Oczyszczacze powietrza skutecznie rozwiązują problem zanieczyszczeń i alergenów wewnątrz pomieszczeń. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, sprawdź co warto wziąć pod uwagę przy wyborze
Pyłki, roztocza, alergeny zwierzęce, zarodniki pleśni, a także szkodliwe cząsteczki smogu z zewnątrz wpływają na jakość powietrza w domach i często są zagrożeniem dla zdrowia domowników. Skutecznym rozwiązaniem na zanieczyszczenia i alergeny znajdujące się w domowym powietrzu jest jego oczyszczanie. Badania naukowe potwierdzają, że filtracja powietrza, zmniejszając ilość alergenów daje poprawę samopoczucia i łagodzi objawy wśród alergików. Warto zatem zainwestować w oczyszczacz powietrza, ale należy dobrze przygotować się do jego zakupu i zwrócić uwagę na najważniejsze cechy. Co wziąć pod uwagę?
Zasięg działania i wydajność oczyszczania
Wybierając oczyszczacz powietrza, należy dopasować zasięg jego działania do wielkości pomieszczenia oraz kierować się jego wydajnością. Oczyszczacze mają określony parametr związany z prędkością oczyszczania powietrza, tzw. CADR (wskaźnik czystości dostarczonego powietrza). CADR jest międzynarodowym standardem dla mierzenia skuteczności oczyszczacza powietrza i pokazuje, ile czystego powietrza trafia w ciągu 1h do pomieszczenia. Najlepiej, jeśli w ciągu godziny powietrze w pomieszczeniu zostanie przefiltrowane cztery razy. Czyli np. pokój o powierzchni 40m2 będzie optymalnie przefiltrowany przy CADR= 160 m³/h.
Naturalne i bezpieczne oczyszczanie
Uważaj, gdyż niektóre oczyszczacze powietrza zamiast pomagać będą szkodzić. Elektrostatyczne jonizatory uwalniają jony, które powodują, że szkodliwe cząsteczki (w tym alergeny) przyczepiają się do ścian i innych powierzchni. Nie usuwają one jednak wszystkich cząsteczek z powietrza! Dodatkowo produkowany przez nie ozon, sam w sobie ma działanie drażniące na drogi oddechowe. Z kolei filtr UV pozwala na usunięcie mikroorganizmów, nie usuwa jednak większości alergenów, kurzu, związków stałych. Nie poradzi sobie również z filtrowaniem gazów. Należy pamiętać, że nie wszystkie systemy ultrafioletowe są jednakowe – mogą różnić się długością fali. Także piecowe filtry z włókna szklanego okazały się być nieskuteczne.
Najbezpieczniejszą i skuteczną metodą oczyszczania jest wieloetapowy system filtracji. Dobre oczyszczacze stosują systemy kilku filtrów łącząc:
– filtry wstępne usuwające największe zanieczyszczenia, np. sierść, fragmenty naskórka, pyłki
– filtry węglowe wiążące związki lotne (w tym dym tytoniowy czy zapachy)
– filtry HEPA, które usuwają najdrobniejsze zanieczyszczenia.
Dzięki potrójnemu systemowi filtracji oczyszczacze pozwalają na eliminację do 99,97% alergenów i zanieczyszczeń.
Pamiętaj też, że aby oczyszczanie powietrza było naprawdę skuteczne i bezpieczne, filtry oczyszczacza muszą być regularnie wymianie, gdyż posiadają określoną absorbcję zanieczyszczeń, a im bardziej zużyty filtr powietrza tym jego CADR jest niższy. Mitem jest, że oczyszczacze, w których nie trzeba wymieniać filtrów są tańsze w eksploatacji. Kupując oczyszczacze bez wymiennych filtrów, pamiętaj o koniecznych do tych oczyszczaczy akcesoriach (np. bioabsorbenty czy odkamieniacze). Ich koszt w sezonie eksploatacyjnym często przekracza ten związany z „kosztownymi” filtrami.
Wykrywanie zanieczyszczeń i automatyczne oczyszczanie
Najlepiej wybierz urządzenie, które jest wyposażone w bardzo czułe czujniki monitorujące jakość powietrza w czasie rzeczywistym i automatycznie pobudzające oczyszczacz do intensywnego usuwania zanieczyszczeń, gdy wykryją że jakość powietrze w pomieszczeniu jest gorsza. Dzięki takiemu inteligentnemu oczyszczaniu możesz mieć pewność, że urządzenie samo będzie chronić przez cały czas, zwłaszcza, że zanieczyszczenia powietrza są niewidoczne. Jeśli chcesz mieć większą kontrolę nad jakością powietrza, szukaj urządzeń, które na bieżąco o nim mówią np. poprzez kolorowy system wskaźników LED oraz przedstawiają aktualne stężenie cząsteczek PM2,5 w pomieszczeniu.
Dodatkowe funkcje
Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje w urządzeniu, które zwiększą komfort użytkowania oraz pomogą efektywnie oczyszczać powietrze. Przykładem może być programowanie czasu umożliwiające optymalną pracę urządzenia lub blokada rodzicielska zapobiegająca zmianie ustawień w oczyszczaczu przez dzieci, dające pewność, że urządzenie działa efektywnie według wybranych parametrów. Monitorowanie zużycia filtrów i informacja o konieczności ich wymiany lub czyszczenia filtra wstępnego, to funkcja, która zapewnia, że oczyszczacz zawsze będzie dział skutecznie i bezpiecznie dla zdrowia, gdyż blokada urządzenia zapobiega pracy z nieefektywnymi filtrami.
Sprawdź także, czy urządzenie posiada funkcję cichej pracy (trybu nocnego). Co z tego, że oczyszczacz będzie bardzo wydajny, skoro nie da się przy nim spać, czy choćby rozmawiać. Pamiętaj, że priorytetem powinna być wydajność, ale nieokupiona nadmiernym hałasem. Tryb nocny pozwoli na ciągłą pracę oczyszczacza w nocy bez zakłócania snu, a przydatna w takiej sytuacji jest np. funkcja przyciemnienia świateł. Warto również wspomnieć o aplikacjach monitorujących powietrze, które współdziałają z oczyszczaczami np. aplikacja Air Matters.
Sprawdzone i rekomendowane
Dobre oczyszczacze posiadają rekomendację uznanych autorytetów – PTA (Polskie Towarzystwo Alergologiczne) czy ECARF (Fundacja Europejskiego Centrum Badania Alergii), które testują je pod kątem ich faktycznej skuteczności i bezpieczeństwa, zwłaszcza dla alergików.
Czy takie oczyszczacze w ogóle istnieją?
Tak! Przykładem skutecznego urządzenia, które pomoże zapewnić zdrowsze powietrze w bezpieczny sposób jest oczyszczacz powietrza Philips AC3256, który nie stosuje jonizacji, silnych środków chemicznych i nie emituje ozonu, jest również bezpieczny dla zwierząt. Zastosowana w nim wieloetapowa filtracja, zwiększa ilość czystego powietrza oraz skutecznie filtruje zanieczyszczenia: drobne cząsteczki o wielkości zaledwie 0,02 mikrona. Oczyszczacz ten, dzięki filtrowi NanoProtect HEPA jest w stanie usunąć do 99,97% cząsteczek smogowych PM2,5, alergenów takich jak pyłki, kurz, roztocza, pleśń, grzyby i sierść zwierząt, a nawet bakterii i wirusów. Z kolei dzięki filtrowi węglowemu skutecznie usuwa szkodliwe lotne związki organiczne.
W oczyszczaczu zastosowano innowacyjny czujnik monitorujący aktualny poziom zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu. Dzięki niemu oczyszczacz wskazuje na wyświetlaczu liczbę cząsteczek PM2,5, a poprzez 4 stopniowy wskaźnik kolorów informuje o jakości powietrza. Wykrywa nawet najmniejsze cząsteczki, a gdy zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniu wzrasta do niepokojącego poziomu, oczyszczacz automatycznie pobudza się do bardziej intensywnego działania. Oczyszczacz informuje również kiedy należy wyczyścić filtr wstępny, a kiedy wymienić pozostałe filtry.
Average Rating