Urządzamy sypialnię: wszystko, co musicie wiedzieć o łóżkach kontynentalnych
Czas czytania:3 min

Urządzamy sypialnię: wszystko, co musicie wiedzieć o łóżkach kontynentalnych

0 0

W Stanach Zjednoczonych oraz w Skandynawii łóżka kontynentalne zrobiły furorę już w XIX wieku. Chociaż dzisiaj ich gabaryty kojarzą się przede wszystkim z wygodą i niebywałym komfortem, pierwotnie wysokość posłania miała zapewniać śpiącemu bezpieczeństwo i higieniczne warunki odpoczynku. Dziś te imponujące meble stanowią wyposażenie nowoczesnych i stylowych sypialni. Dlaczego łóżka kontynentalne sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach? Sprawdźcie, w jaki sposób przenieść komfort snu z hotelowego apartamentu do zacisza własnej sypialni

Ostatnie lata zupełnie zmieniły myślenie o odpoczynku. Zaczęliśmy większą wagę przywiązywać nie tylko do podstawowej regeneracji organizmu, ale również do sztuki odpoczywania w znacznie szerszym kontekście, zawierającym się w filozofii slow life. Kluczowa okazała się również jakość snu i właśnie tu można upatrywać coraz większą popularność łóżek kontynentalnych. Chociaż bardzo często kojarzą się nam one z pokojami i apartamentami luksusowych hoteli, ich historia rozpoczęła się w zwykłych, domowych sypialniach. W Ameryce i w Skandynawii były znane już w XIX wieku. Wtedy doceniano przede wszystkim ich wysokość, która miała utrzymać materac w „bezpiecznej” odległości od mało higienicznej podłogi. Dlaczego nazywa się je łóżkami „kontynentalnymi”? Nazwa ta nawiązuje do aranżacji wnętrz na Starym Kontynencie, a konkretnie do drewnianych mebli, wykorzystywanych w mieszczańskich, europejskich domach.

Oszczędność miejsca w sypialni

Na pierwszy rzut oka łóżka kontynentalne wydają się masywnymi meblami, nadającymi się wyłącznie do dużych pomieszczeń. Pozory mogą mylić! Warto zwrócić uwagę na fakt, że w odróżnieniu od standardowych łóżek tapicerowanych, posłania kontynentalne nie posiadają „podtrzymujących” ram dokoła materaca. Materac położony jest bezpośrednio na tzw. boksie. Co to oznacza w praktyce? Dzięki swojej budowie łóżko kontynentalne pozwoli nam zaoszczędzić nawet do dwudziestu centymetrów przestrzeni w sypialni, co podczas urządzania może mieć kluczowe znaczenie. Co więcej, innym elementem, który pozwoli nam zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca w pomieszczeniu jest odpowiednio dobrane wezgłowie. Jak wiadomo, zagłówek może wystawać poza bryłę łóżka albo z nią licować. To właśnie drugi wariant powinniśmy wybrać, jeśli zależy nam na sprytnym zaoszczędzeniu bezcennych centymetrów powierzchni sypialni.

Konstrukcja i „warstwy” łóżka kontynentalnego

Z punktu technologicznego, tym, co wyróżnia łóżka kontynentalne od standardowych łóżek jest ich budowa: – Warto w tym miejscu wziąć pod uwagę wysokość łóżka oraz materace, które tworzą konstrukcję danego posłania. W dużym uproszczeniu można zasugerować, aby kierować się nieskomplikowaną zależnością – im więcej warstw sprężynujących, tym większa wygoda. Poza materacem bazowym i materacem właściwym bardzo dobrym rozwiązaniem jest dobranie jeszcze trzeciej warstwy w postaci nakładki na materac. Tutaj w zależności od preferencji, każdy może wybrać miękki lub twardy topper. Jeśli zwrócimy dodatkowo uwagę na wykonanie poszczególnych warstw z jak najlepszych, innowacyjnych komponentów, wówczas z całą pewnością uzyskamy niezwykle wygodne łóżko kontynentalne – podpowiada Artur Wasążnik, ekspert marki Comforteo.

Hamptons, glamour czy art déco?

Design oraz wykończenie łóżek kontynentalnych wpływają na ich charakter, który kojarzy się nam z dość wyrafinowanymi wnętrzami. Dlatego też są to meble, które świetnie sprawdzą się przede wszystkim w klasycznych aranżacjach. Jeżeli nie mamy konkretnej wizji i pomysłu na swoją sypialnię, warto zaczerpnąć inspiracje z takich koncepcji aranżacyjnych, jak styl nowojorski, styl hamptons czy też styl glamour. Są to style, które zakładają zastosowanie w sypialni zasad symetrii oraz wykorzystanie mebli tapicerowanych, gwarantujących niezwykły komfort odpoczynku i przytulną atmosferę w pomieszczeniu.

Tkaniny, które podkreślą wezgłowie

Podczas wyboru konkretnej faktury i koloru tapicerki łóżka powinniśmy kierować się przede wszystkim własnym wyczuciem estetyki. Warto jednak połączyć nasze upodobania z pewną praktyczną zależnością. Jeżeli w wezgłowiu łóżka znajduje się wiele elementów dekoracyjnych, np. głębokich pików, zdecydowanie lepiej sprawdzą się wtedy jasne tkaniny, które podkreślą zdobienie zagłówka. Natomiast w przypadku zagłówka, w którym znajdują się regularne przeszycia z wciągami, możemy zastosować ciemniejsze tkaniny. A to dlatego, że są to zdobienia, które znacznie łatwiej podkreślić. Pamiętajmy również o oświetleniu w pomieszczeniu. Jeżeli sypialnia nie jest dobrze nasłonecznionym pomieszczeniem, unikajmy ciemnych kolorów. Te mogą wówczas sprawić, że pokój będzie wydawał się mniejszy, niż w rzeczywistości, a meble tapicerowane będą wyglądały bardziej masywnie i przytłaczająco.

Łóżka kontynentalne są synonimem wygody i pełnowartościowego odpoczynku. Przemyślana, ergonomiczna konstrukcja oraz piękne wykończenie sprawiają, że we własnej sypialni można poczuć się, jak w stylowych apartamentach kurortów, do których zwykle planujemy wakacyjne wyjazdy.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Hummus paprykowy z zielonymi oliwkami
Next post Domowa pielęgnacja twarzy i ciała latem