Mieszkanie alergika – sposoby na organizację przestrzeni
Czas czytania:3 min

Mieszkanie alergika – sposoby na organizację przestrzeni

0 0

Alergia to choroba cywilizacyjna, która doskwiera coraz większemu odsetkowi społeczeństwa. Najczęściej uczulają nas roztocza. W takiej sytuacji, oprócz konsultacji z lekarzem, należy szczególnie zadbać o najbliższe otoczenie, czyli o czystość w mieszkaniu. Sprawdź, jakie rozwiązania pomogą Ci zminimalizować ryzyko występowania objawów.

ALERGIE W POLSCE

Najnowsze dane podają, że z różnego typu alergiami ma do czynienia już prawie połowa Polaków (nawet ponad 40% naszego społeczeństwa). Ze względu na występujące w powietrzu zanieczyszczenia, z alergiami częściej borykają się mieszkańcy większych miast. Choroby alergiczne są często nazywane epidemią XXI wieku. Zmagają się z nią osoby niezależnie od wieku, coraz częściej pojawia się też w przypadkach, kiedy jej symptomy nie doskwierały w dzieciństwie. Występowanie chorób alergicznych jest uwarunkowane współdziałaniem czynników środowiskowych, genetycznych oraz cywilizacyjnych (np. dym papierosowy, smog, środki chemiczne). Najczęściej występującą w Polsce alergią jest alergia na kurz – jej objawami są najczęściej katar, kaszel, duszności i drapanie w gardle.

JAK ORGANIZOWAĆ PRZESTRZEŃ

By alergik mieszkał w swoich czterech kątach komfortowo, należy zadbać o odpowiednią aranżację przestrzeni. Dzięki kilku prostym zabiegom możesz sprawić, że Twoje lokum stanie się azylem wolnym od uczulających zagrożeń. Co możesz zrobić żeby ułatwić codzienne funkcjonowanie?

– Ogranicz liczbę dywanów (a najlepiej postaw na łatwe do czyszczenia panele lub płytki) i zasłon. Jeśli już decydujesz się na taki zakup, upewnij się, że będą one nadawały się do częstego prania. To samo tyczy się poszewek, narzut, itp.

– Planując zakup mebli, zwróć uwagę, by w większości były to szafki lub szuflady – zbiera się w nich mniej zanieczyszczeń,

– Często wietrz pomieszczenia, ale unikaj robienia tego podczas wietrznych dni i takich, kiedy obecne jest wysokie stężenie zanieczyszczeń w powietrzu,

– Dbaj o odpowiednią temperaturę (ok. 20-21°C). Zbyt wysoka temperatura w pokojach to raj dla roztoczy!

– Tak samo jak o temperaturę, dbaj o poziom wilgotności. Nie może być zbyt wilgotno, bo wpływa to na rozwój pleśni i grzybów. Dobrym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w nawilżacz powietrza, który na bieżąco będzie informował Cię o poziomie wilgoci w pomieszczeniu i ją regulował,

– Często zmieniaj pościel i pierz ją w wysokich temperaturach (od 60°C wzwyż). Stosuj hipoalergiczne detergenty do każdego rodzaju prania.

– Do malowania ścian zastosuj specjalne, przeciwalergiczne farby,

– Zadbaj o zieleń i rośliny, które pomogą w filtrowaniu powietrza i są zalecane alergikom. Może to być np. skrzydłokwiat lub dracena, których liście pochłaniają szkodliwe substancje i alergeny. Pamiętaj, że nie wszystkie rośliny będą dla Ciebie odpowiednie (część z nich może pylić),

– Ogranicz ilość dodatków i dekoracji, stawianych na blatach czy półkach – dzięki temu łatwiej zetrzesz kurze.



CODZIENNY POMOCNIK

Najlepiej, jeśli będziesz sprzątać najczęściej jak się da. By usunąć alergen, jakim jest kurz należy przeorganizować całą codzienność. Kurz, który jest niewidoczny gołym okiem, osadza się dosłownie wszędzie – na ścianach, oknach, w różnych zakamarkach, na regałach i na szafach. Idealnym kompanem do codziennych porządków, które mogą stać się przyjemnością, będzie system do sprzątania od podłogi aż po sufit marki Vorwerk – Kobold VB100. Dzięki swoim różnorodnym przystawkom pozbędziesz się zanieczyszczeń dosłownie w całym domu! Zastosowane w odkurzaczu filtry HEPA oddzielą nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia od strumienia powietrza. To jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie filtrów do odkurzaczy, które zapewnią skuteczną filtrację. Zbudowany z trzech warstw filtrujących worek zatrzymuje nie tylko kurz, ale też bakterie i zarodniki grzybów. Koniecznie przetestuj też końcówkę potocznie nazywaną „kwiatkiem”. Została ona zaprojektowana w taki sposób, by ścierać kurz efektywnie. Dzięki nasadce z miękkim włosiem, kurz i zanieczyszczenia nie wzniosą się w powietrze, a wszystkie cząsteczki zostaną natychmiast zassane. Końcówkę „kwiatek” możesz regulować aż do 13 poziomów.

Jednym z najbardziej newralgicznych miejsc, gdzie gromadzą się roztocza są materace i tapicerki mebli. Nie należy ich wytrzepywać bo wówczas wszystkie zanieczyszczenia wzbijają się w powietrze. Kobold VB100 posiada dedykowaną nakładkę, uwielbianą przez alergików – dzięki obrotowej szczotce z wypustkami delikatnie wmasujesz preparat, który pozostawi materac higienicznie czystym.

Podsumowując – najlepiej postawić na minimalizm i podstawowe zasady. Im mniej, tym lepiej! Staraj się, by urządzając mieszkanie nie zagracać go. Mniejsza liczba mebli, szczelne szafki, brak dywanów z pewnością ograniczą „festiwal” kichnięć, kaszlu i zaczerwienionych oczu. Z alergią da się normalnie żyć, o czym przekonuje się coraz większa liczba rodzin. Wszystko to, dzięki zastosowaniu odpowiedniej higieny codziennego życia.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Jak prawidłowo rozszerzać dietę niemowlęcia?
Next post JEANS ZAWSZE NA TOPIE