Najczęściej zaczyna się niewinnie: kolekcjonujemy ulubione książki, aby w każdej chwili móc do nich wrócić. Następnie zaczynamy zbierać te, które chcemy przeczytać, później dostajemy kolejne w prezencie. Na koniec okazuje się, że musimy urządzić dodatkowe miejsce, gdzie będziemy przechowywać nasze zbiory
Czytanie książek niesie ze sobą szereg korzyści. Od najmłodszych lat kształtują nasz światopogląd, poszerzają zasób słownictwa, poprawiają pamięć i redukują stres. Jeśli dysponujemy w domu odpowiednim metrażem, warto pokusić się o stworzenie kącika czytelniczego, w którym z przyjemnością będziemy mogli oddać się ulubionej lekturze. Przyjazną strefę do czytania książek i prasy można urządzić nawet wtedy, gdy salon ma nieco mniejsze gabaryty. Przy właściwym rozplanowaniu stworzymy prawdziwie bibliofilską przestrzeń na każdym metrażu. W takim miejscu na pewno uda nam się oderwać od szybkiego tempa życia i zatopić w lekturze nowej powieści. W jaki sposób się do tego zabrać?
Pierwsze kroki
Jeśli dysponujemy większą przestrzenią, możemy przeznaczyć na regał z książkami nawet całą ścianę. Będzie ona stanowić efektowne uzupełnienie i dekorację wnętrza, a nasze zbiory będą zawsze pod ręką. W idealnym kąciku do czytania powinien obok ulubionych lektur znaleźć się wygodny fotel lub sofa oraz odpowiednie oświetlenie – najlepiej punktowe. Bardzo ważny jest także dobór kolorów – dzięki stonowanej palecie barw zapobiegniemy męczeniu się oczu i ułatwimy sobie skupienie się na czytaniu. W salonie urządzonym w jasnych tonacjach wystarczą barwne okładki książek, które będą wyrazistym, przyciągającym uwagę punktem. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się ułożenie okładek kolorami, lub wybranie oryginalnego koloru fotela. Wybierając miejsce zadbajmy o to, by było oddalone od głośnych stref; pokoi dziecięcych czy kuchni. Idealny kącik do czytania powinien być zlokalizowany nieco na uboczu, bądź oddzielony od uczęszczanych ciągów komunikacyjnych regałem lub parawanem.
Zadbaj o swoją wygodę
Najważniejszym elementem czytelniczego kącika będzie wygodne miejsce do siedzenia, doświetlająca lampka i stolik do odłożenia lektury. W tej roli najlepiej sprawdzi się komfortowy, dobrze wyprofilowany fotel, gwarantujący wygodę i przyjęcie ergonomicznej pozycji ciała. Szukając idealnego fotela przymierzmy się do różnych modeli – dzięki temu wybierzemy opcję najbardziej dopasowaną do potrzeb pod względem kształtu i wyglądu.
Jaki fotel wybrać? Specjaliści z Gala Collezione polecają modele z wysokim oparciem, a także z ruchomymi zagłówkami lub „uszami”. Warto zwrócić uwagę na szerokość i wysokość całego fotela (musi się on zmieścić w wyznaczonej dla niego przestrzeni), ale także szerokość i głębokość siedziska oraz inne elementy konstrukcyjne. Ze zbyt niskiego fotela będzie nam trudno wstać, a zbyt niskie oparcie spowoduje napięcie mięśni karku i pleców.
W kąciku czytelniczym idealnie odnajdą się fotele z funkcją relaksu. Tego typu meble pozwolą na zmianę kąta nachylenia oparcia i podnóżka, dzięki czemu będziemy mogli czytać zarówno w pozycji siedzącej, jak i półleżącej. Dodatkowo po skończonej lekturze utniemy na nim przyjemną drzemkę lub odprężymy się z wygodnie ułożonymi nogami. Rozkładane fotele, takie jak np. Frida, Res, Inari, Tom, czy Arosa z oferty Gala Collezione, dopasują się do naszej ulubionej pozycji. Wersja z elektryczną funkcją relaksu pozwoli na łatwe rozłożenie fotela, dzięki przyciskom sterującym montowanym w boku mebla.
Kupując fotel do czytania, warto pamiętać o odpowiednim wsparciu dla głowy. Zapewnią je ruchome lub nakładane zagłówki. Bibliofilski fotel można uzupełnić, dobierając do niego wygodny puf, który z powodzeniem posłuży jako komfortowy podnóżek.
Average Rating