Do Świąt Bożego Narodzenia zostały już tylko niecałe 2 tygodnie. Najwyższy czas pomyśleć więc o porządkach, które jak co roku mogą przyprawić o zawrót głowy. Na szczęście wystarczy dobra organizacja i skorzystanie z nowoczesnych akcesoriów, aby zaledwie w tydzień wysprzątać całe mieszkanie na błysk. Sprawdź od czego najlepiej zacząć
Poniedziałek: Postaw na harmonogram i podziel pracę na wszystkich domowników
Nieważne, ile masz pracy w domu i jak bardzo jest ona czasochłonna, podstawą jest harmonogram. Zrób listę wszystkich zadań, które w miarę realizacji stopniowo będziesz wykreślać. Określ priorytety – spisując najważniejsze czynności postaraj się pominąć te, które niekoniecznie muszą być wykonane przed Świętami. Wigilia z pewnością będzie udana, nawet jeśli zrezygnujesz z szorowania fug czy mycia lamp. Najlepiej nie rozpoczynaj wszystkiego naraz, tylko każdego dnia wykonaj jedną czynność, ale od początku do końca. Zanim rozpoczniesz walkę z bałaganem, przygotuj wszystkie produkty potrzebne do sprzątania, tak by kolejnego dnia od razu przejść do działania. Warto zainwestować w te dobrej jakości, bo niewydajne ściereczki czy rozpadający się mop na pewno nie sprawią, że porządki pójdą sprawnie. Zaangażuj do porządkowej batalii wszystkich domowników, na kartce rozpisz im konkretne cele i koniecznie powieś ją w widocznym miejscu w domu.
Wtorek: Lśniące okna
Na liście przedświątecznych porządków ważne miejsce zajmuje mycie okien. To czynność, której nie da się pominąć, ale można znacznie ją ułatwić. Z pewnością każdy z nas zna stare, babcine metody z wykorzystaniem octu, gliceryny, sody czy gazet. Warto jednak skorzystać z metod na miarę naszych czasów! – Mycie okien tradycyjną metodą jest dość czasochłonne. Dzięki elektrycznej ściągaczce nie musimy polerować szyb, wystarczy tylko przetrzeć je płynem przeznaczonym do mycia szklanych powierzchni, a zanieczyszczenia zostaną zebrane przez urządzenie. Jeżeli wybierzemy model, który charakteryzuje się długą pracą i krótkim czasem ładowania (np. Windomatic Power pracuje aż 40 minut), możemy umyć nawet 120 mkw. szklanych powierzchni – mówi Magdalena Jaklewicz, ekspert marki Vileda.
Środa: Sprzątaj aż się kurzy
W efektywnym sprzątaniu domu ważna jest kolejność prac, dlatego najpierw oczyść powierzchnie płaskie, a następnie półki, dekoracje i sprzęty RTV. Aby porządki były najefektywniejsze rozpocznij je od najwyżej położonych półek i przedmiotów, pozostawiając podłogi na sam koniec. Do przecierania półek wybierz ściereczkę wykonaną z mikrofibry o właściwościach antystatycznych (np. ściereczkę do kurzu Staub marki Vileda), dzięki niej szybko, bez użycia wody i dodatkowych środków skutecznie usuniesz kurz.
– Z kolei z kurzem, włosami i sierścią na podłogach poradzi sobie robot sprzątający (np. VR 302 marki Vileda). Sam odkurzy podłogi, łącznie z dywanami. Dla nas to duża oszczędność czasu – kiedy robot sprząta możemy zająć się już porządkowaniem kolejnego pomieszczenia – mówi ekspert Viledy.
Czwartek: Nieskazitelne podłogi
Choć w czasie gotowania i dekorowania mieszkania podłogi z pewnością zdążą się jeszcze zabrudzić, warto przed czasem gruntownie je wyczyścić, a później tylko odświeżyć. – Jeśli chcemy usunąć uporczywe zabrudzenia sięgnijmy po mop płaski (np. nowy Ultramax marki Vileda), który wyczyści każdą, nawet najdelikatniejszą powierzchnię. Warto zainwestować w model zaawansowany technologicznie, np. z bezdotykowym systemem wyciskania i wyżymania. Jego użycie jest komfortowe – nie wymaga brudzenia i moczenia rąk – mówi Magdalena Jaklewicz.
Piątek: Kuchenna rewolucja
W harmonogramie przedświątecznych porządków nie może zabraknąć kuchni – w końcu to w niej spędzasz najwięcej czasu, zwłaszcza przy przygotowywaniu potraw. Dlatego odpowiednio wcześniej zabierz się za czyszczenie lodówki czy piekarnika. Użyj sody oczyszczonej – w połączeniu z wodą zdziała cuda! Wstaw do piekarnika żaroodporne naczynie wraz z mieszanką, która zacznie parować ze względu na wysoką temperaturę i osadzać się na ściankach. Jeżeli zabrudzenia są wyjątkowo uporczywe, skorzystaj z… folii aluminiowej i mleczka do czyszczenia! Z folii ulep kulki, które posłużą Ci za gąbkę, a mleczko dzięki substancjom czyszczącym pokona nawet największy brud.
– Natomiast w trakcie pieczenia i gotowania, warto mieć przy sobie akcesoria, które szybko uratują nas z opresji, gdy coś nam skapnie lub się rozleje. Sprawdzą się wszelkiego rodzaju ściereczki z mikrofibry, które nie wymagają stosowania detergentów. Świetnym rozwiązaniem jest również mop ze sprayem, który nie wymaga użycia wiadra i zawsze może być pod ręką (np. Spray & Clean). Zda egzamin nie tylko przy gruntownym czyszczeniu, ale również przy ostatnich szlifach przed przybyciem gości – wyjaśnia Magdalena Jaklewicz z Viledy.
Sobota: Łazienka pod kontrolą
To fakt, że o łazienkę zwykle dba się systematycznie. Są jednak miejsca lub elementy, które pozostawiasz na później, przypominając sobie o nich właśnie podczas generalnych porządków. Do takich należy chociażby dokładne mycie płytek i przestrzeni za szafkami lub pralką. Nie ulegaj złudzeniom, że co z oczu to z serca. Do mycia glazury z powodzeniem możesz użyć także elektrycznej ściągaczki do okien! Uprzednio wystarczy tylko umyć powierzchnię wodą z uniwersalnym płynem do mycia, a brud i nadmiar wody zostanie usunięty przez urządzenie. Nie zapominaj o armaturze – nieestetyczne złogi kamienia i osadu, jakie się na niej znajdują nie są najlepszą wizytówką domu. Łazienka to miejsce, gdzie trafia prawie każdy z zaproszonych gości, zatem utrzymanie jej w należytej czystości to nasz obowiązek.
– Sięgnijmy po produkty, które nie wymagają użycia dodatkowych detergentów. Zaoszczędzimy nie tylko czas, ale i pieniądze. Podczas porządków w łazience niezwykle przydatna okaże się ściereczka Anti-Kalk, która z łatwością usunie osad z baterii – wyjaśnia ekspert Viledy.
Niedziela: Czas na detale
Kiedy już całe mieszkanie lśni czystością, spokojnie możesz poświęcić czas na mało absorbujące czynności, takie jak polerowanie sreber i czyszczenie zastawy. Szkła poleruj delikatnymi ściereczkami na rolce (np. Light & Soft marki Vileda). Srebra z kolei odzyskają nieskazitelny wygląd za sprawą specjalistycznej ściereczki do armatury (np. Anti-Kalk marki Vileda), która zbiera wodę, usuwa osad oraz nie powoduje zarysowań. Na koniec wyprasuj obrusy i serwetki (do prasowania rzeczy dużych gabarytów sprawdzi się deska Perfect 2in1 Plus). Zawczasu przygotuj też strój na kolację wigilijną i uprasowany odwieś do szafy.
Pamiętaj, że im więcej prac wykonasz wcześniej, tym więcej czasu zostanie ci na spędzenie miłych chwil w gronie najbliższych. Święta to przecież nie tylko sprzątanie, gotowanie i pieczenie, ale przede wszystkim spotkania z rodziną i przyjaciółmi!
Average Rating