Uwielbiasz tulipany w ogrodzie? – jesień to idealny czas na ich sadzenie
Czas czytania:2 min

Uwielbiasz tulipany w ogrodzie? – jesień to idealny czas na ich sadzenie

0 0

Jesień to idealny czas na zaplanowanie wiosennego ogrodu. Jeśli chcemy za kilka miesięcy cieszyć się kwitnącym tulipanami, właśnie teraz jest pora, aby je zasadzić. Oprócz sadzonek, warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, które są niezbędne przy sadzeniu i przesadzaniu roślin, czyli szpadel oraz łopatkę

Tulipany to prawdziwa ozdoba każdego ogrodu. Nie ma innej, kwitnącej wiosną rośliny cebulowej, która ma tyle odmian i barw, co tulipan. Pierwsze odmiany zaczynają kwitnąć już w połowie marca, a późne mogą kwitnąć jeszcze w pierwszym tygodniu czerwca. Jesień to najlepsza pora na ich sadzenie.

Od czego zacząć?

Zanim rozpoczniemy wkopywać się w glebę i wybierać kolory, wysokość i rodzaj tulipanów, dobrze jest przemyśleć, jaki rodzaj rabat nam się podoba. Jeśli chcemy osiągnąć elegancki, stylowy rezultat to postawmy na jednokolorowe kwiaty jednego typu. A jeśli myślimy o naturalnym efekcie, wówczas rozważmy zasianie kilku różnych rodzajów. Warto przy tym pamiętać, że tulipany wyglądają lepiej w grupie, niż pojedynczo.

Wysokie odmiany tulipanów nadają się na rabatę z bylinami i jednorocznymi kwiatami kwitnącymi w lecie, gdyż wczesne odmiany zdążą przekwitnąć, zanim nastanie pora kwitnienia bylin i kwiatów jednorocznych. Tulipany wysokie pasują też do rzędu piwonii, dobrze wyglądają na trawniku, łące pod drzewami i krzewami zrzucającymi liście. Kiedy szukamy roślin, które moglibyśmy posadzić razem z tulipanami, dobierajmy takie, które mają podobne wymagania odnośnie gleby i stanowiska. Rośliny te powinny preferować dobrze zdrenowaną ziemię i znosić czasem suszę.

ABC sadzenia tulipanów

Tulipany sadzimy od końca września aż do chwili, kiedy ziemia zacznie zamarzać, czyli zazwyczaj do końca listopada. Cebulki umieszcza się w ziemi na głębokości będącej trzykrotnością wysokości cebulki. Jeśli posadzimy je nieco płyciej lub trochę głębiej, też powinny wyrosnąć. Ziemia, w której sadzimy tulipany powinna być luźna, dobrze zdrenowana, na pewno nie ciężka, gliniasta. Cebulki, które w zimie stoją w wodzie ulegają zniszczeniu.

Kupując cebulki tulipanów, zwracajmy uwagę na ich wielkość – im większe, tym dorodniejsze będą kwiaty. Jeśli ich nie posadzimy od razu to przechowujmy w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu. Czytajmy etykiety i sprawdzajmy, czy kolor, wysokość i czas kwitnienia odpowiada naszym potrzebom.

Jakie narzędzia?

Do sadzenia tulipanów z pewnością przyda nam się szpadel, jak również łopatka. Przed ich posadzeniem, przygotujmy ziemię. Jeśli sadzimy kwiaty w grupie, podkopmy szpadlem wierzch gleby, połóżmy cebulki i przykryjmy ziemią. Na rynku dostępne są np. szpadle ErgonomicTM marki Fiskars z profilowanym trzonkiem, dzięki któremu nie nadwyrężymy kręgosłupa i odciążymy nadgarstki, albo model SmartFitTM z regulowanym trzonkiem, który zapewnia komfort pracy. Do posadzenia pojedynczych kwiatów, użyjmy wąskiej łopatki np. z serii Premium PlantersTM, która podobnie jak wspomniany szpadel wyróżnia się ergonomicznym designem. Doskonale sprawdzi się również  łopatka XactTM, z dużą głowicą ze stali nierdzewnej, która szybko wbija się w ziemię. Jeśli pracujemy w twardej glebie, świder QuikDrill załatwi sprawę.

Jeśli zamarzyliśmy sobie tulipany na trawniku to powinniśmy najpierw oznaczyć teren za pomocą szpadla prostego. Następnie wyciąć darń i odwinąć ją, aby mieć dostęp do podłoża. Potem spulchniamy ziemię i mieszamy ją z mączką kostną. Cebulki sadzimy gęsto, nieregularnie, wciskając w ziemię. Na koniec przykrywamy z powrotem darnią.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post TOP 3 rozgrzewające dania na jesienne dni
Next post Kuchnia Zero Waste, czyli co zrobić z niewykorzystanym nabiałem