Ogród wita lato. O co warto zadbać?
Czas czytania:2 min

Ogród wita lato. O co warto zadbać?

0 0

Sadzenie, przycinanie, wycinanie i inne zabiegi pielęgnacyjne  – w końcówce maja i czerwcu w ogrodzie nie ma miejsca na odpoczynek. Podpowiadamy, jak ułatwić sobie pracę na działce

Chłody związane z „zimnymi ogrodnikami” to już przeszłość – czas na poważnie wciąć się za prace ogrodowe. Od czego zacząć?

Prace w ogrodzie – nowe nasadzenia

Druga połowa maja to czas, w którym najwięcej uwagi należy poświęcić sadzeniu i sianiu. Gdy znika ryzyko wystąpienia przygruntowych przymrozków, możemy wsadzić do gruntu rośliny wrażliwe na niskie temperatury jak np. kwiaty jednoroczne. To też doskonały okres do sadzenia azalii, rododendronów czy iglaków. Te ostatnie, podobnie jak rośliny doświadczone przez zimę, warto podwiązać – w przeciwnym razie „spragnione” słońca będą się ku niemu wychylać i wykrzywiać. – W takim przypadku świetnie sprawdza się taśma na rzep Wolfcraft do delikatnego mocowania roślin doniczkowych i ogrodowych, która jest wytrzymała i łatwa do przycięcia do żądanej długości – mówi Adam Raczkowski, product manager w Lange Łukaszuk. W kolejnych tygodniach warto przycinać takie elementy nasadzeń, jak gałęzie krzewów czy byliny, które mogą się rozrastać i zacieniać inne rośliny.

Prace w ogrodzie – zadbać o trawnik

Na przełomie maja i czerwca najwyższa pora poświęcić więcej uwagi wizytówce ogrodu, czyli trawnikowi. Zadbana trawa powinna być ścinana raz w tygodniu i podlewana wczesnym rankiem lub wieczorem, a także grabiona metalowymi grabiami, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu się mchu. Koniec maja i początek czerwca to także świetny czas na założenie nowego trawnika. A to wymaga sporo pracy – poczynając od odpowiedniego przygotowania podłoża. Należy przy tym wybrać ziemię o odpowiedniej kwasowości (5,5-6,5 pH) i dodać bogatą w próchnice warstwę ziemi kompostowej – co oznacza sporo worków do przeniesienia. By ułatwić sobie pracę, warto zainwestować w wózek transportowy. – Podobne wózki są bardzo wszechstronne, łatwo załadować na nie kilka worków, dzięki ich dużej wysokości. W przypadku niektórych modeli jednym ruchem można zmienić ich funkcję z wózka na taczkę – tłumaczy Adam Raczkowski. A ta przyda się jeszcze wiele razy – zbliżający się czerwiec to czas systematycznego nawożenia i pielęgnacji.

Prace w ogrodzie – wiosenna wycinka

Późna wiosna da nam także ostateczną odpowiedź, czy wszystko w porządku z otaczającymi ogród drzewami, krzewami i drzewkami owocowymi. Choć najlepszym okresem na wycinkę są miesiące zimne, zagrożenie dla drzewek pojawia się często dopiero wiosną np. pod postacią szkodników drzew sadowniczych jak bawełnica korówka. Wycinka może okazać się konieczna, by uchronić przed zniszczeniem kolejne rośliny. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, grzechem byłby zmarnowanie drewna – to przyda się szczególnie jesienią i zimą np. do palenia w kominku. Kluczowe jest odpowiednie jego przygotowanie i przechowywanie. – W tym celu warto zaopatrzyć się w kozioł do wygodnego i bezpiecznego cięcia szczap drewna, a także przypominający regał stojak do jego składowania – mówi Adam Raczkowski z Lange Łukaszuk. Składowane np. w ogrodowej altanie drewno dobrze przykryć specjalną plandeką np. oferowaną przez firmę Wolfcraft, która zabezpiecza opał przed wilgocią nawet w długim okresie czasu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Przepis na zupę szczawiową
Next post Co polska matka wie o zbilansowanej diecie?