narzędzia odpowiedniego do Twojego wzrostu. Kolejnym przykładem są narzędzia z linii ErgonomicTM, ich profilowany trzonek pozwala utrzymać prawidłową postawę ciała, niwelując obciążenie kręgosłupa. Szpadel przyda się również do innych prac w ogrodzie związanych z kopaniem, sadzeniem, przekopywaniem. Widły będą pomocne w mieszaniu, przerzucaniu ziemi, podczas sadzenia czy aeracji gleby.

Krok 3. Umieść krzew róży w środku dołka, tak by miejsce szczepienia było tuż poniżej powierzchni gleby.

Krok 4. Wypełnij dołek ziemią, ugnieć ją stopniowo rękami. Lekko udepcz ziemię wokół krzewu, by zlikwidować przestrzenie z powietrzem.

Krok 5. Zagrab powierzchnię wokół krzaka róży używając do tego np. małych grabi XactTM i dobrze podlej. Dobre nawodnienie do podstawa.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Wakacyjne hity z BeGlossy “Summertime”
Next post Porządki w garderobie. Przygotuj szafę na sezon jesienno-zimowy